دکتر ناصر ملک پور
جراحی آپاندیس با لاپاراسکوپی

جراحی آپاندیس با لاپاراسکوپی

در جراحی آپاندیس با لاپاراسکوپی پزشک 3 برش بسیار کوچک را در شکم فرد ایجاد خواهد کرد و این امر باعث می‌شود که پزشک با استفاده از لاپاراسکوپ بتواند اندام‌های داخلی بیمار را مورد بررسی قرار دهد. در شرایطی که فرد مشکوک به آپاندیس باشد و یا تحت درمان بخواهد قرار گیرد، دو روش درمانی برای وی وجود خواهد داشت جراحی باز آپاندیس که در طی آن دیواره سمت راست پایین شکم برش‌های طولی ایجاد می‌شود و آپاندیس برداشته می‌شود و جراحی آپاندیس با لاپاراسکوپی. در ادامه شما را بیشتر با جراحی آپاندیس با لاپاراسکوپی آشنا خواهیم کرد.

لاپاراسکوپی آپاندیس

لاپاراسکوپی آپاندیس

در این روش پزشک جراحی آپاندیس را با استفاده از ابزار لاپاراسکوپ انجام می‌دهد و جراح از دستگاه لاپاراسکوپ برای مشاهده داخل حفره‌های شکمی بیمار استفاده خواهد کرد.

یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های این روش نسبت به روش سنتی برداشت آپاندیس این است که پزشک در این روش تنها چند برش بسیار کوچک بر روی شکم ایجاد خواهد کرد تا بتواند آپاندیس را مورد بررسی قرار دهد.بعد از بررسی آپاندیس یک لوله بسیار کوچک و باریک از طریق همین بریدگی‌ها وارد حفره شکم بیمار خواهد شد.

لازم به ذکر است این لوله کوچک کانولا نام گرفته است؛ کانولا برای باد کردن شکم با استفاده از گاز دی‌اکسیدکربن می‌باشد. کانولا و گاز دی‌اکسیدکربن آن باعث می‌شود که پزشک بتواند به صورت دقیق‌تر و واضح‌تر آپاندیس را مورد بررسی قرار دهد و آن را مشاهده کند. جراحی آپاندیس با لاپاراسکوپی دارای عارضه‌های بسیار کمتر و همچنین دوره نقاهت بسیار کوتاه‌تری نسبت به جراحی باز آپاندیس می باشد.

توصیه می کنیم برای انجام این عمل به بهترین جراح لاپاراسکوپی در تهران دکتر ناصر ملک پور مراجعه نمایید.

روش انجام جراحی آپاندیس با لاپاراسکوپی

جراحی آپاندیس با لاپاراسکوپی در مرحله‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد که آپاندیس پاره نشده باشد و در مرحله ابتدایی خود قرار داشته باشد. در صورتی که آپاندیس بیمار به صورت کامل ترکیده باشد و یا فرد دچار عفونت‌های شدیدی شده باشد استفاده از این روش بسیار سخت خواهد بود؛ در چنین شرایطی پزشک توصیه می‌کند تا جراحی باز آپاندیس انجام شود تا ریسک و خطرات کمتری را به ارمغان آورد.
جراحی آپاندیس با لاپاراسکوپی با استفاده از داروهای آرام‌ بخش قوی و تحت بیهوشی عمومی صورت خواهد گرفت. روش انجام این جراحی به شرح زیر می‌باشد:
✅برای وارد کردن لوله لاپاراسکوپ پزشک بر روی شکم بیمار برش‌های بسیار جزئی ایجاد خواهد کرد. لازم به ذکر است در این روش ممکن است پزشک چند برش جزئی دیگر برای استفاده از دیگر ابزارهای پزشک در این راه بر روی شکم بیمار به صورت اضافه ایجاد شود.
✅در مرحله بعدی پزشک برای مشاهده بهتر آپاندیس با استفاده از گاز دی‌اکسیدکربن شکم را باد خواهد کرد تا بتواند علاوه بر آپاندیس دیگر اندام‌های شکمی را نیز مورد بررسی قرار دهد.
✅سپس لوله لاپاراسکوپ داخل حفره شکمی خواهد شد تا پزشک بتواند محل دقیق قرارگیری آپاندیس را پیدا کرده و آن را بررسی کند.
✅بعد از بررسی‌های لازمه پزشک آپاندیس فرد را با استفاده از شک شکاف بخیه خواهد زد و آن را از شکم بیمار خارج می‌کند.
✅بعد از اتمام و درآوردن آپاندیس از حفره شکمی بیمار، ابزارهای پزشک از داخل شکم خارج خواهند شد. لازم به ذکر است پس از پایان با ایجاد یک شکاف گاز دی‌اکسیدکربن نیز از شکم بیمار خارج می‌شود. البته در برخی از موارد پزشک برای خارج کردن مایعات شکمی مجبور به استفاده از یک لوله کوچک دیگر نیز خواهد شد.

عمل برداشتن آپاندیس

آمادگی های لازم برای جراحی آپاندیس

جراحی آپاندیس با لاپاراسکوپی مانند دیگر جراحی‌‌ها نیازمند آمادگی‌های مخصوص به خود می‌باشد. در این راه پزشک معالج از بیماران خود در خصوص وضعیت سلامتی آن‌ها در گذشته سؤالات متعددی خواهد پرسید و معاینات مختلفی را انجام خواهد داد.

تمامی این معاینه‌ها و آزمایش‌هایی که پزشک برای بیماری تجویز می‌کند برای اطمینان از شرایط بیمار برای عمل جراحی می‌باشد. آمادگی‌های لازمه برای جراحی آپاندیس با لاپاراسکوپی عبارت‌اند از:

◀8 ساعت قبل از عمل آپاندیس بیمار باید ناشتا باشد. به زبان ساده‌تر از خوردن و آشامیدن بعد از نیمه شب و صبح روز عمل خودداری کنید.
◀در صورتی که شما از داروی خاصی اعم از داروهای گیاهی، ویتامین‌ها و حتی مکمل‌های غذایی مصرف می‌کنید باید آن را به پزشک خود اطلاع دهید.
◀ ممکن است پزشک قبل از جراحی برای شما داروهای آرام‌ بخش تجویز کند بهتر است آن‌ها را مصرف کنید.
◀در صورتی که شما حساسیت خاصی به چسب‌های پانسمان، لاتکس و یا حتی داروهای بیهوشی دارید باید آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
◀انجام آزمایش خون برای مشاهده علائم عفونت
◀ انجام آزمایش بارداری برای زنان
◀انجام آزمایش ادرار برای رد شرایط دیگر، مانند عفونت مثانه
◀در صورتی که شما سابقه اختلال در خونریزی دارید و یا از هر نوع داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنید آن را با پزشک خود در میان بگذارید. در صورتی که بیمار داروهای خاصی را مصرف می‌کند موظف است پیش از جراحی از مصرف آن‌ها خودداری نماید.

چه زمانی باید برای جراحی آپاندیس اقدام کرد؟

در صورتی که شما در دوره‌های مختلف زندگی خود هر یک از شرایط زیر را تجربه کرده‌اید بهتر است برای بررسی‌های بیشتر در خصوص آپاندیس خود به سراغ متخصصین این راه بروید.

 • تب و لرز
 • قرمزی، تورم، خونریزی
 • بروز عفونت در محل بخیه
 • بیشتر شدن احساس درد در محل زخم و بخیه
 • استفراغ
 • کاهش اشتها یا عدم توانایی در خوردن و آشامیدن
 • سرفه‌های پی‌درپی، مشکلات تنفسی یا تنگی نفس
 • شکم درد، گرفتگی عضلات یا ورم
 • شل بودن مدفوع به مدت 2 روز یا بیشتر
 • اسهال آبکی بیش از 3 روز

مزایای آپاندکتومی با لاپاراسکوپی

جراحی آپاندیس با لاپاراسکوپی دارای مزیت‌های بی شماری است. برخی از این مزیت‌ها عبارت‌اند از:

 • درد کمتر پس از عمل
 • کوتاه شدن زمان بستری در بیمارستان
 • ممکن است منجر به بازگشت سریع‌تر عملکرد روده شود.
 • بیمار سریع‌تر به فعالیت های روزمره خود بازمی‌گردد.

لازم به ذکر است این عمل جراحی دارای مزیت‌های بی شماری می‌باشد، اما این روش برای تمامی بیماران تجویز نخواهد شد. جراحی آپاندیس با لاپاراسکوپی برای بیمارانی که عفونت شدید در آپاندیس خود دارند و یا آپاندیس آن‌ها پاره شده است مناسب نمی‌باشد. در چنین شرایطی با ایجاد برش‌های بزرگ‌تر ایمنی جراحی و بیماربالاتر خواهد رفت و خطرات و ریسک‌های موجود از بین خواهد رفت.

جراحی آپاندیس با بیهوشی انجام می‌شود یا بی حسی؟

یکی از سؤالات پرتکراری که متقاضیان جراحی آپاندیس با لاپاراسکوپی با آن روبه‌رو می‌شوند بیهوشی این عمل جراحی می‌باشد. به این نکته توجه داشته باشید قبل از عمل آپاندیس جراح برای بیماران خود آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد کرد که بیمار موظف است آن را به موقع مصرف کند.

همان طور که در بالاتر به این نکته اشاره کردیم جراحی آپاندیس با لاپاراسکوپی در اسرع وقت برای کاهش خطر سوراخ شدن آپاندیس و ترکیدن آن انجام خواهد شد. این جراحی تحت عمل بیهوشی عمومی و یا بی حسی نخاعی با توجه به شرایط بیمار انجام خواهد شد.

سخن آخر

امروزه آپاندیسی که پاره نشده است؛ اما در خطر پاره شدن می‌باشد و در مرحله ابتدایی خود قرار دارد را با روش جراحی آپاندیس با لاپاراسکوپی از شکم خارج خواهند کرد. در صورتی که آپاندیس فرد پاره شده باشد و یا عفونت شدیدی داشته باشد پزشک به سراغ روش سنتی یا عمل باز آپاندیس خواهد رفت.جراحی آپاندیس با تزریق داروهای آرام بخش قوی و تحت بیهوشی عمومی کامل انجام خواهد شد.

مطالب مرتبط