دکتر ناصر ملک پور
سرطان معده

سرطان معده و درمان قطعی آن

در این مقاله قصد داریم شما را با بیماری سرطان معده و راه های شناسایی و درمان آن آشنا کنیم. بیماری سرطان معده رشد غیرطبیعی سلول هاست که از معده شروع می شود. معده یک کیسه عضلانی است که در وسط بالای شکم، درست زیر دنده ها قرار دارد. معده غذا را دریافت و در خود نگه می دارد و سپس به تجزیه و هضم آن کمک می کند.

سرطان معده می تواند هر بخشی از معده را درگیر کند. در بیشتر نقاط جهان، سرطان معده در قسمت اصلی معده (بدنه معده) تشکیل می شود. در ایالات متحده، سرطان معده بیشتر بر ناحیه‌ای تأثیر می‌گذارد که مری به معده می‌رسد.  این ناحیه را كارديا می نامند.جایی که سرطان در معده رخ می دهد یکی از عواملی است که پزشکان هنگام تعیین گزینه های درمانی در نظر می گیرند. درمان سرطان معده معمولاً شامل جراحی برای برداشتن غده و سلول سرطانی در معده است.  ممکن است درمان های دیگری قبل و بعد از جراحی توصیه شود.

علائم-سرطان-معده

علائم سرطان معده

 علائم و نشانه های سرطان معده ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مشکل در بلع
 •  احساس نفخ بعد از غذا خوردن
 •  احساس سیری بعد از خوردن مقدار کمی غذا
 •  سوزش سردل
 •  سوء هاضمه
 •  حالت تهوع
 •  دل درد
 •  کاهش وزن ناخواسته
 •  استفراغ
 •  علل

مشخص نیست که چه چیزی باعث سرطان معده می شود، اگرچه تحقیقات عوامل زیادی را شناسایی کرده اند که می توانند این خطر را افزایش دهند. پزشکان می دانند که سرطان معده زمانی شروع می شود که سلولی در معده تغییراتی در DNA خود ایجاد کند. 
DNA یک سلول حاوی دستورالعمل هایی است که به سلول می گوید چه کاری انجام دهد.این تغییرات به سلول می‌گوید که به سرعت رشد کند و زمانی که سلول‌های سالم می‌میرند به زندگی ادامه دهد. سلول های انباشته شده در واقع توموری را تشکیل می دهند که می تواند به بافت سالم حمله کرده و آن را از بین ببرد. 
با گذشت زمان، سلول ها می توانند شکسته شوند و به سایر قسمت های بدن گسترش یابند (متاستاز).

 چه عواملی خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش می دهند؟

 عواملی که خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش می دهند عبارتند از:

 • بیماری ریفلاکس معده به مری
 • چاقی
 • رژیم غذایی سرشار از نمک و غذاهای دودی
 • رژیم غذایی کم میوه و سبزیجات
 • سابقه خانوادگی سرطان معده
 • عفونت با هلیکوباکتر پیلوری
 •  التهاب طولانی مدت معده (گاستریت)
 • سیگار کشیدن
 • پولیپ معده

راه های جلوگیری از سرطان معده

 برای کاهش خطر ابتلا به سرطان معده، می توانید:

 1. اگر اضافه وزن یا چاق هستید، با پزشک خود در مورد استراتژی هایی که به کاهش وزن کمک می کند صحبت کنید.
 2. رژیم غذایی پر از میوه و سبزیجات را انتخاب کنید. سعی کنید هر روز میوه ها و سبزیجات بیشتری را در رژیم غذایی خود بگنجانید.  طیف گسترده ای از میوه ها و سبزیجات رنگارنگ را انتخاب کنید.
 3. میزان مصرف غذاهای شور و دودی را کاهش دهید. با محدود کردن این غذاها از معده خود محافظت کنید.
 4. اگر سیگار می کشید، آن را ترک کنید. سیگار خطر ابتلا به سرطان معده و همچنین بسیاری از انواع دیگر سرطان را افزایش می دهد.
 5. افرادی که دارای سابقه خانوادگی قوی سرطان معده هستند ممکن است آزمایشاتی مانند آندوسکوپی را برای جستجوی علائم سرطان معده در نظر بگیرند.
تشخیص-سرطان-معده

تشخیص سرطان معده

برای تخشیص سرطان معده از روش آندوسکوپی استفاده می شود. در این روش یک دوربین کوچک برای دیدن داخل معده (آندوسکوپی فوقانی) قرار می‌گیرد. یک لوله نازک حاوی یک دوربین کوچک از گلو و شکم عبور می کند و  پزشک می تواند از آن برای جستجوی علائم سرطان استفاده کند.

 برداشتن نمونه بافت برای آزمایش (بیوپسی) از دیگر روش های تسخیص سرطان معده است. اگر در حین آندوسکوپی فوقانی نواحی مشکوک پیدا شد، می توان از ابزارهای ویژه ای برای برداشتن نمونه بافت برای آزمایش استفاده کرد.  نمونه برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود.

تست های تصویربرداری نیز برای بررسی سرطان معده مانند سی تی اسکن و نوع خاصی از اشعه ایکس به نام بلع باریم استفاده می شود.

چگونه تشخیص می دهند سرطان در چه مرحله ای است؟

تشخیص مرحله سرطان معده به پزشک کمک می کند تا تصمیم بگیرد کدام روش درمان بهتر است. آزمایش ها و روش های مورد استفاده برای تعیین مرحله سرطان عبارتند از:

 • آزمایشات ممکن است نشان دهد که آیا سایر اندام های بدن مانند کبد تحت تاثیر سرطان قرار گرفته است یا خیر.
 •  در طول یک سونوگرافی آندوسکوپی، یک لوله نازک با یک دوربین در نوک به معده منتقل می شود و یک ابزار سونوگرافی ویژه برای ایجاد تصاویری از معده استفاده می شود. سونوگرافی آندوسکوپی به پزشکان کمک می کند تا بفهمند سرطان تا چه حد به دیواره معده نفوذ می کند.
 • جراحی تشخيصي معمولاً به روش لاپاراسکوپی انجام می شود. این به این معنی است که جراح لاپاراسکوپی چندین برش کوچک در شکم ایجاد می کند و دوربین مخصوصی را وارد می کند که تصاویر را به یک مانیتور در اتاق عمل منتقل می کند.

مراحل سرطان معده با اعداد رومی نشان داده می شود که از 0 تا IV متغیر است و پایین ترین مراحل نشان می دهد که سرطان کوچک است و فقط لایه های داخلی معده را تحت تاثیر قرار می دهد. مرحله IV، سرطان پیشرفته در نظر گرفته می شود و ممکن است به سایر نقاط بدن گسترش یافته باشد.

درمان-سرطان-معده

 درمان سرطان معده

 گزینه های درمانی سرطان معده به محل، مرحله و حالت تهاجمی سرطان بستگی دارد.

  جراحي سرطان معده

هدف از جراحی برداشتن تمام سرطان و برخی از بافت های سالم اطراف آن است.عمل های مورد استفاده برای سرطان معده عبارتند از:

برداشتن تومورهای مرحله اولیه: سرطان‌های بسیار کوچک محدود به پوشش داخلی معده را می‌توان با عبور ابزارهای مخصوص از داخل آندوسکوپ برداشت.

برداشتن بخشی از معده (گاسترکتومی ساب توتال): در طی گاسترکتومی ساب توتال، جراح بخشی از معده را که تحت تأثیر سرطان قرار گرفته و برخی از بافت های سالم اطراف آن را برمی دارد.  اگر سرطان معده در نزدیکترین قسمت معده به روده کوچک واقع شده باشد، این عمل ممکن است یک گزینه باشد.

 برداشتن کل معده (گاسترکتومی کامل): گاسترکتومی کامل شامل برداشتن کل معده و برخی از بافت های اطراف است.  سپس مری مستقیماً به روده کوچک متصل می شود تا غذا در سیستم گوارش حرکت کند. گاسترکتومی توتال اغلب برای سرطان های معده که در بدنه معده و سرطان هایی که در محل اتصال معده به مری قرار دارند استفاده می شود.

 برداشتن غدد لنفاوی برای جستجوی سرطان: جراح ممکن است غدد لنفاوی شکم را برای آزمایش سرطان بردارد.

جراحی برای تسکین علائم و نشانه ها: عمل برداشتن بخشی از معده ممکن است علائم و نشانه های سرطان در حال رشد را در افراد مبتلا به سرطان پیشرفته معده تسکین دهد.

 شیمی درمانی

شیمی درمانی یک درمان دارویی است که از مواد شیمیایی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند.  داروهای شیمی درمانی در سراسر بدن حرکت می کنند و سلول های سرطانی را که ممکن است فراتر از معده گسترش یافته اند را از بین ببرند. شیمی درمانی را می توان قبل از جراحی برای کمک به کوچک کردن سرطان انجام داد تا بتوان آن را راحت تر از بین برد. 
شیمی درمانی همچنین پس از جراحی نیز برای از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده در بدن استفاده می شود.  شیمی درمانی اغلب با پرتودرمانی ترکیب می شود.

 پرتو درمانی

در پرتو درمانی از پرتوهای پرقدرت انرژی مانند اشعه ایکس و پروتون برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می کنند. برای سرطان معده، پرتودرمانی را می توان قبل از جراحی برای کوچک کردن سرطان به طوری که راحت تر از بین برد، استفاده کرد.

برای سرطان پیشرفته معده که با جراحی قابل حذف نیست، ممکن است از پرتودرمانی برای تسکین عوارض جانبی مانند درد یا خونریزی ناشی از سرطان در حال رشد استفاده شود.

 درمان دارویی هدفمند

درمان‌های دارویی هدفمند بر نقاط ضعف خاص موجود در سلول‌های سرطانی تمرکز دارند. با مسدود کردن این نقاط، درمان‌های دارویی هدفمند می‌توانند باعث مرگ سلول‌های سرطانی شوند. برای سرطان معده، داروهای هدفمند معمولاً با شیمی درمانی برای سرطان های پیشرفته یا سرطانی که پس از درمان عود می کند، ترکیب می شوند.

 ایمونوتراپی

ایمونوتراپی یک درمان دارویی است که به سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با سرطان کمک می کند.  سیستم ایمنی بدن که با بیماری مبارزه می کند ممکن است به سرطان حمله نکند زیرا سلول های سرطانی پروتئین هایی تولید می کنند که تشخیص سلول های سرطانی را به عنوان خطرناک برای سلول های سیستم ایمنی دشوار می کند.  ایمونوتراپی با تداخل در این فرآیند کار می کند.

برای سرطان معده، ایمونوتراپی ممکن است در زمانی که سرطان پیشرفته است، در صورت عود مجدد یا گسترش آن به سایر قسمت های بدن استفاده شود.

کلام آخر

سرطان معده رشد غیرطبیعی سلول هایی است که در معده وجود دارند. جراحی سرطان معده یکی از جراحی های مهم و کم خطر است ولی به شرط اینکه که جراحی توسط پزشک ماهر و خبره ای انجام شود تا عوارض و ریسک جراحی کم شود. شما می توانید برای جراحی سرطان معده به دکتر ناصر ملک پور بهترین جراح لاپاراسکوپی در تهران مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط