دکتر ناصر ملک پور
عوارض عمل اسلیو معده

عوارض عمل اسلیو معده

عوارض عمل اسلیو معده یکی از موضوعات مهمی است که توجه پزشکان وافرادی که علاقه مند به لاغری هستند را به خود جلب نموده است. امروزه خیلی از خانم ها و آقایانی که از وزن زیاد خود راضی نیستند تمایل دارند از روش کوچک نمودن و جراحی معده، خود را لاغر نمایند؛ اما از آنجایی که حفظ سلامت بر هرچیزی ارجعیت دارد، این افراد در صدد آن هستند که حتما اطلاعات کافی در خصوص این نوع جراحی داشته باشند تا بتوانند با روش های درست عوارض عمل اسلیو معده را به حداقل برسانند.

خطرات-جراحی-اسلیو-معده

اگر شما هم سعی کرده اید وزن خود را کاهش دهید و به خاطر این موضوع از رژیم های لاغری استفاده کرده اید، ولی به نتیجه دلخواه خود نرسیده اید بهتر است در مورد جراحی اسلیو معده اطلاعاتی کسب نمایید. اسلیو معده روشی است که در آن معده فرد کوچکتر می شود، بنابراین نمی توانید مقدار زیادی غذا بخورید.
اسلیو معده به کاهش وزن افراد کمک میکند، اما عوارض اسلیو معده نیز موضوع مهمی است که باید از تمامی آنها آگاه بود. در این مقاله می خواهیم در خصوص عوارض اسلیو معده و روش های جلوگیری از این عوارض و درمان آن با شما صحبت کنیم و نکات مهمی را ارائه نماییم.

توضیحاتی پیرامون جراحی اسلیو معده

بیمارانی که جراحی اسلیو معده را انتخاب می کنند، تا 80 درصد معده آنها در طول این عمل برداشته می‌شود. قسمت های باقی مانده به هم متصل شده و به صورت یک آستین کوچک معده تشکیل می‌شود. از آنجایی که بیماران با شکم تقریباً یک دهم اندازه اصلی خود باقی می مانند، خیلی سریعتر احساس سیری می‌کنند.
آستین معده به بیماران کمک می کند تا وزن خود را خیلی سریع کاهش دهند.
گاسترکتومی با اسلیو لاپاروسکوپی (LSG) که به عنوان گاسترکتومی طولی یا عمودی نیز شناخته می شود، یک گزینه جراحی نسبتا جدید و موثر برای مدیریت و کاهش چاقی بخصوص چاقی های غیر طبیعی و ناشی از بیماری می باشد.


توجه داشته باشید که جراحی اسلیو معده با جراحی بای پس معده متفاوت است. در این عمل، یک کیسه کوچک تشکیل می شود تا غذا بیشتر قسمت معده را رد کرده و مستقیماً به روده می رود تا دفع شود. در واقع بای پس معده Roux-en-Y یک جراحی محدود کننده با رویکرد سوء جذب جزئی است.
البته توجه به این نکته بسیار مهم است که هر روش از این جراحیها برای افراد خاصی با خصوصیات متفاوت قابل انجام است.

قبل و بعد عمل اسلیو معده توسط دکتر ناصر ملک پور
نمونه کار جراحی لاغری دکتر ناصر ملک پور


توجه به عوارض اسلیو معده و خطرات آن

اگر نگاهی واقع بینانه به جراحی اسلیو معده داشته باشیم، اسلیو معده یک روش تا حدی خطرناک است، زیرا بخش زیادی از یکی از اندام های حیاتی را از بین میبرد. همچنین این برش یک اتفاق دائمی و بدون بازگشت است، بنابراین قبل از انجام عمل جراحی، خطرات آن را با دقت در نظر بگیرید.

عوارض اسلیو معده میتواند شامل خونریزی بیش از حد، عفونت، واکنش منفی به بیهوشی، لخته شدن خون، مشکلات تنفسی و نشت از لبه معده که در آن بریده شده و… باشد.
برای اسلیو معده خطرات طولانی مدت نیز از بیماران مشاهده شده است. بسیاری از آنها به این واقعیت مربوط می شود که بیماران نسبت به قبل مواد مغذی کمتری دریافت میکنند. عوارض اسلیو معده در طولانی مدت شامل: انسداد دستگاه گوارش، فتق، رفلاکس معده، هیپوگلیسمی، سوء تغذیه و استفراغ است.
نکته مهم دیگری که نیاز به توجه دارد این است که همانند هر نوع عمل جراحی، عوارض اسلیو معده از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

رعایت نکات زیر عوارض عمل اسلیو معده را کاهش می دهد

توجه داشته باشید که برای آنکه عوارض اسلیو معده را به حداقل برسانید لازم است تا نکات مهمی را رعایت نمایید.

در هفته اول پس از جراحی، بیماران فقط میتوانند مایعات بدون قند و بدون گاز مصرف کنند. غذاهای پوره شده را می توان بعد از هفت روز آن هم با نظر پزشک مصرف کرد و تا سه هفته بعدتر آن را ادامه داد.

بعد از یک ماه فرد میتواند شروع به مصرف غذاهای معمولی نماید. بیماران همچنین باید ویتامین هایی را که پزشک تجویز نموده به طور مرتب مصرف کنند؛ از جمله ویتامین های مهم و مورد تجویز پزشک شامل: یک مولتی ویتامین بصورت مصرف دو بار در روز، یک مکمل کلسیم یک بار در روز و یک تزریق ویتامین B-12 یک بار در ماه می باشد.

از آنجایی که بدن فرد جراحی شده در چند ماه اول پس از جراحی اسلیو معده به سرعت وزن کم میکند، ممکن است عوارض جانبی مختلفی از جمله درد، احساس خستگی یا سردی، خشکی پوست، نازک شدن و ریزش مو و تغییرات خلقی را تجربه نیز تجربه نماید.

مشاوره های مناسب ممانعت از ایجاد عوارض اسلیو معده

اگر از چاقی رنج می برید، یک پزشک متخصص و مطمئن می تواند در مورد روشهای بسیار نتیجه بخش در جهت لاغرشدن از جمله روش جراحی اسلیو معده با شما صحبت نموده و مشاوره دهد. پزشک به شما کمک میکند تا عوارض احتمالی اسلیو معده را درک کنید و خطرات آن را برای سلامت شخصی خود بسنجید.
اگر قصد انجام این عمل را دارید در نظر داشته باشید که حتما آن را در یک کلینیک جراحی تخصصی و مجهز انجام دهید تا از سلامت خود در مدت زمان جراحی مطمئن باشید و نیز از خدمات کلینیک در صورت بروز هر نوع عوارض اسلیو معده برخوردار شوید.

آیا جراحی اسلیو معده باعث مرگ و میر می شود؟

مرگ-بر-اثر-اسلیو-معده

هر گونه جراحی چاقی، از جمله جراحی اسلیو معده، یک عمل جراحی بزرگ و سخت محسوب می شود. با این حال، خطرات و عوارض شدید و مرگ و میر در این عمل نسبتا نادر است. تحقیقات نشان می دهد که میزان مرگ و میر بر اثر عمل اسلیو معده نزدیک به ۱ در ۶۰۰ است.

خلاصه مطلب


انتخاب یک پزشک متخصص و مراجعه به آن برای انجام این جراحی قطعا عوارض عمل اسلیو معده را در شما کاهش می دهد. یکی از پزشکان متخصص و باتجربه در انجام این جراحی مهم و بزرگ دکتر ناصر ملک پور می باشد. برای اینکه مسائلی همچون تجویز داروهای مناسب پس از عمل، به حداقل رساندن عوارض اسلیو معده، مشاوره های تخصصی و همراهی با بیمار پس از عمل و… از جمله نکات مهمی هستند که دکتر ناصر ملک پور بسیار به آن توجه دارد، لذا بسیاری از متقاضیان جراحی اسلیو معده این پزشک حازق را برای انجام این عمل انتخاب مینمایند.


مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *