دکتر ناصر ملک پور
درمان واریس

انواع روش های درمان واریس (خانگی و جراحی)

رگ‌های واریس رگهای پیچ خورده و بزرگ شده ای هستند. هر سیاهرگ سطحی ممکن است واریس شود، اما وریدهایی که بیشتر تحت تاثیر واریس قرار می‌گیرند، وریدهای پا هستند. به این دلیل که ایستادن و راه رفتن باعث افزایش فشار در رگ های پایین تنه شما می شود. برای بسیاری از افراد، رگ‌های واریسی و رگ‌های عنکبوتی یک نوع رایج و خفیف رگ‌های واریسی، صرفاً یک نگرانی زیبایی هستند. برای سایر افراد، واریس می تواند باعث درد و ناراحتی دردناک شود. گاهی اوقات واریس منجر به مشکلات جدی تری می شود.
درمان واریس ممکن است شامل روش‌های خودمراقبتی یا روش‌های دیگری باشد که در این مقاله به توضیح مفصل آن می پردازیم.

واریس-پا

علائم وایس

وریدهای واریسی ممکن است هیچ دردی ایجاد نکنند. علائمی که ممکن است واریس داشته باشید عبارتند از:

 • رگهایی که به رنگ بنفش تیره یا آبی هستند.
 • رگهایی که پیچ خورده و برآمده به نظر می رسند. آنها اغلب مانند طناب روی پاهای شما هستند.
 • احساس درد یا سنگینی در پاها
 • سوزش، ضربان، گرفتگی عضلات و تورم در ساق پا
 • تشدید درد پس از نشستن یا ایستادن طولانی مدت
 • خارش در اطراف یک یا چند رگ شما
 • تغییر رنگ پوست در اطراف ورید واریسی

با دیدن این علائم آیا باید به پزشک مراجعه کرد؟

برخی از روش های خودمراقبتی مانند ورزش، بالا بردن پاها یا پوشیدن جوراب‌ واریس می‌تواند به کاهش درد وریدهای واریسی کمک کند و از بدتر شدن آن‌ها جلوگیری کند. اما اگر نگران ظاهر و احساس رگ های خود هستید و اقدامات مراقبت از خود مانع بدتر شدن وضعیت شما نشده است، به سک جراح لاپاراسکوپی مراجعه کنید.

علل ایجاد واریس

دریچه های ضعیف یا آسیب دیده ورید ها می توانند منجر به واریس شوند. شریان‌ها خون را از قلب به بقیه بافت‌ها می‌برند و سیاهرگ‌ها خون را از بقیه بدن به قلب شما باز می‌گردانند، بنابراین خون در بدن به گردش در میآید.
برای بازگرداندن خون به قلب، سیاهرگ های پاهای شما باید بر خلاف نیروی جاذبه عمل کنند.انقباضات عضلانی در ساق پاها به عنوان پمپ عمل می کنند و دیواره های ورید الاستیک به بازگشت خون به قلب کمک می کنند. دریچه‌های ریز در رگ‌های شما با جریان یافتن خون به سمت قلب باز می‌شوند و سپس برای جلوگیری از جریان خون به سمت عقب بسته می‌شوند. اگر این دریچه‌ها ضعیف یا آسیب دیده باشند، خون می‌تواند به سمت عقب جریان یابد و در ورید جمع شود و باعث کشیدگی یا پیچ خوردگی رگ‌ها شود.

چه عواملی خطر ایجاد واریس را بیشتر می کنند؟

سن : عواملی مانند سن خطر ابتلا به واریس را افزایش می یابد. افزایش سن باعث ساییدگی و پارگی دریچه های رگ های شما می شود که به تنظیم جریان خون کمک می کند. در نهایت، این سایش باعث می‌شود که دریچه‌ها اجازه دهند مقداری خون به جای جریان یافتن به سمت قلب، به داخل رگ‌های شما برگردد، جایی که جمع می‌شود.
جنسيت: زنان بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. تغییرات هورمونی قبل از قاعدگی یا در دوران بارداری یا یائسگی ممکن است عاملی باشد زیرا هورمون های زنانه تمایل به شل کردن دیواره سیاهرگ ها دارند. درمان های هورمونی، مانند قرص های ضد بارداری، ممکن است خطر ابتلا به واریس را افزایش دهد.
بارداری: در دوران بارداری، حجم خون در بدن شما افزایش می یابد. این تغییر از رشد جنین حمایت می کند، اما همچنین می تواند یک عارضه جانبی ناخوشایند ایجاد کند – بزرگ شدن رگ های پاهای شما. تغییرات هورمونی در دوران بارداری نیز ممکن است نقش داشته باشد.
سابقه خانوادگی: اگر سایر اعضای خانواده رگ های واریسی داشتند، احتمال بیشتری وجود دارد که شما نیز دچار واریس شوید.
چاقی: اضافه وزن فشار بیشتری بر روی رگ های شما وارد می کند.
ایستادن یا نشستن برای مدت طولانی: اگر برای مدت طولانی در یک وضعیت باشید، خون شما به خوبی جریان نمی یابد.

عوارض واریس پا

عوارض واریس، اگرچه نادر است، می تواند شامل موارد زیر باشد:
زخم ها زخم های دردناک ممکن است روی پوست در نزدیکی رگ های واریسی، به ویژه در نزدیکی مچ پا ایجاد شود. یک نقطه تغییر رنگ روی پوست معمولاً قبل از ایجاد زخم شروع می شود. اگر مشکوک به ایجاد زخم هستید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
گاهی اوقات، سیاهرگ های عمقی پاها بزرگ می شوند. در چنین مواردی، پای آسیب دیده ممکن است دردناک و متورم شود. هر درد یا تورم مداوم پا نیاز به مراقبت پزشکی دارد زیرا ممکن است نشان دهنده لخته شدن خون باشد.وضعیتی که از نظر پزشکی به عنوان ترومبوفلبیت شناخته می شود.
در برخی موارد رگهای بسیار نزدیک به پوست ممکن است ترکیده شوند. این حالت فقط باعث خونریزی جزئی می شود. اما هر خونریزی نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

علائم-واریس

راه‌های جلوگیری از ایجاد واریس پا

هیچ راهی برای پیشگیری کامل از واریس وجود ندارد. اما بهبود گردش خون ممکن است خطر ابتلا به وریدهای واریسی یا ابتلا به رگهای اضافی را کاهش دهد. همان اقداماتی که می توانید برای درمان ناراحتی ناشی از واریس در خانه انجام دهید می تواند به پیشگیری از واریس کمک کند، از جمله:

 • ورزش کردن
 • پیروی از یک رژیم غذایی پر فیبر و کم نمک
 • از پوشیدن کفش های پاشنه بلند تنگ خودداری کنید.
 • بالا بردن پاها
 • وضعیت نشستن یا ایستادن خود را به طور منظم تغییر دهید.

تشخیص واریس

برای تشخیص واریس، پزشک معاینه فیزیکی انجام می دهد، از جمله نگاه کردن به پاهای شما در حالی که ایستاده اید تا تورم را بررسی کند. همچنین پزشک ممکن است از شما بخواهد که هر گونه درد و درد در پاهایتان را توضیح دهید.
همچنین ممکن است به آزمایش اولتراسوند نیاز داشته باشید تا ببینید آیا دریچه‌های رگ‌های شما به طور طبیعی کار می‌کنند یا نشانه‌ای از لخته شدن خون وجود دارد.
در این آزمایش غیر تهاجمی، یک تکنسین یک دستگاه کوچک دستی (مبدل)، به اندازه یک تکه صابون را روی پوست شما در ناحیه‌ای از بدن که مورد معاینه قرار می‌گیرد، اجرا می‌کند. مبدل تصاویری از وریدهای پاهای شما را به یک مانیتور منتقل می کند، بنابراین یک تکنسین و پزشک شما می توانند آنها را ببینند.

تشخیص-واریس-پا

درمان واریس

خوشبختانه، درمان معمولاً به معنای بستری شدن در بیمارستان یا بهبودی طولانی و ناراحت کننده نیست. به لطف روش های کمتر تهاجمی، رگ های واریسی را می توان به طور کلی به صورت سرپایی درمان کرد.

خود مراقبتی

مراقبت از خود مانند ورزش کردن، کاهش وزن، نپوشیدن لباس های تنگ، بلند کردن پاها و اجتناب از ایستادن یا نشستن طولانی مدت -می تواند درد را کاهش دهد و از بدتر شدن رگ های واریسی جلوگیری کند.

جوراب های واریس

پوشیدن جوراب های واریس در تمام روز اغلب اولین روشی است که باید قبل از شروع به درمان های دیگر امتحان کنید. جوراب واریس به طور پیوسته پاهای شما را منقبض می کنند و به رگ ها و ماهیچه های پا کمک می کنند تا خون را به طور موثرتری حرکت دهند. میزان فشرده سازی بر اساس نوع و برند متفاوت است.
شما می توانید جوراب واریس را از اکثر داروخانه ها و فروشگاه های لوازم پزشکی خریداری کنید.

اسکلروتراپی

در این روش، پزشک رگ‌های واریسی کوچک و متوسط را با محلول یا کف تزریق می‌کند که باعث ایجاد زخم و بسته شدن آن رگ‌ها می‌شود. در عرض چند هفته، وریدهای واریسی درمان شده باید محو شوند.
اگرچه ممکن است همان ورید نیاز به تزریق بیش از یک بار داشته باشد، اسکلروتراپی اگر به درستی انجام شود موثر است. اسکلروتراپی نیازی به بیهوشی ندارد و می توان آن را در مطب پزشک انجام داد.

لیزر درمانی

پزشکان از فناوری جدید در درمان های لیزری برای بستن رگ های واریسی کوچکتر و رگ های عنکبوتی استفاده می کنند. درمان با لیزر با ارسال امواج نور به ورید عمل می کند که باعث می شود ورید به آرامی محو و ناپدید شود. هیچ برش یا سوزنی استفاده نمی شود.

استفاده از فرکانس رادیویی یا انرژی لیزر با كمك كاتتر

در یکی از این درمان‌ها، پزشک یک لوله نازک (کاتتر) را در ورید بزرگ شده قرار می‌دهد و نوک کاتتر را با استفاده از فرکانس رادیویی یا انرژی لیزر گرم می‌کند. با بیرون کشیدن کاتتر، گرما ورید را از بین می برد و باعث فروپاشی و بسته شدن آن می شود. این روش درمانی ترجیحی برای وریدهای واریسی بزرگتر است.

برداشتن ورید

این روش شامل بستن ورید قبل از پیوستن به سیاهرگ عمیق و برداشتن ورید از طریق برش‌های کوچک است. این یک روش سرپایی برای اکثر افراد است. برداشتن سیاهرگ مانع از گردش خون در پای شما نمی‌شود، زیرا سیاهرگ‌های عمیق‌تر در ساق از حجم بیشتری از خون مراقبت می‌کنند.

درمان-واریس-

فلبکتومی سرپایی

پزشک شما رگ‌های واریسی کوچک‌تر را از طریق یک سری سوراخ‌های کوچک پوستی برمی‌دارد. در این روش سرپایی فقط قسمت‌هایی از پای شما بی‌حس می‌شوند. اسکار معمولاً حداقل است.

جراحی آندوسکوپی ورید

در صورت عدم موفقیت سایر تکنیک‌ها، ممکن‌است تنها در موارد پیشرفته که شامل زخم‌های پا باشد، به این عمل نیاز داشته باشید. بهترین جراح آندوسکوپی تهران از یک دوربین فیلمبرداری نازک که در پای شما قرار داده شده برای مشاهده و بستن رگ های واریسی استفاده می کند و سپس رگ ها را از طریق برش های کوچک خارج می کند.
این روش به صورت سرپایی انجام می شود.

Stripping saphenous

روش قدیمی اما قطعی درمان ورید واریسی هست. در این روش با یک برش در کشاله ران و یک برش در ناحیه مج پا وریدی که در زمینه نارسایی دریچه صافنوفمورال دچار واریس شده کاملا برداشته می شود.

درمان های خانگی واریس پا

برخی از اقدامات خودمراقبتی وجود دارد که می توانید برای کاهش ناراحتی ناشی از رگ های واریسی انجام دهید. همین اقدامات می تواند به جلوگیری یا کند کردن پیشرفت رگ های واریسی نیز کمک کند. آنها عبارتند از:
ورزش: پیاده روی راهی عالی برای تقويت گردش خون در پاهای شماست. پزشک می تواند سطح فعالیت مناسبی را برای شما توصیه کند.
مراقب وزن و رژیم غذایی خود باشید: از دست دادن وزن اضافی، فشار غیر ضروری را از روی رگ های شما می گیرد. آنچه می خورید نیز می تواند کمک کند. برای جلوگیری از تورم ناشی از احتباس آب از یک رژیم غذایی کم نمک پیروی کنید.
از کفش های پاشنه بلند خودداری کنید. کفش های پاشنه كوتاه عضلات ساق پا بيشتر فعال می کنند که برای رگ های شما بهتر است.
لباس های تنگ را دور کمر، پاها یا کشاله ران خود نپوشید زیرا این لباس ها می توانند جریان خون را کاهش دهند.برای بهبود گردش خون در پاهای خود، روزانه چندین استراحت کوتاه داشته باشید تا پاهای خود را بالاتر از سطح قلب خود قرار دهید. به عنوان مثال، دراز بکشید و پاهای خود را روی سه یا چهار بالش قرار دهید.
از نشستن یا ایستادن طولانی مدت خودداری کنید. برای تشویق جریان خون، مرتباً موقعیت خود را تغییر دهید.

کلام آخر

رگ‌های واریسی، رگ‌های غیرعادی و پیچداری می‌باشند که در اثر تضعیف دیواره‌ی رگ ایجاد می‌شوند. این رگ‌ها ممکن استبا رنگ آبی یا بنفش ظاهر شوند. رگ‌های واریسی یا عنکبوتی می‌توانند هر جایی ظاهر شوند اما اغلب بر روی پاها و ناحیه‌ی لگن بروز پیدا می‌کنند. واریس همچنین می‌تواند بر روی صورت و دست‌ها نیز مشاهده شود. در این مقاله روش های درمان واریس از خود مراقبتی، پوشیدن جوراب واریس و لیزر به طور کامل توضیح داده شده است.

مطالب مرتبط