دکتر ناصر ملک پور
آزمایش های قبل از عمل اسلیو معده

آزمایش‌ و آندوسکوپی قبل از عمل اسلیو معده

لاغری توسط دکتر ناصر ملک پور
قبل و بعد عمل اسلیو معده توسط دکتر ناصر ملک پور

بسیاری از جراحان برای بیماران قبل از بستری شدن در بیمارستان یا قبل از انجام برخی اقدامات سرپایی، آزمایش‌های معمول را تجویز می‌کنند. این آزمایش‌ها به یافتن مشکلات احتمالی کمک می‌کند که در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع، ممکن است جراحی را پیچیده‌تر کنند.جراحی اسلیو معده نوعی جراحی برای کاهش وزن است. این عمل به صورت لاپاراسکوپی با برش‌های کوچک در قسمت فوقانی شکم انجام می‌شود. قبل از انجام این عمل، شما به آزمایش‌های قبل از عمل اسلیو معده نیاز خواهید داشت. بهتر است در ابتدا آزمایش خون را انجام دهید. ممکن است مطالعات تصویربرداری از معده خود داشته باشید یا آندوسکوپی فوقانی انجام دهید. به وسیله آزمایش ‌های قبل از اسلیو معده وضعیت بیمار برای انجام عمل توسط پزشک بررسی می‌شود.

آزمایش-قبل-از-جراحی-اسلیو-معده

وجود برخی مشکلات که ممکن است با انجام عمل شدت آن بیشتر شود با آزمایش‌های قبل از عمل اسلیو معده مشخص شده و به طور کلی وضعیت کامل گوارشی بیمار با انجام آن در دسترس پزشک قرار می‌گیرد.

در صورت انجام ندادن آزمایش‌های قبل از عمل اسلیو معده ممکن است در آینده عوارض‌هایی برای بیمار ایجاد نماید. در این مقاله به آزمایش‌های قبل از عمل اسلیو معده و چگونگی انجام آن اشاره خواهیم نمود.

آزمایش‌های قبل از عمل اسلیو معده چیست؟

تعدادی از معیارها وجود دارد که یک فرد باید قبل از اینکه به عنوان یک کاندید مناسب برای جراحی اسلیو معده در نظر گرفته شود، آنها را رعایت کند.

معمولاً برای افرادی که برای تأیید در نظر گرفته می شوند، باید آزمایش‌های قبل از عمل اسلیو معده را انجام دهند. این نوع آزمایش ممکن است توسط یک پزشک به عنوان شرط تایید برای انجام عمل باشد. آزمایش همچنین می‌تواند به اطمینانی حاصل شود که فرد از هیچ دارویی استفاده نمی‌کند.
همچنین بیانگر آن است که فرد از دارو‌هایی که ممکن است عملکرد ریه او را مختل کند و او را در معرض خطر بالاتری برای عوارض در هنگام بیهوشی قرار دهد دوری نموده است. همچنین می‌تواند به تعیین اینکه آیا فرد احتمالاً از داروها یا مسکن‌هایی که در دوران نقاهت تجویز می‌شوند استفاده نادرست می‌کند یا خیر کمک کند. علاوه بر این، اعتیاد به مواد مخدر می‌تواند بهبودی پس از جراحی و تغییر سبک زندگی را دشوارتر کند در آزمایش‌های قبل از عمل اسلیو معده مشخص می‌شود.

آزمایشات-جراحی-اسلیو-معده

آزمایش‌های قبل از عمل اسلیو معده

قبل از جراحی اسلیو، بیماران باید آزمایش‌های قبل از عمل اسلیو معده را انجام دهند تا جراحان بتوانند با استفاده از نتایج آزمایش، وضعیت سلامت فعلی بیماران را در نظر بگیرند. این تست‌ها عبارتند از:
آزمایش خون: آزمایش خون، برای نشان دادن وضعیت ویتامین، سطح هموگلوبین و سایر موارد دیگر برای بیمار می‌باشد که از مهم ترین نوع آزمایش‌های قبل از عمل اسلیو معده است.
ادرار: آزمایش ادرار برای تشخیص دیابت، مشکلات صفراوی یا کلیوی استفاده می‌شود.
آندوسکوپی: اسکن معده با ابزار آندوسکوپی که از طریق دهان یا بینی ارسال شده انجام می‌شود.
تست بلع: یکی از آزمایش‌های قبل از عمل اسلیو معده، تست بلع می‌باشد که با نوشیدن یک مایع مخصوص برای درک شدت رفلاکس اسید و مشکلات موجود در مسیر غذا انجام می‌شود.
تست عملکرد ریوی: آزمایشی است که اطلاعاتی در مورد ریه‌ها می‌دهد که با تنفس عمیق و بازدم اندازه‌گیری می‌شود.
تست الکل: مصرف الکل توسط بیمار مستقیماً با افزایش وزن مرتبط است. به همین دلیل، میزان الکل در خون آنها باید اندازه گیری شود.
سونوگرافی فوقانی شکم: معاینه اولتراسوند بالای شکم (کبد، کیسه صفرا، پانکراس، کلیه، طحال و غیره که در قسمت بالای شکم قرار دارد) برای بیمارانی که عادت به سیگار کشیدن دارند انجام می‌شود و به عنوان یکی از مهم‌ترین آزمایش‌های قبل ازعمل اسلیو معده به شمار می‌رود.
کولونوسکوپی: فرایند بررسی روده بزرگ با دوربین مخصوص می‌باشد.
ماموگرافی: برای تشخیص سرطان سینه و مشکلات مرتبط با آن برای بیمار انجام می‌شود.
مصاحبه با متخصص تغذیه: بیمار از طریق ملاقات با متخصص تغذیه اطلاعاتی در مورد وضعیت تغذیه خود به دست می‌آورد.
ارزیابی روانپزشکی: افراد علاوه بر اینکه باید از نظر جسمی در وضعیت سالمی قرار گیرند، بهتر است از نظر روانی نیز برای انجام عمل آمادگی داشته باشند.
ECG: وضعیت قلب، تنفس و اطلاعات مشابه با راه رفتن فرد روی نوار به دست می‌آید.
سونوگرافی : سونوگرافی مخصوصاً برای بیمارانی انجام می شود که در سمت راست بالای شکم خود درد دارند.
تست تیروئید: وضعیت سلامت تیروئید با گرفتن نمونه خون در آزمایش‌های قبل از عمل اسلیو معده مشخص و بررسی می‌شود.

آزمایش-اسلیو-معده

آندوسکوپی قبل از عمل اسلیو معده

استفاده از آندوسکوپی قبل از عمل اسلیو معده به عنوان ابزاری در ارزیابی بیماران چاق قبل از جراحی اسلیو است. انجام آندوسکوپی قبل از عمل اسلیو می‌تواند بخش‌های مختلف مری و معده را مورد بررسی قرار دهد. با توجه به درصد بالای طیف وسیعی از اختلالات دستگاه گوارش فوقانی در بیماران چاق، انجام آندوسکوپی قبل از عمل جراحی چاقی توسط پزشکان توصیه می‌شود که می تواند به کشف آسیب شناسی گوارشی کمک کند و بر روند جراحی تأثیر بگذارد.
در مدت زمان 8 ساعت قبل از آندوسکوپی، معده باید خالی باشد و بیمار از هرگونه خوردن و آشامیدن خودداری نماید. مصرف هر گونه دارو توسط بیمار باید با اطلاع پزشک صورت گیرد. در آندوسکوپی یک لوله طریق دهان وارد بیمار می‌شود و بخش‌های مختلف گوارشی بیمار را به خوبی نشان می‌دهد. نتیجه آندوسکوپی می‌تواند مشکلات معده را مشخص نموده و پزشک وضعیت بیمار را برای انجام عمل اسلیو معده بسنجد.

خلاصه مقاله
افرادی که جراحی چاقی انجام می دهند ممکن است در دریافت ویتامین ها و مواد معدنی کافی دچار مشکل باشند. این به این دلیل است که آنها غذای کمتری دریافت می‌کنند و ممکن است مواد مغذی کمتری را جذب کنند. آزمایش‌های قبل از عمل اسلیو معده به خوبی وضعیت بدنی بیمار را مشخص می‌کند.
ممکن است لازم باشد روزانه یک مولتی ویتامین به علاوه یک مکمل کلسیم و ویتامین D مصرف شود. یا بدن بیمار به مواد مغذی اضافی مانند ویتامین B-12 یا آهن نیاز داشته باشد. تمام این موارد به کمک آزمایش‌های قبل از عمل اسلیو معده مشخص می‌شود.

تیم پزشکی دستورالعمل‌هایی را قبل و بعد جراحی به بیمار ارائه خواهد داد.دکتر ناصر ملک پور تمامی نکات مراقبتی مهم در ارتباط با انجام عمل و بررسی کامل وضعیت بدنی بیمار مطابق با آزمایش‌های قبل از عمل اسلیو معده انجام می‌دهد. ارزیابی وضعیت بدنی بیمار بسیار حائز اهمیت می‌باشد و تا مشخص نشدن وضعیت سلامتی بیمار باید از انجام عمل خودداری شود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *