دکتر ناصر ملک پور
جای بخیه بعد از جراحی چاقی

جای بخیه بعد از جراحی چاقی

جای بخیه بعد از جراحی چاقی باید به خوبی و با اصول مناسب تحت مراقبت قرار بگیرد تا هرچه زودتر بهبود یابد. اکثر افرادی که برای انجام این جراحی مراجعه دارند، به دنبال پاسخ این سوال هستند که جای جراحی چاقی چقدر طول می‌کشد تا به طور کامل بهبود یابد و زخم های آن از بین برود؟ جای زخم بعد از جراحی چاقی دارای انواع مختلفی است که در این مقاله بیان و به برخی نکات مراقبتی مهم اشاره کردیم.

از بین رفتن جای بخیه بعد از جراحی چاقی

از بین رفتن جای بخیه بعد از جراحی چاقی چقدر طول می‌کشد؟

زمانی که بخیه‌ ها بعد جراحی چاقی از بین رفته و زخم آن ها بهبود پیدا می‌کند، به موقعیت، نوع بخیه و نحوه بازیابی و مراقبت آن بستگی دارد. معمولاً، بخیه‌ های جراحی باید در طی یک تا دو هفته بعد از جراحی خود جذب شوند و به طور طبیعی بریزند و به مرور بهبود یابند اما گاهی برای برخی افراد از بخیه های کشیدنی و غیر جذبی استفاده می‌شود که کمی دیرتر بهبود یافته و نیاز به زمان بیشتری برای ترمیم دارند. اگر مشکلات و عوارضی در این دوره به وجود آید نیز زمان بازیابی کمی به تاخیر می‌افتد. باید بیان کرد، از بین رفتن جای بخیه بعد از جراحی چاقی در همه افراد یکسان نیست اما با این حال، حداقل این زمان را حدود 9 الی 15 روز در نظر بگیرید.

انواع جای زخم بعد از جراحی چاقی

جای زخم بعد از جراحی چاقی، برای افراد دارای انواع مختلفی است که در ادامه ذکر خواهیم کرد.

  • جای زخم خطی بعد جراحی چاقی: جای زخم خطی که از رایج ترین مدل های جای جراحی است، در خط میانی شکم قرار می‌گیرد و اندازه آن به نوع عمل انتخابی بستگی دارد.
  • جای زخم مدل سوراخ کلید یا تقریبا شبیه به T انگلیسی بعد از جراحی چاقی: همانطور که بیان شد، دقیقا این زخم مشابه با فرم کلید است که از سوراخ کردن پوست با ابزار لاپاراسکوپی این مدل زخم ایجاد می‌شود.

مراقبت از جای بخیه بعد از جراحی چاقی

مراقبت از جای بخیه بعد از جراحی چاقی بسیار مهم است تا بهبود سریع ‌تر و بهتری را فراهم کند. این نکات معمولا در روز عمل برای زیباجو یا بیمار ذکر خواهد شد.

  • تمیز نگه داشتن جای جراحی
  • شستشوی جای بخیه با مواد ضد عفونی مانند بتادین
  • رعایت دستورات و توصیه ‌های پزشک
  • اجتناب از فشار بر روی جای بخیه و لمس بی مورد این ناحیه
  • جلوگیری از بلند کردن اشیاء سنگین یا فعالیت ‌های ورزشی شدید
  • تغذیه مناسب و مصرف مواد غذایی سالم برای جوش خوردن سریعتر پوست
  • استراحت و بازیابی کافی

نتیجه گیری

همانطور که دانستید، جای بخیه‌ها در جراحی‌های مختلف چاقی متفاوت است و بستگی به نوع جراحی و تکنیک‌های مورد استفاده دارد. مراقبت از جای زخم بعد از جراحی چاقی بسیار دارای اهمیت است تا علاوه بر اینکه سرعت بهبودی و ترمیم زخم و پوست افزایش می‌یابد، فرد به عوامل عفونی و باکتریایی در این ناحیه دچار نشود. تمیز نگه داشتن جای بخیه بسیار مهم است. هر فرد باید در زمان مراقبت از جای زخم بعد جراحی چاقی، اگر علائم مشکوکی را تجربه کرد، به جراح چاقی خود اطلاع دهد. انتخاب بهترین جراح چاقی می‌تواند به دلیل تخصص و مهارت بالا، در امر کاهش جای بخیه‌ها بعد از جراحی کمک کند و برش های اشتباه انجام نشود که در نهایت نیاز به بخیه داشته باشند.

سوالات متداول

جای زخم بعد از جراحی چاقی قابل مشاهده است؟

در واقع این مورد بستگی به نوع عمل جراحی چاقی دارد. در بعضی روش ها مانند کاهش حجم معده با لاپاروسکوپی، جای زخم ها کاملا پنهان هستند.

جای زخم بعد جراحی چاقی با گذشت زمان کمرنگ می شوند؟

اغلب جای زخم ها با گذشت زمان کم رنگ و کوچکتر می گردند که این روند معمولا 6 تا 12 ماه طول می‌کشد. از بین رفتن و محو شدن جای بخیه ها به طور کامل به نوع پوست هر فرد و شرایط مراقبت آن نیز بستگی دارد.

می توان جای زخم جراحی چاقی را در آینده حذف کرد؟

در برخی موارد، به خصوص جای زخم های بزرگ و قابل مشاهده، امکان برداشتن آن ها با عمل جراحی زیبایی و یا لیزر درمانی وجود دارد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *