دکتر ناصر ملک پور
لاغزی با مینی بای پس معده

جراحی مینی بای پس معده

اکثر کسانی که از اضافه‌وزن و چاقی رنج می‌برند، به دنبال روشی مانند جراحی مینی بای پس معده هستند تا با استفاده از آن وزن نهایی خود را کاهش دهند. عمل مینی بای پس معده یک از بهترین جراحی‌ها در این زمینه است که با کمترین عوارض می‌تواند به کاهش وزن بیمار به صورت قابل توجهی کمک کند؛ اما سوال اصلی اینجاست که عمل مینی بای پس معده چگونه انجام می‌شود و تفاوت آن با بای پس کلاسیک چیست؟ در ادامه به شرح این موارد خواهیم پرداخت.

جراحی مینی بای پس معده

جراحي ميني باي پس معده چيست؟

مینی بای پس معده یکی از روش‌های جراحی معده برای کاهش وزن است که از لحاظ مدت زمان انجام آن، کوتاه‌تر از روش‌های دیگر مانند جراحی بای پس معده است و پس از آن با عوارض جانبی کم‌تری نیز مواجه خواهیدشد.

هدف آن همانند بای پس است و پس از کاهش اندازه معده، این امر باعث کاهش اشتها خواهد شد. به دنبال کاهش اشتها شما کمتر غذا می‌خورید و در جذب کالری شما توسط بدن اختلال به وجود می‌آید و در نتیجه باعث کاهش وزن قابل توجهی خواهد شد.

در مینی بای پس مثل بای پس کلاسیک بخشی از روده باریک از مسیر غذا خارج می شود و غذا از معده وارد بخش انتهایی روده باریک می شود .جراحی مینی بای پس معده تحت بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد. پزشک برای شروع جراحی چند برش کوچک روی شکم شما ایجاد می‌کند و دستگاه لاپاراسکوپ را وارد معده شما می‌کند. این دستگاه با دوربین و نوری که دارد به جراح لاغری اجازه می‌دهد که اندام‌های داخلی را به وضوح روی مانیتور ببیند. سپس برای انجام جراحی از طریق برش‌های دیگر ابزار جراحی وارد معده می‌شوند.

در اولین مرحله عمل مینی بای پس معده، اندازه معده کاهش پیدا می‌کند. مرحله دوم، جراحی شامل ایجاد یک بای پس برای جریان غذا از معده جدید است. بسته به وضعیت متابولیک بیمار، یک حلقه از روده کوچک کشیده می‌شود. بخش میانی روده به دهانه کیسه معده متصل می‌شود حلقه امگا را تشکیل می دهد. این حلقه غذا را قادر می‌سازد تا قسمت پایینی معده، دوازدهه و بخشی از روده کوچک را دور بزند.

کانديداي مناسب جراحي ميني باي پس معده

از آن جایی که عمل مینی بای پس معده به کاهش وزن کمک زیادی می‌کند، افراد زیادی مشتاق هستند تا این جراحی را انجام دهند. اما جراحی مینی بای پس معده برای چه کسانی توصیه می‌شود؟

کاندیدای مناسب برای این جراحی عبارتند از:

  • افرادی که مقدار شاخص توده بدنی آن ها بیشتر از 40 باشد.
  • افرادی که دارای یک بیماری با عوارض چاقی هستند و شاخص توده بدنی بیشتر از 35 دارند.
  • کسانی که از دیابت رنج می‌برند و وزنی برابر 180 کیلوگرم و بیشتر دارند.
  • این روش محدودیت سنی دارد و افراد کمتر از 65 سال باید برای آن اقدام کنند.

با این که عمل مینی بای پس معده برای کاهش وزن افراد صورت می‌گیرد، اما همه افراد نیز نمی‌توانند از آن استفاده کنند. معیارهای خاصی برای این کار وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها شاخص توده بدنی است.

شاخص توده بدنی مقداری است که با توجه به وزن و قد بیمار محاسبه می‌شود. اگر این مقدار بین عدد 35-40 باشد و بیماری‌هایی مانند دیابت نوع 2، آپنه خواب، فشار خون بالا مشاهده شود، بیمار کاندید خوبی برای جراحی مینی بای پس معده خواهد بود.

Gastric mini bypass surgery

فرق باي پس و ميني باي پس کلاسيک معده

اگر قصد کاهش وزن را داشته باشید، باید بدانید که عمل مینی بای پس معده با بای پس کلاسیک فرق دارد. در مینی بای پس هیچ نوع برشی برای متصل کردن معده به روده صورت نمی‌گیرد، در حالی که در بای پس کلاسیک پزشک برای این که روده را به معده متصل کند، باید آن را برش دهد.

تفاوت مینی بای پس یا بای پس امگا با بای پس کلاسیک افزودن اناستوموز بین دو بخش روده باریک جهت انحراف صفرا و ترشحات پانکراس از معده در افرادی هست که دچار ریفلاکس مری یا التهاب انتهای مری هستند

می‌توان نتیجه گرفت که بای پس معده زخم بیشتری ایجاد می‌کند و در اثر بخیه کردن، عوارض جانبی بیشتری خواهد داشت. اگر رفلاکس معده دارید، توصیه می‌شود که عمل بای پس را به جراحی مینی بای پس معده پس ترجیح دهید؛ چرا که بعد از عمل ممکن است میزان رفلاکس معده افزایش پیدا کند.

ميزان کاهش وزن با ميني باي پس معده چقدر است؟

میزان کاهش وزنی که هر فرد با عمل مینی بای پس معده تجربه میکند، متفاوت خواهد بود. به طورمعمول بیشتر بیماران چیزی حدود 60 تا 70 درصد وزن خود را تا زمانی حدود دو سال از دست می‌دهند. برخی افراد ممکن است وزن بیشتر و برخی دیگر میزان وزن کمتری را از دست بدهند. آن دسته از بیمارانی که به رژیم غذایی خود پایبند هستند و به طور منظم ورزش می‌کنند، می‌توانند انتظار داشته باشند که 70 درصد از وزن اضافی خود را کاهش دهند.

مزايا و عوارض جراحي به روش ميني باي پس

مانند هر عمل جراحی، جراحی مینی بای پس معده نیز می‌تواند مزایا و عوارض خاص خودش را داشته باشد، به همین خاطر در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

✅مزایا

به عنوان اولین مزایای این جراحی، می‌توان کاهش وزن را نام برد که به طور کلی بین 10 تا 15 ماه پس از عمل بیشترین تاثیر خود را خواهد گذاشت. عمل مینی بای پس معده تاثیر سریع‌تری روی افراد می‌گذارد. بنابراین، کسانی که به دیابت مبتلا هستند، روند درمانی سریع‌تری خواهند داشت.

چاقی می‌تواند برای افراد بسیار آزاردهنده باشد، به همین خاطر کسانی که این جراحی را انجام می‌دهند، اعتمادبه‌نفس آن‌ها تا حد زیادی افزایش می‌یابد.


❌عوارض

این جراحی ممکن است نسبت به دیگر جراحی‌ها خطر کمتری داشته باشد، اما قبل از آن باید آزمایشات متخلفی انجام شود. دلیل این امر این است که ممکن است فرد بیماری پنهانی داشته باشد که با انجام عمل مینی بای پس معده فرد اسیب زیادی ببیند. مینی بای پس معده ممکن است مشکلات رفلاکس قابل توجهی را افزایش دهد. خونریزی یکی از عواملی است که برخی افراد با آن مواجه می‌شوند.
حتی پس از جراحی مینی بای پس معده، امکان به وجود آمدن آمبولی ریه نیز وجود دارد که در اثر ایجاد لخته یا توده چربی در ریه‌ها ایجاد خواهد شد. آسیب‌های جزئی مانند عفونت ریوی و تشکیل آبسه از پاها ممکن است رخ دهد.

سندرم دامپینگ بعد از مینی بای پس معده

“سندرم دامپینگ” که به دلیل عبور غذاها از معده به روده به‌صورت سریع اتفاق می‌افتد، ممکن است رخ دهد. این سندرم با علائمی مانند اسهال، معده درد یا گرفتگی عضلات ظاهر می‌شود. بنابراین، بیمار باید عادات غذایی خود را تنظیم کند و وعده‌های غذایی خود را کاهش دهد.

نتيجه ­گيري

با گسترش روزافزون حوزه پزشکی، کاهش وزن به‌اندازه سال‌های گذشته دشوار نیست و افرادی که برای ورزش کردن و تحرک زیاد مشکل دارند، می‌توانند این عمل را به‌راحتی جایگزین کنند. در عمل مینی بای پس معده شما می‌توانید وزن خود را تا حد زیادی کاهش دهید و از عوارض چاقی مفرط و اضافه‌وزن زیاد در امان بمانید. با انتخاب یک پزشک خبره و باتجربه، مراحل جراحی مینی بای پس معده را آغاز کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *