دکتر ناصر ملک پور
خوابیدن بعد از جراحی اسلیو معده

نحوه خوابیدن بعد از جراحی اسلیو معده

خوابیدن بعد از جراحی اسلیو معده یکی از مهم‌ترین نکات است که به طور مستقیم روی بهبودی پس از جراحی تاثیر می‌گذارد. بسیاری از افراد برای کاهش اشتها و در ادامه کم کردن وزن خود به جراحی اسلیو معده روی می‌آورند. از آن جایی که این جراحی حساسیت زیادی دارد، از این رو مراقبت‌های بعد از آن که شامل نحوه خوابیدن نیز می‌شود، بسیار مهم هستند. از بهترین پوزیشن‌های خوابیدن می‌توان به خوابیدن به سمت چپ و به پشت اشاره کرد. احساس راحتی در هر کدام بستگی به وضعیت شما بعد از عمل خواهد داشت.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی اسلیو معده

طرز خوابیدن بعد از جراحی اسلیو معده

جراحی اسلیو معده می‌تواند تا حد زیادی اندازه معده شما را کوچک کند. بنابراین، برای گرفتن بهترین نتیجه از آن خوابیدن بعد از جراحی اسلیو معده بسیار مهم است. اگر شما پوزیشن مناسبی برای خوابیدن نداشته باشید ممکن است به بخیه‌های شما فشار وارد شود یا مشکلات دیگری برایتان به وجود بیاید. معمولا افرادی که اسلیو معده انجام می‌دهند در خوابیدن و نشستن مشکل دارند. آن‌ها ممکن است بی قراری کنند یا در طول شب چندین مرتبه از خواب بیدار شوند. نحوه خوابیدن بعد از جراحی با رعایت این مراحل مشخص می‌شود:

ایجاد یک محیط خواب راحت

شما برای خوابیدن باید فضای کافی داشته باشید و در اتاقی قرار بگیرید که دمای آن در شب کمی پایین‌تر از حد معمول است. این کار به شما کمک می‌کند تا از بی قراری در طول شب کمی بکاهید و خواب راحت‌تری داشته باشید.

خوردن و آشامیدن در اواخر شب را متوقف کنید

در هفته‌های آخر منتهی به جراحی اسلیو، سعی کنید در اواخر شب دیگر هیچ چیزی نخورید. این امر به ویژه پس از جراحی اهمیت دارد. بهتر است مصرف غذا و مایعات را دو ساعت قبل از خواب قطع کنید. اگر به خوردن ادامه دهید می‌تواند منجر به رفلاکس اسید یا سایر مشکلات گوارشی شود که منجر به مختل شدن خوابیدن بعد از جراحی اسلیو معده خواهد شد. رفلاکس یکی از شایع‌ترین عواقب اسلیو معده است که برای کنترل آن می‌توانید یک چرت کوتاه به صورت نشسته داشته باشید.

بالش مناسب خود را انتخاب کنید

برخی از بالش‌ها برای قرار گیری گردن مناسب هستند و از طرفی بهترین موقعیت خواب را برای شما فراهم می‌کنند. پس از جراحی اسلیو سعی کنید بالشی را انتخاب کنید که علاوه بر پشتیبانی از کمر و گردن، به شکم فشاری وارد نکند.

نحوه نشستن بعد از جراحی اسلیو معده

نشستن بعد از اسلیو معده نیز مانند نحوه خوابیدن مهم است. از آن جایی که قسمت شکم و معده بعد از عمل حساس می‌شوند و امکان پاره شدن بخیه و درد در آن وجود دارد، باید طوری بنشینید که به این قسمت‌ها فشار وارد نشود. حتی الامکان از قوز کردن و خم شدن خودداری کنید و برای نشتستن حتما تکیه خود را به جایی بدهید تا احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

پوزیشن‌های رایج برای خوابیدن بعد از جراحی اسلیو معده

خوابیدن بعد از جراحی اسلیو معده باید در پوزیشن‌های خاصی صورت بگیرد تا هیچ عوارض و مشکلاتی برای فرد پدید بیاید. این پوزیشن‌ها عبارتند از:

به پهلو بخوابید

این وضعیت ممکن است برای شما راحت‌تر از سایر پوزیشن‌ها باشد. با این حال، توصیه می‌شود برای جلوگیری از وارد شدن فشار بیش از حد معده، یک بالش در بین پاهای خود قرار دهید. با این حال، برای اکثر افراد خوابیدن به پشت ایده بهترین است، زیرا شکم آن‌ها چربی اضافه دارد. این موضوع باعث می‌شود که به شکم فشار زیادی وارد شده و در نهایت موجب ایجاد درد در این ناحیه شود.

خوابیدن به پشت

اکثر پزشکان توصیه می‌کنند که پس از جراحی اسلیو به پشت بخوابید. این کار باعث کاهش فشار روی ریه‌ها و معده می‌شود که به شما کمک کرده تا خواب راحت و بدون دردسری داشته باشید.

نکات مهم درباره خوابیدن بعد از جراحی اسلیو معده

علاوه بر نحوه نشستن و خوابیدن بعد از جراحی اسلیو معده، باید به نکات دیگری هم توجه کنید که بدین شرح هستند:

  • روی شکم نخوابید: اگر می‌خواهید از باز شدن بخیه‌های خود و ایجاد خونریزی اجتناب کنید، روی شکم نخوابید، زیرا در اندام‌های داخلی شما فشار اضافی ایجاد می‌کند.
  • جابجا نشوید: در هنگام خوابیدن مطمئن شوید که جابجا نمی‌شوید و در یک موقعیت می‌مانید. برای این کار می‌توانید از دو بالش بزرگ در طرفین خود استفاده کرده تا جلوی تکان خوردن خود را بگیرید.
  • انتخاب تشک: تشکی که با آن می‌خوابید نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. یک تشک خوب برای داشتن یک خواب راحت بعد از جراحی ضروری است. تشکی را انتخاب کنید که نه سفت باشد و نه شل. اگر حس می‌کنید تشک همیشگی شما این ویژگی را ندارد، بهتر است که به فکر تعویض آن باشید.
  • استفاده از بالش: نکته مهم دیگری که باید در مورد نحوه خوابیدن بعد از جراحی اسلیو معده به خاطر بسپارید، استفاده از بالش‌های زیاد است! چند بالش پشت سر، زیر سر و بین پاهایتان قرار دهید.

دریافت بهترین نتیجه از اسلیو معده با دانستن نکات خوابیدن بعد جراحی

زمانی که از اضافه وزن رنج می‌برید و رژیم‌های غذایی برای شما پاسخگو نیستند، اسلیو معده تنها راهی است که می‌تواند شما را به حالت ایده آل برساند. مانند همه جراحی‌ها، اسلیو معده نیز دارای نکات مراقبتی است. مهم ترین نکته ای که بعد از آن باید رعایت کنید خوابیدن بعد از جراحی اسلیو معده است که در این مطلب به نکات مهمی درباره آن اشاره کردیم. اگر سوالات بیشتری در این زمینه دارید، می‌توانید با ما تماس گرفته و سوالات خود را مطرح کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *