دکتر ناصر ملک پور
خون مردگی بعد از جراحی چاقی

خون مردگی بعد از جراحی چاقی

خون مردگی بعد از جراحی چاقی یکی از عوارضی است که ممکن است در طی دوران نقاهت ایجاد شود. مانند هر مداخله‌ی پزشکی، جراحی چاقی نیز با عوارضی همراه است که یکی از آنها خون مردگی است. با اینکه این عارضه در اغلب موارد به خودی خود برطرف می‌شود و مشکل جدی ایجاد نمی‌کند اما در برخی موارد ممکن است مداخلات پزشکی جهت برطرف کردن آن لازم است. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی خون مردگی بعد از جراحی چاقی می‌پردازیم.

علت خون مردگی بعد از جراحی چاقی

علت خون مردگی بعد از جراحی چاقی

بدن انسان پس از جراحی چاقی، نسبت به تغییراتی که حین جراحی صورت گرفته است واکنش نشان می‌دهد. یکی از این واکنش‌ها خون مردگی بعد از جراحی چاقی است که به صورت کبودی‌های زیر پوست بروز پیدا می‌کنند. خون مردگی پس از جراحی چاقی به دلیل خارج شدن خون از مویرگ‌ها پس از اتمام جراحی ایجاد می‌شود. با اینکه بیشتر مویرگ‌های در حین جراحی سوزانده می‌شوند اما زمانی که فشار خون به حالت طبیعی بازگردد ممکن است خونریزی‌های خفیفی در محل برش‌ها ایجاد شود.

آیا خون مردگی فقط در ناحیه‌ی شکم رخ می‌دهد؟

مشکلی که در مورد خون مردگی‌ها ممکن است گیج کننده باشد این است که خون مردگی فقط در محل جراحی رخ نمی‌هد بلکه ممکن است در قسمت‌های دورتر از محل جراحی نیز آثار خون مردگی را به صورت کبودی مشاهده نمائید. بنابراین مشاهده‌ی کبودی ناشی از خون مردگی در سایر قسمت‌های بدن پس از جراحی چاقی طبیعی است و در صورتی که دردناک نباشد جای نگرانی وجود ندارد.

علائم خون مردگی بعد از جراحی چاقی

خون مردگی به صورت تغییر رنگ پوست در محل جراحی دیده می‌شود. این تغییر رنگ در روزهای اول شدید و قابل توجه است اما به تدریج کم رنگ و محو می‌شود.

در چند روز اول پس از جراحی، پوست ناحیه‌ای که دچار خون مردگی است به رنگ کبود، سیاه، بنفش تیره یا آبی دیده می‌شود.

در اواخر هفته‌ی اول رنگ ناحیه‌ای که خون مردگی دارد به سبز، زرد و یا قهوه‌ای تبدیل می‌شود و به تدریج این رنگ‌ها کم رنگ‌تر می‌شود. بعد از چند هفته تقریباُ تمام آثار خون مردگی از روی پوست شکم برطرف خواهد شد.

راهکارهای بهبود خون مردگی بعد از جراحی چاقی

برای بهبودی هر چه سریعتر بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

  • به میزان کافی آب بنوشید

نوشیدن آب زیاد باعث می‌شود تا بدن شما هیدراته باقی بماند و هرگونه خون مردگی با سرعت بیشتری بهبود بیابد.

  • رژیم غذایی مناسب داشته باشید

در رژیم غذایی پس از جراحی میزان نمک را کاهش دهید، سبزیجات، تخم مرغ و ماست را افزایش دهید. غذاهایی که پروتئین بالایی دارند به روند ترمیم بافت‌های آسیب دیده کمک می‌نمایند.

مواد غذایی حاوی ویتامین K مانند کلم پیچ و اسفناج را در رژیم غذایی خود بگنجانید. موادی که دارای ویتامین K هستند باعث می‌شود خون کمی غلیظ‌تر شود در نتیجه خون مردگی‌های پس از جراحی چاقی کاهش پیدا می‌کند.

  • فعالیت‌های ساده را انجام دهید

با اینکه استراحت پس از جراحی مهم است اما تحرک بدنی باعث می‌شود که جریان خون بهبود بیاد و خون مردگی‌ها سریعتر از بین بروند.

  • داروهای تجویز شده را مصرف کنید.

داروهایی که پس از جراحی چاقی تجویز می‌شود شامل داروهای مسکن، داروهای آنتی بیوتیک و داروهایی جهت جلوگیری از لخته شدن خون است. از مصرف داروهایی که پزشک تجویز نکرده است پرهیز نمائید برخی از این داروها می‌توانند احتمال ایجاد خون مردگی وکبودی را افزایش دهند.

  • استفاده از کیسه یخ

کیسه یخ باعث منقبض شدن رگ‌های خونی می‌شود و خون ریزی‌ داخلی را متوقف می‌نماید در نتیجه میزان خون مردگی‌های بعد از جراحی چاقی کاهش می‌یابد. اگر کمپرس یخ در دو الی سه روز اول بعد از جراحی چاقی انجام شود میزان کبودی و خون مردگی‌های بعد از جراحی به شدت کاهش می‌یابد.

کلام آخر

خون مردگی بعد از جراحی چاقی یک موضوع طبیعی است که در ناحیه‌ی شکم ایجاد می‌شود. خون مردگی‌های به مدت یک الی دو هفته پس از جراحی به تدریج از بین می‌روند. در صورتی که خون مردگی‌ بعد از جراحی چاقی به مرور بهتر نشدند باید این موضوع را با جراح در میان بگذارید تا راهکارهای مناسب را جهت برطرف کردن آن به شما ارائه نماید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *