دکتر ناصر ملک پور
آیا عمل اسلیو معده درد دارد؟

آیا عمل اسلیو معده درد دارد؟

آیا عمل اسلیو معده درد دارد؟ این سوال از جمله مهم‌ترین سوالاتی است که برای افرادی که قصد انجام این عمل را دارند، پیش می‌آید. به طور کلی لازم است بدانید که پس از انجام هر عمل جراحی درد تا چه میزانی طبیعی خواهد بود. در خصوص جراحی اسلیو معده نیز این امر صادق بوده و افرادی که این عمل را انجام داده باشند، تا چند روز پس از این عمل دردی را در ناحیه شکم خود احساس خواهند کرد.
به طور معمول شدت این درد در ابتدا بیشتر بوده و با گذشت زمان میزان آن کاهش یافته و به مرور به طور کامل از بین می‌رود. اما لازم است افراد توجه داشته باشند که اگر درد در ناحیه شکم آنها بسیار شدید و غیرقابل تحمل شود، احتمالاً نشان دهنده هشداری برای آنها خواهد بود و لازم است هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنند.
همچنین این امکان وجود دارد که پس از گذشت هفته‌ها یا ماه‌ها بعد از عمل اسلیو معده افراد دردهایی را در ناحیه شکم خود تجربه کنند که غیر طبیعی است. این دردها می‌توانند ناشی از به وجود آمدن سنگ کیسه صفرا، خونریزی داخلی یا عفونت باشد.

درد-شکم-بعد-از-جراحی-اسلیو-معده

درد بعد از عمل اسلیو معده

شاید یکی از سوالات و چالش‌های رایجی که در خصوص انجام عمل اسلیو معده وجود داشته باشد، این است که درد شکم پس از عمل معده چگونه است. در این خصوص لازم است ذکر کنیم که درد جز جدا نشدنی در انواع جراحی‌های چاقی بوده و اغلب افرادی که جراحی اسلیو معده را انجام داده‌اند تا گذشت مدتی از درد در ناحیه شکم خود بسیار شکایت دارد.

🛑🛑🛑🛑

به طور معمول پس از گذشت مدت زمانی از عمل اسلیو معده این درد شروع می‌شود و به مرور زمان درد کاهش یافته و به طور خود به خود از بین می‌رود. بنابراین جای هیچ گونه نگرانی در خصوص درد طبیعی بعد از عمل اسلیو معده وجود ندارد. البته لازم است توجه داشته باشید که در صورتی که درد در معده شما بسیار شدید باشد، می‌تواند هشداری تلقی شود، بنابراین بسیار ضروری است که به پزشک مراجعه کنید.

اغلب پزشکان بیان می‌کنند اگر درد شکم همراه با علائم دیگری همچون تب، تپش قلب یا تنگی نفس همراه شود، باید آن را جدی بگیرید و هر چه سریع‌تر برای بهبودی درد اقدام کنید. بنابراین اگر پس از انجام عمل اسلیو معده با این چنین دردهای هشدار دهنده‌ای روبرو شدید، سریعاً با جراح چاقی خود تماس گرفته یا به اورژانس مراجعه کنید.

بهترین قرص و دارو برای درمان درد بعد از عمل اسلیو معده

دکتر ناصر ملک پور بهترین جراح اسلیو معده در تهران و دانشیار جراحی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:

برای کاهش درد بیماران خود پس از جراحی چاقی معمولاًیک عدد شیاف ناپروکسن ۵۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت به صورت مقعدی و یا مصرف استامینوفن 500 که باید در هاون کوبیده شده و همراه با ماست یونانی مصرف گردد را، تجویز می نماید و معمولاً درد بیماران با این روش کنترل می گردد.

درد طبیعی بعد از عمل اسلیو معده چگونه است؟

همان طور که می‌دانید بسیار بدیهی است که بیماران پس از انجام هر عمل جراحی، دردی را تجربه کنند. در عمل اسلیو معده نیز همین طور است. از آن جایی که برش‌هایی ایجاد شده و بخیه‌هایی بر روی شکم افراد به وجود آمده است، بسیار طبیعی است که بیماران پس از انجام این عمل نیز دردهایی را تجربه کنند.
بنابراین می‌توان گفت درد پس از عمل اسلیو معده تا حد زیادی طبیعی بوده و نشان دهنده بهبودی زخم‌ها است. به طور معمول قادر خواهید بود درد ناشی عمل اسلیو معده را با مصرف مسکن و شیاف‌های ضد درد کنترل کنید.

بنابراین این دردها طبیعی بوده و با گذشت چند روز کمتر شده و سپس بهبود می‌یابند. اما اگر بیماران متوجه شوند با گذشت ماه‌ها یا هفته‌ها از عمل اسلیو معده، دوباره دردی را در شکم خود احساس می‌کنند، احتمالاً این درد ناشی از عوارض عمل اسلیو معده است و باید علت آن را از پزشک خود جویا شوند.

درد بعد از عمل اسلیو معده

درد های غیر طبیعی بعد از عمل اسلیو معده

همان طور که پیش‌تر نیز ذکر کردیم برخی از دردها پس از عمل اسلیو معده طبیعی هستند. در صورتی که دردی برای مدت طولانی ادامه یابد، می‌تواند نشانه‌ای از یک عامل غیرطبیعی در بدن افراد باشد.

بنابراین بسیار حائز اهمیت است که بیماران در صورت مواجهه با هر گونه درد غیرطبیعی هرچه سریع‌تر به متخصص خود مراجعه کرده و علت آن درد را جویا شوند.

به طور کلی بیان می‌شود که برخی از عوارض عمومی عمل جراحی اسلیو معده بر روی دستگاه گوارش، ممکن است سبب ایجاد برخی از دردهای غیرطبیعی بعد از این عمل شود‌. بنابراین اگر مراجعان با این عوارض عمومی آشنا شوند و سعی در بر طرف کردن آنها نمایند، احتمالاً درد شکم آنها پس از عمل اسلیو معده نیز بر طرف خواهد شد.

چه عواملی موجب ایجاد درد غیر طبیعی بعد از عمل اسلیو معده می شوند؟

در ادامه به برخی از عوارض رایج عمل اسلیو معده که سبب ایجاد درد پس از عمل می‌شوند، خواهیم پرداخت.

✅عفونت و خونریزی بعد از عمل اسلیو معده

از جمله عوامل مهمی که می‌توانند سبب ایجاد درد غیرطبیعی در شکم افراد پس از انجام عمل اسلیو معده شوند، می‌توان به خونریزی بعد از عمل و عفونت در جای بخیه‌ها اشاره کرد.

همان طور که می‌دانید برای انجام عمل اسلیو معده بخیه‌هایی بر روی معده افراد ایجاد می‌شود و طی ۲ تا ۳ هفته بعد از عمل جراحی اسلیو معده، احتمال به وجود آمدن عفونت در محل بخیه‌ها وجود دارد. بنابراین اگر بیماران احساس درد غیر طبیعی در شکم یا معده خود داشته باشند، این می‌تواند نشانه‌ای از گسترش عفونت در محل بخیه‌ها و برش‌های جراحی باشد.

البته لازم است بدانید که احتمال عفونت با استفاده از جراحی لاپاراسکوپی بسیار اندک است. تا ۲۴ ساعت پس از عمل جراحی اسلیپ معده احتمال خونریزی از بخیه‌هایی که بر روی معده زده شده است وجود دارد به همین سبب است که بیماران را دو تا سه شب پس از عمل اسلیو معده، در بیمارستان بستری می‌کنند.

✅سنگ کیسه صفرا

یکی از علائمی که سبب درد غیر طبیعی پس از انجام جراحی اسلیو معده می‌شود، به وجود آمدن سنگ کیسه صفرا در بدن بیماران است. به طور کلی اغلب افرادی که جراحی در دستگاه گوارش انجام داده باشند، دچار سنگ کیسه صفرا خواهند شد.

این به این سبب است که در این بیماران ترشحات گوارشی یا همان صفراوی بسیار غلیظ و سفت می‌شود که این مورد سبب به وجود آمدن سنگ صفرا در کیسه صفرای افراد می‌شود. همچنین از دیگر عواملی که سبب به وجود آمدن سنگ کیسه صفرا در افرادی که عمل اسلیو معده انجام دادند، می‌شود این است که این افراد به طور ناگهانی 30 درصد وزن از دست می‌دهند، که این می‌تواند عامل مهمی در ایجاد سنگ کیسه صفرا و درد‌های شدید و یا غیرطبیعی در ناحیه شکم بیماران شود.

جالب است بدانید که نزدیک به ۳۰ تا ۵۰ درصد افرادی که عمل جراحی اسلیو معده را انجام داده‌اند، دچار سنگ کیسه صفرا می‌شوند اما خوشبختانه تنها حدود ۱۰ درصد آنها نیازمند عمل خارج سازی این سنگ خواهند شد.

سخن پایانی

اگر شما نیز از دسته افرادی هستید که قصد انجام عمل اسلیو معده را دارند، احتمالاً این که این عمل درد دارد یا خیر یکی از چالش‌های مهم برای شما است. در این خصوص باید بدانید که دردهای پس از اسلیو معده به دو دسته طبیعی و غیر طبیعی تقسیم می‌شوند و لازم است در خصوص هر کدام از این دردها اطلاعاتی داشته باشید تا پس از انجام این عمل به مشکلی بر نخورید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *