دکتر ناصر ملک پور
دوران نقاهت بعد از عمل اسلیو معده

مهم ترین نکات دوران نقاهت بعد از عمل اسلیو معده

دوران-ریکاوری-بعد-از-عمل-اسلیو-معده

جراحی اسلیو معده یک روش کم تهاجمی است که به میزان بسیار بالایی به کاهش وزن و حفظ آن کمک شایانی می‌کند و از آنجایی که با لاپاراسکوپی انجام می‌شود، زمان بهبودی کوتاه‌تری نسبت به سایر جراحی‌های لاغری دارد. به حدی که پس از مرخص شدن از بیمارستان می‌توانید خیلی زود به محل کارتان بازگردید و زندگی روزمره و عادی خود را از سر بگیرید. اما مهم است پیش از عمل اطلاعات کافی درباره دوران نقاهت بعد از عمل اسلیو معده نیز داشته باشید.

زمان استراحت و ریکاوری برای هر جراحی بسیار مهم است و اسلیو معده نیز از این قاعده مستثنی نیست. دکتر ناصر ملک پور در طی مشاوره لاغری و حتی پس از جراحی، تمام اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار خواهند داد.

پس از عمل اسلیو معده شرایط در بیمارستان چگونه خواهد بود؟

هنگامی که به هوش خواهید آمدید، بسته به شرایط بدنی و مدت بیهوشی، احتمالا برای مدت کوتاهی احساس سردرد یا سرگیجه خواهید داشت. از طرف دیگر هم ممکن است احساس کنید چیزها را مبهم بخاطر می‌آورید. یک تا دو روز طول می‌کشد این علائم به طور کامل از بین بروند.
گلوی شما ممکن است به دلیل استفاده از لوله تنفسی در حین عمل احساس درد و خشکی داشته باشد که این مورد هم طی دو روز حل و فصل خواهد شد.
احتمالا 1 روز را در بیمارستان تحت نظر باشید. به هیچ‌وجه نگران چیزی نباشید، پرستاران بیمارستان برای ارائه هر گونه پشتیبانی و پاسخ به سوالاتتان در آنجا حضور خواهند داشت.

به دلیل وجود احساس درد در ناحیه جراحی شده، پرستارها مسکن به شما خواهند داد و توصیه می‌کنند به محض اینکه احساس کردید توانایی این کار را دارید، از جای خود بلند شوید و حرکت داشته باشید. درست است در ابتدا کمی سخت خواهد بود اما راه رفتن به بهبودی سریع‌تر شما بسیار کمک خواهد کرد.
زخم‌های جراحی در عرض یک هفته خوب خواهند شد و در طی مدت باید محل جراحی خود را تمیز و خشک نگه دارید. معمولا بخیه‌ها و پانسمان‌ها پس از یک هفته برداشته می‌شوند. بعد از حداکثر 1روز که بیمارستان را مرخص خواهید شد، بین 3 تا 6 هفته زمان خواهد برد که به فعالیت‌های عادی خود بازگردید، اما ضروری است که در سبک زندگی بلند مدت خود تغییراتی ایجاد کنید که حداکثر استفاده را از جراحی خود ببرید.

قبل و بعد عمل لاغری
قبل و بعد عمل اسلیو معده توسط دکتر ناصر ملک پور

رژیم غذایی دوران نقاهت بعد از عمل اسلیو معده

پس از عمل اسلیو معده، دکتر ناصر ملک پور برای شما رژیم مناسب غذایی مناسب تعیین خواهند کرد. با وجود اینکه شرایط بدنی هر فرد متغییر است، رژیم غذایی بعد از جراحی چاقی متفاوت خواهد بود، اما برنامه معمول بدین شکل خواهد بود:
● چند روز اول: آب و مایعات (به عنوان مثال سوپ بسیار رقیق)
● هفته اول: مایعات غلیظ (مثلا ماست یا غذای پوره شده)
● هفته 4 تا 6: می‌توانید آرام آرام مواد جامد را به رژیم خود وارد کنید (مثلا پوره سیب زمینی)
● هفته 6 به بعد: به تدریج وارد رژیم غذایی متعادل و سالم وارد شوید.
همچنین توصیه می‌شود در دوران نقاهت پس از عمل اسلیو معده:
● آهسته غذا بخورید، غذا را با حوصله بجوید، هر بار مقدار کمی غذا بخورید، بخصوص در روزهای اول
● از خوردن غذاهایی که هضم آن‌ها سخت است و می‌تواند گوارش را سخت کند، مانند نان سفید، اجتناب کنید.
● به میزان کافی مکمل‌های حاوی ویتامین و مواد معدنی مصرف کنید.

کاهش وزن پس از عمل اسلیو معده چگونه خواهد بود؟

بلافاصله پس از جراحی چاقی، روند کاهش وزن آغاز خواهد شد. به خصوص در همان دوران نقاهت بعد از عمل اسلیو به طور محسوسی وزن شما کاهش خواهد یافت. لازم است به رژیم غذایی و برنامه ورزشی توصیه شده توسط پزشک پایبند بمانید تا سریع‌تر و بهتر به وزن ایده‌آل خود برسید. روند کاهش وزن که در اکثر افراد مشاهده می‌شود، به شرح زیر است:
● کاهش وزن تا 50 درصد طی 6 ماه
● کاهش وزن 50 تا 70 درصد در یک سال


نکته!

کاهش وزن پس از یک سال نیز ادامه خواهد داشت اما میزان و شدت آن در هر فرد متفاوت است.به همین علت توصیه می کنیم که برای گرفتن بهترین نتیجه به برنامه تعبیه شده توسط دکتر ناصر ملک پور بهترین جراح اسلیو معده در تهران عمل کنید.

چه مدت پس از عمل اسلیو معده می‌توانید به سر کار بازگردید؟

پس از عمل اسلیو معده، بسیاری از بیماران می‌توانند در عرض یک هفته به کار خود بازگردند و برخی دیگر در عرض 3 تا 4 روز و عوامل مختلفی روی این مسئله تاثیر دارند که عبارتند از:
● نوع کار: بازگشت به کاری که پشت میزی است با بازگشت به کاری که نیاز به فعالیت فیزیکی بیشتری دارد، بسیار متفاوت است. سطح فعالیت شما و میزان انرژی که در کار صرف خواهید کرد، روی دوران نقاهت شما تاثیرخواهد گذاشت.
● روند درمان کلی: هرکسی به طور متفاوتی و با سرعت خاصی روند بهبود و دوران نقاهت را پشت سر می‌گذارد. بازگشت به محل کار به این بستگی دارد که بهبودی فردی شما چگونه پیش می‌رود.

در فیلم زیر در رابطه با زمان بازگشت به فعالیت های روزمــره بعــداز جراحـی چاقـی صحبت شده است.

چالش های رایج دوران نقاهت پس از عمل اسلیو معده

عوارض جانبی پس از عمل متفاوت است و بیشتر آنها با گذشت زمان کوتاهی از بین می‌روند، اما تطبیق با رژیم غذایی و سبک زندگی جدید چالش‌هایی به همراه دارد که ممکن است با آنها مواجه شوید:
● حالت تهوع: پس از جراحی چاقی و در دوران نقاهت یکی از معمول‌ترین چالش‌ها حالت تهوع خواهد بود، زیرا معده شما به اندازه قابل توجهی کوچک شده است و خوردن و نوشیدن بیش از حد می‌تواند منجر به حالت تهوع و استفراغ شود. پس حتما دقت کنید هر بار ترکیب جدیدی به برنامه غذایی خود وارد می‌کنید چه تاثیری روی شما دارد و آیا معده شما آن را به راحتی تحمل می‎کند یا خیر.
● احساس ضعف: مصرف مواد غذایی و کالری کمتر باعث ایجاد احساس ضعف خواهد شد. به مرور زمان و با رژیم غذایی جدید این مشکل برطرف خواهد شد.
● احساس درد: گاها در دوران نقاهت و روزهای اول پس از عمل با درد در ناحیه جراحی شده مواجه خواهید شد که در صورت لزوم، مسکن در اختیار شما قرار خواهد گرفت و اگر درد شدیدتر شد حتما به پزشک مراجعه کنید.
● بی‌نظمی های گوارشی: ممکن است در دوران نقاهت پس از عمل اسلیو معده با یبوست، اسهال یا صداهایی از ناحیه شکم مواجه شوید که کاملا عادی است و به مرور زمان بهبود خواهند یافت.

چکاپ مرتب در دوران نقاهت پس از عمل اسلیو معده

بعد از جراحی اسلیو معده از شما خواسته می‌شود در دوره های مرتب به دکتر ناصر ملک پور مراجعه کنید تا شرایط شما مورد بررسی قرار گیرد. قرارهای ملاقات شامل این موارد خواهند بود:
● آزمایش خون برای بررسی سطوح ویتامین و مواد معدنی بدن شما
● بررسی سلامت جسمانی
● مشاوره و پشتیبانی در مورد رژیم غذایی و ورزش
● حمایت عاطفی یا روانی (در صورت نیاز)

کلام اخر

دوره نقاهت بعد از عمل اسلیو معده حداقل 3-5 روز زمان لازم دارد و بعد از گذشته یک هفته باید کم کم فعالیت های خود را از سر بگیرید و برای انجام فعالیت های سنگین مانند باشگاه رفتن حداقل باید یک ماه صبر کنید.
توصیه می کنیم 5 تا 6 ساعت بعد از جراحی قدم های آهسته بردارید تا از لخته شدن خون در پاها جلوگیری کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *