دکتر ناصر ملک پور
عمل ساسی

عمل ساسی چیست و چه تفاوتی با اسلیو دارد؟

عمل ساسی (SASI) یکی از انواع عمل‌های چاقی است که اخیراً معرفی شده است. این عمل ترکیبی از دو جراحی اسلیو معده و بای پس است. در واقع عمل ساسی مزیت‌های دو جراحی اسلیو و بای پس را در خود می‌گنجاند. این نوع جراحی هم نتایج مطلوب‌تری را به همراه دارد و هم خطر کمبود مواد مغذی را با حفظ  امکان عبور آن‌ها از تمام قسمت‌های دستگاه گوارش کاهش می‌دهد.

در این مطلب قصد داریم در مورد عمل ساسي باي پس معده صحبت کنیم و متداول‌ترین سوالات شما را در مورد این جراحی پاسخ دهیم.

عمل ساسي باي پس معده چیست؟

“عمل ساسی” یا Single Anastomosis Stomach-Ileal Bypass (بای پس SASI-S)  ترکیبی از اسلیو گاسترکتومی و بای پس روده است که برای داشتن نتیجه موثر از آن باید توسط بهترین جراح اسلیو معده در تهران انجام شود. جراحی ساسی بای پس شامل دو مرحله است:

 1. اولین مرحله انجام عمل جراحی اسلیو گاسترکتومی است که کمی پهن‌تر از حد استاندارد است.
 2.  مرحله دوم انجام بای پس آناستوموز از قسمت آنتروم در قسمت تحتانی معده به روده کوچک است.

در عمل ساسی بای پس ، اولین مرحله یک جراحی اسلیو معده کلاسیک است که در آن 80 درصد معده به صورت طولی برداشته می‌شود و یک لوله موزی شکل با ظرفیت 100-150 میلی‌لیتر باقی می‌ماند. قسمت برداشته شده معده از حفره شکمی خارج می‌شود. سپس یک آناستوموز بین لوله معده باقی مانده و قسمت میانی روده کوچک ایجاد می‌شود. این کار اجازه می‌دهد تا غذا با استفاده از دو مسیر مختلف از طریق معده حرکت کند. مسیر طبیعی از طریق پیلور و دوازدهه و مسیر مستقیم از طریق اتصال جدید به قسمت میانی روده کوچک.

مطالعات نشان داده است تقریباً 80 درصد غذا پس از جراحی ساسی بای پس، معده را دور می‌زند و مستقیماً به روده کوچک می‌رود، در حالی که 20 درصد باقی مانده، همان مسیر طبیعی را دنبال می‌کند.

عمل ساسی معده چه تفاوتی با عمل اسلیو دارد؟

مطالعات نشان می‌دهند که عمل ساسج بای پس می‌تواند کاهش وزن بیشتری نسبت به عمل اسلیو یا جراحی بای پس معده سنتی ایجاد کند.

در جراحی‌های بای پس کلاسیک، مانند بای پس استاندارد و مینی بای پس، غذا به طور کامل از مسیر دوازدهه و ابتدای روده کوچک منحرف می‌شود. مشکل بزرگ این روش این است که به سبب اینکه غذا در تمام طول سیستم گوارشی حرکت نمی‌کند، فرایند جذب مواد مغذی با مشکل مواجه می‌شود. 

از جهتی دیگر در عمل اسلیو با توجه به اینکه فقط حجم معده کوچک می‌شود و مسیر عبور غذا تغییری نمی‌کند، نتایج لاغری کمتری برای بیمار به همراه دارد.

اینجاست که تفاوت عمل ساسج معده با عمل اسلیو به خوبی مشخص می‌شود. در عمل ساسي باي پس معده، هم حجم معده کوچک می شود و هم حدود 80 درصد غذا از مسیر اصلی منحرف شده در نتیجه هنوز هم 20 درصد باقی مانده غذا به تحریک تمام قسمت‌های روده ادامه می‌دهد. اهداف این روش به ظاهر پیچیده در واقع بسیار روشن است:

کاهش خطر کمبود ویتامین‌ها و ریزمغذی‌ها و به حداقل رساندن خطر رشد بیش از حد باکتری‌ها و در نتیجه اسهال در بخش بای پس روده. این جراحی مانند سایر جراحی‌های چاقی به روش لاپاراسکوپی انجام می شود. و برای داشتن نتیجه موفقی از عمل باید به بهترین جراح لاپاراسکوپی در تهران مراجعه کنید.

هزینه عمل ساسی بای پس چقدر است؟

بطور کلی جراحی‌های کاهش وزن جزو گروه جراحی‌های گران قیمت محسوب می‌شوند. اما تعیین دقیق هزینه جراحی تا حد زیادی به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل عبارتند از:

 • نوع جراحی: انواع مختلفی از جراحی کاهش وزن مثل باندینگ قابل تنظیم معده (یا لپ باند)، گاسترکتومی اسلیو، بای پس معده، ساسی بای پس هستند که هر یک از آن‌ها نرخ یا هزینه‌های متفاوتی دارند. انواع جراحی بای پس معده با هزینه‌های متفاوت کدام هستند؟
 1. بای پس معده Roux-en-Y
 2. بند معده قابل تنظیم
 3. انحراف بیلیوپانکراس با سوئیچ اثنی عشر
 4. آناستوموز منفرد بای پس دوئدنو-ایلئال با اسلیو گاسترکتومی(ساسی)
 •   جراح: هزینه جراحی بسته به موقعیت مکانی شما، تخصص جراح و پیچیدگی عملی که انجام خواهد شد، متفاوت خواهد بود.
 • بیمارستان: هزینه بیمارستان بسته به دولتی یا خصوصی بودن آن و مدت اقامت در آن در کنار سایر هزینه‌ها، متفاوت خواهد بود.
 • هزینه‌های جانبی: باید هزینه‌های اضافی را علاوه بر هزینه عمل جراحی اصلی در نظر بگیرید. این‌ها ممکن است شامل هزینه‌های مشاور، دستیار جراحی، متخصص بیهوشی، دستگاه باشد.
 • مراقبت‌ها: بسیاری فکر می‌کنند که جراحی نقطه پایانی برنامه کاهش وزن آن‌ها است و اهمیت مراقبت بعد از آن را نادیده می‌گیرند. برای دستیابی به نتایج مطلوب و طولانی مدت، بیماران باید تحت نظر مشاوره تغذیه و حمایت روانشناختی قرار گیرند. بنابراین هزینه‌های این موارد نیز اضافه می‌شود.

در نهایت باید گفت که هزینه عمل ساسی بای پس با توجه به نوین بودن این روش و پیچیدگی‌هایی که دارد نسبت به عمل اسلیو گرانتر است.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *