دکتر ناصر ملک پور
فتق شکم بعد جراحی چاقی

فتق شکم بعد جراحی چاقی خطرناک است؟

فتق شکم بعد جراحی چاقی یکی از عوارضی است که بعد از جراحی‌ها، مخصوصا عمل‌های چاقی ناحیه شکم، احتمال بروز دارد. می‌دانید که با هر برش در جراحی، لایه‌های عضلانی آن قسمت ضعیف شده و حتی پس از بهبودی کامل هم ممکن است آن لایه‌ها در مقابل کشیدگی و پارگی بیش از حد مقاومت نداشته باشند.

بنابراین مراقبت برای جلوگیری از فتق شکم بعد جراحی باید جدی گرفته شود. در این مطلب قصد داریم به جواب این سوال بپردازیم که آیا فتق شکم بعد جراحی چاقی خطرناک است و چه راه‌های درمانی دارد. پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

فتق شکم بعد جراحی

قبل از اینکه به سراغ صحبت در خصوص فتق شکم بعد جراحی برویم، بهتر است در ابتدا به صورت مختصری با خود این بیماری آشنا شوید.

فتق یا هرنی عارضه‌ای است که در اثر فشار یکی از اعضای بدن به دیواره‌های عضلانی، پدیدار می‌شود و انواع متفاوتی دارد که هر کدام در قسمت‌های متفاوتی از بدن رخ می‌دهند. انواع آن را در زیر بشناسید:

 • فتق رانی
 • فتق نافی
 • فقت برشی
 • فتق رانی
 • فتق جداره شکمی
 • فتق برشی

بیشتر بدانید: جراحی فتق کشاله ران یا اینگوینال (مغبنی)

انواع فتق

فتق بعد جراحی یا فتق برشی

فتق شکم بعد جراحی نوعی از فتق به نام فتق برشی است که بعد از جراحی امکان بروز آن در بدن بیمار وجود دارد. این نوع فتق در میان انواع آن به دلیل وارد شدن فشار به بافت‌های ضعیف شده در جراحی، توسط روده اتفاق می‌افتد. در این حالت روده به محل زخم و یا اطراف آن فشار وارد می‌کند و بیرون می‌زند.

فتق شکم بعد جراحی چاقی

بروز فتق شکم بعد عمل چاقی یکی از عوارض طولانی مدت جراحی چاقی می‌تواند باشد که تنها در کمتر از پنج درصد جراحی‌ها احتمال وقوع دارد. جراحی چاقی یکی از انواع راه‌های لاغری است که خود دارای تکنیک‌های متفاوتی بوده و انتخاب نوع آن برای هر فرد با توجه به بدن وی، صورت می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: منظور از فتق اینگوینال (مغبنی) چیست؟

درمان فتق شکم بعد جراحی

برای درمان فتق شکم بعد از جراحی استفاده از روش لاپاراسکوپی به مراتب از جراحی باز کم‌تهاجمی‌تر است و دوره نقاهت کمتری برای بیمار خواهد داشت. در این روش پزشک چندین برش کوچک در شکم ایجاد کرده و با وارد کردن یک لوله نازک که به سر آن دوربین متصل است، داخل شکم را می‌بیند و جراحی را انجام می‌دهد.

روند این جراحی به این صورت است که شکم بیمار با گاز کربن دی‌اکسید باد می‌شود تا فضای کافی برای عملکرد پزشک داخل شکم ایجاد شود. از چند برش کوچکی که ایجاد شده است، ابزار پزشک وارد شده و پس از اتمام عمل این برش‌های کوچک با یک یا چند بخیه کوچک بسته می‌شود.

برای هر بیماری در جهت دریافت نتیجه موثر از عمل لاپاراسکوپی برای درمان فتق شکم بعد از جراحی، لازم است تا به بهترین جراح لاپاراسکوپی در تهران مراجعه شود. جراحان زیادی هستند که انواع عمل‌های جراحی باز و بسته را انجام می‌دهند. اما پزشکی که جراحی لاپاراسکوپی را انجام می‌دهد باید تبحر کافی در عمل‌های بسته داشته باشد. بنابراین بهترین جراح لاپاراسکوپی در تهران، پزشکی است که می‌تواند به شما اطمینان دهد درمان موفقی خواهید داشت.

عوامل موثر در بروز فتق شکم بعد جراحی

همانطور که از نام آن پیداست فتق برشی در ناحیه شکم و پس از جراحی اتفاق می‌افتد. از آن جایی که محل جراحی بعد از برش ضعیف می‌شود، مستعد پارگی بیشتری نسبت به سیر بافت‌های سالم اطراف خود است.  پس افرادی که جراحی، خصوصا در ناحیه شکم، داشته‌‌اند باید در طول 3 تا 6 ماه بعد از جراحی مراقب باشند تا فتق شکم بعد جراحی برایشان ایجاد نشود. برای این افراد توجه به موارد زیر ضروری است و باید جدی گرفته شود:

 1. از انجام فعالیت و ورزش‌های شدید دوری شود.
 2. از اضافه وزن زیاد قبل از بهبودی بافت‌های جراحی حتما جلوگیری شود.
 3. بارداری بعد از جراحی‌های شکم و قبل از ترمیم کامل ناحیه برش، احتمال بروز فتق برشی را زیاد می‌کند.
 4. فشار زیاد در مواقعی مثل سرفه و یبوست از عوامل خطرزا بشمار می‌آید.
 5. بلند کردن اجسام سنگین باید محدود شود.

حتما توجه کنید طی کردن دوران نقاهت به معنای عدم بروز فتق بعد از سال‌های پس از جراحی نخواهد بود. در برخی موارد ممکن است پس از گذشت چند سال فتق شکم بعد جراحی، به علت رعایت نکردن مراقبت‌های لازم، خصوصا در سنین بالا اتفاق بیفتد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *