دکتر ناصر ملک پور
جراحی لاپاراسکوپی روده

لاپاراسکوپی روده؛ نحوه جراحی و کاربردها

لاپاراسکوپی روده روشی مدرن برای جراحی نقطه‌ای با کمترین میزان خطا در ناحیه شکم و روده ‌ها است. این روش جراحی برای درمان بیماری‌های روده، کمترین دوره‌ی نقاهت را نسبت به جراحی‌های باز دارد. در روش لاپاراسکوپی از یک نوع ابزار فیبر نوری به نام لاپاراسکوپ استفاده می‌شود و همین ابزار دلیلی برای نام‌گذاری این نوع جراحی به اصلاح بسته است.

در این مقاله شما را با جراحی لاپاراسکوپی روده آشنا کرده و کاربرد آن در انواع بیماری‌های روده را مورد بررسی قرار خواهیم داد. پس برای یافتن جواب‌های ایجاد شده در ذهنتان با ما همراه باشید.

قبل از هر چیز باید بدانید لاپاراسکوپی یک روش جراحی بوده که برای بررسی تمامی اندام‌های شکمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع جراحی با کمترین میزان آسیب در ساختار اندام‌های داخلی از جمله روده توسط متخصصی که فلوشیپ لاپاراسکوپی دارد، انجام می‌شود. انجام این جراحی تنها زیر نظر بهترین متخصص لاپاراسکوپی است که بهترین نتیجه را برای بیماران به همراه دارد. بهترین جراح لاپاراسکوپی در تهران با تجربه هزاران عمل موفق کمترین میزان تهاجم در اندام‌های داخلی بدن با کمترین احتمال عوارض را پس از عمل برای بیماران خود خواهد داشت.

“جراحی لاپاراسکوپی روده” یک روش کم‌تهاجمی است که از طریق چند برش کوچک در شکم شروع می‌شود. این روش برای طیف گسترده‌ای از بیماری‌های روده بزرگ، از جمله برداشتن تومورهای خوش‌خیم و بدخیم، درمان بیماری کرون و فیبروم روده بزرگ استفاده می‌شود.

به عنوان مثال بیماری کرون یک بیماری التهابی روده است که می‌تواند هر قسمتی از دستگاه گوارش انسان را به خود درگیر کند. این بیماری اغلب با علائمی مانند درد شکم، اسهال، کاهش وزن و تب همراه است و در مواردی که دارو درمانی برای درمان بیماری کرون موثر نباشد، جراحی به صورت لاپاراسکوپی روده برای درمان آن توصیه و تجویز خواهد شد که می‌تواند به کنترل علائم بیماری کرون و بهبود کیفیت زندگی بیمار کمک فراوانی کمک کند.

لاپاراسکوپی روده با بیهوشی عمومی بیمار و ایجاد یک برش کوچک آغاز می‌شود. این کار جهت پمپاژ گاز دی اکسید کربن به داخل حفره‌های شکمی و لگن بیمار انجام می‌شود.

انتقال گاز توسط لوله‌هایی به اسم تروکار صورت می‌گیرد. جراح متخصص اولین تروکار را به سمت ناحیه مورد نظر هدایت می‌کند، سپس با کمک آن حفره‌ها و لگن از گاز دی اکسید کربن پر می‌شوند. 

این کار برای جداسازی دیواره شکم از اندام صورت می‌گیرد و در نهایت تشخیص اندام ها را در مانیتور بسیار آسان می‌کند. 2 تا 3 تروکار دیگر برای کنترل بیشتر عمل جراحی ممکن است وارد بدن شوند. لاپاراسکوپ تصاویر زنده را بر روی نمایشگر انتقال داده تا متخصص بتوند به وسیله آن سایر ابزار جراحی را هدایت کند. معمولا در هنگام عمل تمامی قسمت‌های شکمی بررسی می‌شوند تا از بروز خطرات احتمالی جلوگیری شوند.

بخوانید: جالب است بدانید روش لاپاراسکوپی کاربرد وسیعی در انواع جراحی‌های دیگری همچون جراحی چاقی دارد. این نوع جراحی‌ها که به منظور لاغری برای بیماران مبتلا به چاقی مفرط انجام می‌شود، با لاپاراسکوپی صورت می‌گیرد. انواع جراحی چاقی نیز باید توسط متخصصی انجام شود که تجربه این نوع جراحی بسته را داشته باشد.

یکی از مهمترین کاربردهای جراحی لاپاراسکوپی روده، برداشتن انواع تومورهای خوش‌خیم و بدخیم است. تومورهای خوش‌خیم روده بزرگ، معمولاً سرطانی نیستند، اما امکان سرطانی شدن همواره در برخی از آن‌ها وجود دارد. در بیشتر کیس‌ها، تومورهای روده بزرگ با استفاده از جراحی باز برداشته می‌شوند. اما در مواردی که تومور بزرگ باشد یا دسترسی به آن خطر را به همراه داشته باشد، جراحی لاپاراسکوپی برای روده بهترین گزینه برای درمان خواهد بود. 

دیورتیکولیت: دیورتیکولیت التهاب کیسه‌های کوچک در دیواره روده بزرگ به نام دیورتیکول است. لاپاراسکوپی روده می‌تواند برای برداشتن دیورتیکول یا ترمیم دیورتیکول سوراخ شده را تسهیل کند.

فتق: فتق یک برآمدگی در دیواره شکم است و زمانی رخ می‌دهد که یک عضو یا بافت از ناحیه ضعیف شده فشار وارد کند. 

انواژیناسیون: انواژیناسیون وضعیتی است که در آن قسمتی از روده داخل قسمت دیگری می‌لغزد. از لاپاراسکوپی روده می توان برای بازگرداندن بخش‌های روده به جای خود استفاده کرد.

سرطان کولون: با لاپاراسکوپی روده پولیپ‌های کولون که زائده‌های کوچک روی پوشش روده بزرگ هستند را می‌توان برداشت و بیوپسی یا نمونه‌برداری کرد.

کولیت اولسراتیو: کولیت اولسراتیو یکی دیگر از بیماری‌های التهابی روده است که باعث التهاب و زخم در پوشش داخلی روده بزرگ می‌شود. از لاپاراسکوپی روده می‌توان برای برداشتن بافت ملتهب، ایجاد ارتباط بین دو بخش سالم روده و برداشتن کل کولون استفاده کرد.

نوعی از جراحی که در آن بخشی یا کل کولون (روده بزرگ) از بدن برداشته می‌شود، کولکتومی نام دارد. این جراحی ممکن است به‌صورت جزئی یا کلی به دلایل مختلف انجام گیرد.

خلاصه و نتیجه گیری

لاپاراسکوپی روده به علت کم تهاجم بودن آن طیف وسیعی از جراحی های ناحیه شکمی روده را در بر می‌گیرد. این جراحی دوره ی نقاهت کوتاهی داشته و احتمال ایجاد عفونت پس از انجام آن نسبت به جراحی باز بسیار پایین است.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *