دکتر ناصر ملک پور
مسافرت بعد از جراحی چاقی

مسافرت بعد از جراحی چاقی

امکان مسافرت بعد از جراحی چاقی یکی از سؤالاتی است که بیماران پس از بهبودی از پزشک خود می‌پرسند. به طور کلی جراحی چاقی یک عمل حساس است که نیاز به زمان برای بهبودی کامل دارد. در هر صورت برای آن که بدانید می‌توانید بعد از جراحی چاقی سفر کنید یا خیر، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. در این مقاله به بررسی سفر کردن بعد از جراحی چاقی می‌پردازیم.

نکات مهم مسافرت بعد از جراحی چاقی

جراحی چاقی شامل روش‌هایی مانند بای پس معده، گاستروکتومی اسلیو و باندینگ معده است. تمامی این جراحی‌های روش‌های تهاجمی هستند که تغییرات زیادی در آناتومی و فیزیولوژی سیستم گوارش ایجاد می‌نمایند به همین دلیل لازم است افرادی که این جراحی‌ها را انجام می‌دهند برای سفر کردن اقدامات احتیاطی و ملاحظاتی را در نظر داشته باشند که در ادامه‌ی این مقاله به آنها اشاره می‌نمائیم.

1. با جراح خود مشورت کنید

قبل از اینکه برای هر سفری برنامه ریزی داشته باشید ابتدا با جراح خود مشورت نمائید. در صورتی که قصد سفرهای طولانی مدت را دارید باید دستورالعمل‌های خاصی را با توجه به روند بهبود خود در نظر داشته باشید.

2. تا پایان دوران نقاهت صبر کنید

بعد از تمام انواع جراحی‌های چاقی باید به بدن خود فرصت بدهید تا دوران التیام پیدا نماید. دوران نقاهت در افراد مختلف با توجه به نوع جراحی چاقی که انجام داده‌اید و پاسخ بدن، متفاوت باشد. اکثر بیماران معمولاُ بعد از چهار الی شش ماه حال مساعدی خواهند داشت و می‌توانند برای سفر برنامه ریزی داشته باشند.

3. مدارک پزشکی خود را همراه داشته باشید

اگر هنوز در دوران نقاهت قرار دارید و باید به یک سفر مهم بروید لازم است مدارک پزشکی مانند خلاصه پرونده جراحی که انجام داده‌اید، نامه‌ی جراح و نسخه‌ی داروهایی که مصرف می‌کنید را به همراه داشته باشید تا در شرایط اضطراری بتوانید از آنها بهره ببرید.

4. در طول سفر هیدراته بمانید

یکی از اصولی که پس از جراحی چاقی باید رعایت کنید این است که در طی روز به مقدار کافی آب بنوشید تا بدن شما هیدراته بماند. اگر سفر طولانی در پیش دارید یک بطری آب به همراه داشته باشید و به صورت مرتب آب بنوشید تا از کم آبی بدن جلوگیری شود.

5. همراه داشتن داروها و مکمل‌ها

تمام داروها و مکمل‌های غذایی که پزشک برای شما تجویز نموده است را به مقدار کافی (حتی بیشتر از تعداد روزهای سفر) تهیه کنید، به خصوص داروهایی که ممکن است در مقصد نتوانید به راحتی پیدا کنید.

6. رعایت رژیم غذایی

در طی سفر به تمام محدودیت‌های غذایی که به شما توصیه شده است توجه نمائید. اگر هنوز باید رژیم غذایی نرم و یا مایع را ادامه دهید وعده‌های غذایی مطابق با رژیم خود را تهیه کنید تا در طول سفر بتوانید استفاده نمائید. از مصرف غذاهایی با کالری زیاد، قند و چربی که ممکن است در روند بهبود اختلال ایجاد نماید خودداری نمائید.

7. تحرک به میزان کافی

در طی سفر سعی کنید تا جایی که می‌توانید تحرک داشته باشید. این تحرک می‌تواند شامل پیاده روی‌های کوتاه مدت، تمرینات کششی و یا فعالیت‌های دیگر باشد.

همچنین از بلند کردن اجسام سنگین مانند چمدان و یا هرگونه فعالیت شدید دیگری که می‌تواند در فرآیند بهبود اختلال ایجاد نماید خودداری نمائید.

8. استفاده از لباس‌های مخصوص

اگر به شما توصیه شده است که لباس‌های کشی مخصوص را جهت کاهش احتمال لخته شدن خون و تورم استفاده کنید این لباس‌ها را در طول سفر به همراه داشته باشید و طبق دستورالعمل آنها را استفاده کنید.

9. صندلی مناسب انتخاب کنید

اگر پرواز طولانی در پیش دارید و یا با قطار مسافرت می‌کنید صندلی‌هایی را انتخاب کنید که به پاهای شما فضای کافی بدهد. شما باید بتوانید در طی سفر پاهای خود را به راحتی دراز کنید تا از لخته شدن خون و ایجاد ناراحتی پیشگیری نمائید.

10. بیمه‌ی سفر را تهیه نمائید

پیش از سفر بیمه‌ای متناسب با منطقه‌ی مقصد تهیه کنید تا در صورت نیاز تمام هزینه‌های درمان مانند مراجعه به اورژانس و یا موارد دیگر را پرداخت نماید. پیش از تهیه‌ی بیمه به طور کامل بندها و شرایط بیمه را مطالعه کنید و در صورتی که با شرایط شما مطابقت داشت آن را امضا کنید.

11. با متخصص تغذیه مشورت نمائيد

در صورتی که نگران رژیم غذایی خود هستید پیش از سفر از یک متخصص تغذیه، رژیم غذایی مناسب برای سفر پیش رو را دریافت نمائید. متخصص تغذیه با توجه به شرایط شما، روند بهبود و منطقه‌ای که قصد سفر دارید بهترین برنامه‌ی غذایی را برای شما تهیه می‌نماید

نکات مهم سفر هوایی پس از جراحی چاقی

  • به طور متوسط بعد از جراحی چاقی باید حداق 10 الی 14 روز صبر نمائید تا اجازه‌ی سفر هوایی به شما داده شوید.
  • خطرات احتمالی سفر هوایی بعد از جراحی چاقی شامل ترومبوز ورید عمقی، عوارض تغذیه‌ای، عوارض در محل جراحی و سندرم دامپینگ است. به همین دلیل تا زمانی که پزشک به شما اجازه نداده است نمی‌توانید با هواپیما سفر کنید.
  • پیش از سفر به مسئولین مربوطه اطلاع دهید که به تازگی جراحی چاقی داشته باشید. در این صورت می‌توانید در طی پرواز از خدمات پزشکی مانند کنترل علائم حیاتی استفاده نمائيد و در صورتی که با عوارض شدید مواجه شدید به سرعت از خدمات مناسب بهره ببرید.
مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *