دکتر ناصر ملک پور
مصرف آجیل بعد از عمل اسلیو معده

مصرف آجیل بعد از عمل اسلیو معده

جراحی اسلیو معده که به آن اسلیو گاسترکتومی نیز گفته می‌شود یک روش جراحی جهت کاهش وزن می‌باشد. در این عمل قسمت بزرگی از معده برداشته می‌شود در نتیجه‌ی سیگنال‌های که جهت گرسنگی به مغز ارسال می‌شود، کاهش می‌یابد. همچنین میزان کالری‌های دریافتی نیز به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد. این روش، یک جراحی با نتایج سودمند برای افرادی می‌باشد که دچار چاقی بیش از حد هستند. اما باید بدانید که بعد از عمل اسلیو معده رعایت یکسری نکات تغذیه ای برای همه الزامی می باشد.با نزدیک شدن به ایام نوروز و عید سعید باستانی شاید برای شما نیز سوال باشد که مصرف آجیل بعد از عمل اسلیو معده چگونه است ؟ همراه ما باشید.

مصرف-آجیل-بعد-اسلیو

رژیم غذایی پس از جراحی اسلیو معده

پس از جراحی اسلیو معده لازم است تا در رژیم غذایی خود تغییراتی را اعمال نمائید در غیر این صورت تمام هزینه و ناراحتی که جهت انجام این جراحی داشتید از بین خواهد رفت و شما دوباره دچار افزایش وزن خواهید شد.
اولین نکته در رژیم غذایی پس از اسلیو معده کاهش غذاهایی است که دارای کالری و کربوهیدرات بالا می‌باشند به عنوان مثال غذاهایی که شامل سیب زمینی، ماکارانی و یا انواع شیرینی هستند را باید کاهش دهید. پروتئین‌های بدون چربی، سبزیجات، مایعات و به طور کلی غذاهای سبک و کم کالری رژیم غذایی می‌باشد که باید به صورت روزانه آنها را مصرف نمائید.

مصرف آجیل بعد از عمل اسلیو معده

با توجه اینکه در آستانه‌ی عید نوروز هستیم و آجیل یکی از خوراکی‌های مرسوم این ایام می‌باشد یکی از سوالاتی که اغلب بیمارانی که به تازگی جراحی اسلیو معده را انجام داده‌اند از پزشک خود داردند مربوط به مصرف آجیل می‌باشد.
آیا پس از جراحی اسلیو معده می‌توان آجیل مصرف نمود؟ جهت پاسخ به این سوال ابتدا بهتر است کمی در مورد کالری آجیل بدانیم.

آجیل‌ها جزء مواد غذایی سالم هستند که سرشار از مواد مغذی و آنتی اکسیدان‌ها می‌باشند و به طور کلی توصیه می‌شود در رژيم غذایی روزانه افراد قرار داشته باشد.
مصرف آجیل موجب محافظت در برابر بیماری‌های قلبی و دیابت می‌شود اما باید به یک نکته‌ی مهم توجه داشته باشید، برخلاف ظاهر ریز و کوچک، آجیل‌ها دارای چربی و کالری بالایی می‌باشد که اگر در مصرف آنها دقت نکنید ممکن است منجر به افزایش وزن شود.
بخش عمده‌ای از مواد تشکیل دهنده‌ی آجیل‌ها چربی می‌باشد. یک گرم چربی حاوی 9 کالری می‌باشد، این در حالی است که یک گرم کربوهیدرات یا پروتئین فقط 4 کالری دارد. چربی موجود در آجیل از نوع چربی غیراشباع می‌باشد که همان طور که اشاره کردیم برای حفاظت در برابر انواع بیماری‌های قلبی مفید می‌باشد اما در برابر افزایش وزن جزء مواد غذایی مفید در نظر گرفته نمی‌شود.
با نگاهی به کالری موجود در برخی از آجیل‌های پرمصرف می‌توانید مقایسه‌ای از کالری آنها داشته باشید.
کالری و چربی موجود در 28 گرم:
گردو: 183کالری و 18 گرم چربی
بادام: 161 کالری و 14 گرم چربی
پسته: 156 کالری و 12 گرم چربی
بادام هندی: 155 کالری و 12 گرم چربی

کالری-آجیل-ها

آیا مصرف آجیل بعد از عمل اسلیو معده موجب چاقی می گردد؟

با توجه به اینکه آجیل‌ها مقادیر بالایی از چربی و کالری دارند برخی از افراد تصور می‌نمایند که مصرف آجیل می‌تواند موجب افزایش وزن شوند اما براساس بیشتر مطالعات انجام شده این یافته تائید نشده است.
بر اساس نتایج چندین مطالعه با اینکه آجیل‌ها سرشار از چربی بوده و کالری بالایی دارند اما مصرف آجیل به مقدار اندک ارتباطی با افزایش وزن ندارد و حتی بر اساس برخی مطالعات ممکن است از افزایش وزن جلوگیری نماید اما باید به این نکته نیز اشاره کرد که مطالعات اندکی نیز مصرف آجیل را به عنوان عاملی برای افزایش وزن نشان داده‌اند.
در نتیجه با در نظر گرفتن یافته‌های ضد و نقیضی که در مورد مصرف آجیل و ارتباط آن با افزایش وزن وجود دارد بهتر است مصرف این ماده‌ی غذایی با توجه به کالری بالایی که دارد به مقدار متعادل و با توجه به دستورات متخصص تغذیه باشد.

کلام اخر

به طور کلی متخصصان جراحان چاقی پیشنهاد می‌نمایند حداقل تا 3 ماه پس از جراحی اسلیو معده از خودن هرگونه آجیل و خشکبار خودداری نمائید و تنها برطبق رژیم غذایی که پزشک به شما ارائه داده است پیش بروید.

این رژیم غذایی بیشتر شامل غذاهای سبک و زودهضم می‌باشد که در کاهش دوران نقاهت و بهبود شما نقش موثری دارد اما پس از این دوره‌ی زمانی خوردن این مواد اشکالی ندارد تنها به شرطی که در مصرف آنها افراط نشود.

به طور کلی پس از پایان دوران نقاهت جراحی اسلیو معده می‌توانید از تمام مواد غذایی دلخواه خود استفاده نمائید اما به یاد داشته باشید که تعادل را در مصرف آنها حفظ نموده و به کالری‌های دریافتی خود توجه داشته باشید تا از هر گونه اضافه وزن ناخواسته جلوگیری شود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *