دکتر ناصر ملک پور
ورزش بعد ازعمل اسلیو

ورزش بعد از جراحی چاقی

امروزه افراد بسیار زیادی هستند که به دنبال روش‌های متنوع برای کاهش وزن و لاغری می‌باشند، از قرص‌های لاغری گرفته تا رژیم‌های سخت می‌تواند عارضه‌های بسیار شدیدی را داشته باشند. حتی در بسیاری از موارد افراد با این روش ها به وزن ایده آل خود نخواهند رسید. به این نکته توجه داشته باشید این دسته از روش‌های لاغری قرار نیست برای شما معجزه کنند! یکی از روش‌های لاغری برای درمان چاقی مفرط می‌توان به اسلیو معده و یا بای پس معده اشاره کرد.

با توجه به گفته‌های دکتر ناصر ملک پور بیمارانی که جراحی چاقی را انجام می‌دهند برای آن که زندگی خود را به سمت جلو حرکت دهند، باید تغییرات قابل توجهی را در زندگی خود به وجود آورند، به عنوان مثال ورزش بعد از جراحی چاقی، داشتن یک رژیم غذایی ثابت و سالم و… ورزش بعد از جراحی چاقی دارای مزیت‌های بی شماری است که می‌تواند وزن افراد بعد از این عمل لاغری را به ثبات برساند.

ورزش بعد از جراحی چاقی

بهترین راه برای ورزش بعد از جراحی چاقی چیست؟

یکی از بهترین راه‌ها برای شروع ورزش بعد از جراحی چاقی مانند عمل اسلیو معده انجام تمرینات انعطاف پذیری، کاردیو و قدرتی می‌باشد. برای موفقیت در این راه بهتر است به تدریج آن‌ها را انجام دهید:

تمرینات کششی
یکی از بهترین ورزش بعد از جراحی چاقی انجام تمرینات کششی می‌باشد. این دسته از تمرینات می‌تواند به متقاضیان کمک کنند که هنگام انجام دیگر ورزش‌ها اعم از دویدن و یا وزنه برداری دچار بروز آسیب نشوند.

از دیگر مزیت‌های تمرینات کششی بعد از جراحی چاقی می‌توان به افزایش جریان خون در عضلات اشاره کرد. این امر می‌تواند برای انجام تمرینات شدیدتر ورزشی شما را آماده کند. علاوه بر این موضوع این تمرینات باعث افزایش دامنه حرکتی شما می‌شوند و تاندون‌های بدن شما را شل می‌کنند.
کاردیو
از دیگر ورزش بعد از جراحی چاقی می‌توان به کاردیو و یا همان تمرینات هوازی اشاره کرد. این دسته از تمرینات می‌تواند خون شما را برای سوزاندن کالری بیشتر و افزایش متابولیسم به جریان بیندازد. از دیگر مزیت‌های این تمرینات می‌توان به کاهش استرس، کمک به خوابیدن بهتر، ایجاد احساس شادی بیشتر و افزایش اعتماد به نفس کمک شایانی کند. کاردیو برای سلامت قلب و ریه نیز مفید می‌ باشد و توانایی افراد را برای تمرکز افزایش خواهد داد.
تمرینات هوازی می‌تواند شامل شنا، پیاده روی، دویدن و… باشد. در حقیقت تمرینات هوازی باعث کالری سوزی خواهند شد.
چند نمونه از تمرینات کاردیو ساده شامل موارد زیر می‌شود:

  • پیاده روی به مدت 20 دقیقه 83 کالری می‌سوزاند.
  • انجام کارهای خانه به مدت 20 دقیقه 63 کالری می‌سوزاند.
  • بازی بسکتبال (متوسط) به مدت 20 دقیقه 124 کالری می‌سوزاند.
  • طناب زدن به مدت 20 دقیقه 245 کالری می‌سوزاند.

تمرینات وزنه / قدرتی

به این نکته توجه داشته باشید، کاهش وزن بسیار سریع یکی از عوامل تأثیرگذار بر روی از دست دادن عضله هستند. یکی از اصلی‌ترین تمریناتی که می‌تواند از بروز این عارضه جلوگیری کند تمرینات قدرتی می‌باشد.

این دسته از تمرینات به ساخت عضلات بدن کمک شایانی می‌کنند. توده‌های عضلانی به شما کمک می‌کنند که کالری را سریع‌تر از قبل بسوزانید. علاوه بر این موضوع این دسته از تمرینات باعث تقویت ماهیچه‌ها می‌شوند. برخی از تمرینات قدرتی عبارت‌اند از:

  • بلند کردن وزنه؛
  • Lunges; لانچ و کرانچ
  • اسکات؛
  • دراز و نشست؛
  • مزایای ورزش بعد از جراحی چاق
ورزش بعد از جراحی لاغری

کاهش وزن اصولی
متقاضیانی که بعد از جراحی چاقی به صورت مداوم و منظم ورزش می‌کنند، می‌توانند شاخص تودهٔ بدنی خود را 5 درصد بیشتر از افرادی که این کار را انجام نمی‌دهند کاهش دهند.

هنگامی که بدن شروع به کاهش وزن می‌کند بدون شک هم چربی‌ها و هم ماهیچه‌ها شروع به از بین رفتن خواهند کرد. هدف اصلی از ورزش بعد از جراحی چاقی این نیست که عضله‌ها را از بین ببریم، در نتیجه ورزش‌ها برای حفظ عضلات بدون چربی می‌باشد.
ماهیچه‌های بدن کارهای متنوعی اعم از سوزاندن کالری، افزایش قدرت و استقامت، کمک به حمایت از استخوان‌ها و مفاصل، کمک به کنترل سطح قند خون، و… را برعهده دارند.
بهبود سلامتی و تقویت سیستم ایمنی بدن
داشتن یک برنامه منظم از ورزش بعد از جراحی چاقی می‌تواند گردش خون بدن را افزایش دهد، علاوه بر این موضوع به سیستم ایمنی بدن فرد کمک می‌کند تا بعد از عمل جراحی ضعیف نشود و با بیماری‌های متنوع سروکار نداشته باشد.

ورزش بعد از جراحی چاقی باعث تقویت قلب شده و سطح استقامت بدنی را افزایش می دهد. در نتیجه فعالیت‌های روزانه را برای شما آسان‌تر کند. علاوه بر این موضوع ورزش بعد از جراحی چاقی می‌تواند باعث افزایش سلامتی متقاضی و افزایش توانایی ذهنی وی شود.
سلامت روان را افزایش می‌دهد
تحقیقات عملی این موضوع را روشن کرده‌اند که ورزش کردن باعث تولید هورمونی به نام اندورفین می‌شود، این هورمون به صورت طبیعی توسط بدن انسان ساخته می‌شود و باعث ایجاد آرامش، رفاه و شادی می‌شود.

افرادی که با چاقی سروکار دارند به دلایل مختلف دچار افسردگی و یا استرس‌های بیش از حد می‌شوند. انجام عمل چاقی و ایجاد تغییرات متنوع در سبک زندگی برای این دسته از افراد سخت و طاقت فرسا خواهد بود.
ورزش بعد از جراحی چاقی می‌تواند باعث از بین رفتن افسردگی، استرس و نوسانات خلقی در افراد شود.

چه مدت بعد از جراحی لاغری و اسلیو می‌توانید ورزش کنید؟

یکی از سؤالات پرتکراری که بسیاری از متقاضیان از دکتر ملک پور می‌پرسند در خصوص اولین ورزش آن‌ها می‌باشد. بعد از جراحی چاقی و قبل از آن که متقاضی اتاق ریکاوری را ترک کند، پرستار و تیم پزشکی فرد را از جای خود بلند خواهند کرد و راه می‌برند.

این امر به بیمار کند می‌کند تا جریان خون بدنش افزایش پیدا کند، علاوه بر این از بروز انعقاد خون و خطر آمبولی بعد از جراحی چاقی نیز جلوگیری می‌کند. به این نکته توجه داشته باشید پزشک شما بعد از عمل چاقی با توجه به روش عمل و آناتومی بدنی شما باید برای شما یک برنامه انفرادی ارائه دهد. این برنامه شامل ورزش بعد از جراحی چاقی و رژیم خاص غذایی می‌باشد.

ورزش بعد از جراحی اسلیو معده

اولین تمرینی که بعد از عمل اسلیو معده به شما داده می‌شود، پیاده روی سبک است.بعد از گذشت 2 الی 4 هفته بعد از جراحی چاقی، برنامه تمرینی شما آغاز خواهد شد. ورزش بعد از جراحی چاقی شما شامل برخی از تمرینات متنوع اعم از انعطاف پذیری سبک و کششی مانند چرخش شانه، چرخش بازو، کشش همسترینگ و… خواهد بود.
شما باید در هنگام پیاده روی به مرور سرعت خود را افزایش دهید و مسافت طولانی‌تری را بروید. بعد از گذشت 5 الی 6 هفته از عمل چاقی شما باید تمرینات کاردیو و یا همان تمرینات هوازی خود را با دیگر تمرینات اولیه خود ترکیب کنید. شما با تحت نظر بودن توسط پزشک باید حداقل 5 روز در هفته به مدت 30 دقیقه ورزش داشته باشید.

سخن آخر

ورزش بعد از جراحی چاقی یکی از اصلی‌ترین فرایندهای مراقبت بعد از جراحی چاقی می‌باشد. به این نکته توجه داشته باشید شما بعد از این عمل نباید استراحت مطلق داشته باشید و هیچ تحرکی نداشته باشید.
این امر تنها به ضرر شما خواهد بود و بسیاری از جراحان چاقی همچون دکتر ناصر ملک پور به بیماران خود برنامه ویژه‌ای برای ورزش بعد از جراحی چاقی ارائه خواهند داد تا متقاضی تحرک و فعالیت کافی را بعد از عمل داشته باشد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *