دکتر ناصر ملک پور
دلایل اصلی پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده و 3 راه مقابله با آن!

دلایل اصلی پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده و 3 راه مقابله!

پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده به چه دلایلی گریبانگیر افراد می‌شود؟ به‌طورکلی طبق آمارهای رسمی موجود، پشیمانی بعد از جراحی اسلیو معده از هر ۱۰۰ نفری که این عمل را انجام می‌دهند، تنها گریبانگیر ۳ نفر می‌شود و آن ۳ نفر اغلب از افرادی هستند که انتظارات غیر واقعی از عمل دارند و یا جراح نامناسبی را برای عمل خود برگزیده‌اند.

همچنین افرادی که تمام فرآیند لاغری را مربوط به عمل اسلیو می‌دانند و برای حفظ وزن خود ذره‌ای تغییر را در سبک زندگی‌شان ایجاد نمی‌کنند، از دیگر افرادی هستند که بعد از عمل پشیمان می‌شوند. در ادامه با ما همراه باشید تا به مهم‌ترین عوامل در پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده بپردازیم و راه‌های جلوگیری از آن را برایتان شرح دهیم.

 اولین علت پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده

اولین و شایعترین علت پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده مربوط به افرادی است که برای کسب بهترین و ماندگارترین نتایج حاضر نیستند سبک زندگی خود را تغییر دهند. سبک زندگی فرد نقش بسیار مهمی را در میزان اثربخشی بعد از عمل‌های چاقی ایفا می‌کند و رعایت سبک زندگی مناسب، ابعاد مختلف زندگی از جمله تغذیه، فعالیت‌های ورزشی، مصرف دخانیات و… را دربرمی‌گیرد. فردی که هر نوعی از عمل چاقی مثل اسلیو را انجام داده، باید عادات مخربی از جمله مصرف دخانیات و الکل را ترک کند و همچنین به حد مناسب و کافی فعالیت ورزشی داشته باشد.

توجه داشته باشید که عمل اسلیو معده یکی از بهترین گزینه‌ها برای جراحی چاقی است و نتایجی پایدار و ماندگار را در پی دارد. این نوع جراحی چاقی از استانداردترین جراحی‌ها برای رفع چاقی مفرط است که پیامدهای روحی و جسمی چاقی را از بین برده و در شرایطی که حتی رژیم غذایی و ورزش نیز کارایی ندارند، کارساز است.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از جراحی چاقی

از طرفی رعایت رژیم غذایی مناسب در حفظ وزن، پس از عمل اسلیو بسیار مهم است و اگر فردی حجم و نوع تغذیه خود را پس از عمل اصلاح نکند، به‌هیچ عنوان نتیجه دلخواه را نخواهد گرفت. شاید کاهش غذای مصرفی در دو سال اول پس از اسلیو معده چندان سخت نباشد؛ اما، زمانیکه فرد به وزن دلخواه رسید، برایش سخت‌تر است که جلوی اشتهای خود را بگیرد و در شرایطی که همه افراد هر چه دوست دارند را می‌خورند، از خوردن حجم زیاد غذاها جلوگیری کند. 

بیشتر بدانید: ابدومینوپلاستی ترکیبی از تکنیک‌های مختلف برای داشتن شکمی لاغر و اندامی است. عمل ابدومینوپلاستی به دو روش مینی و کامل انجام می‌شود و اصطلاحا به آن تامی تاک نیز گفته می‌شود.

 مهم‌ترین دلیل پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده 

 مهم‌ترین دلیل پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده 

برخلاف تصور سهل‌انگارانه برخی افراد، کسب بهترین نتیجه و عدم پشیمانی از عمل اسلیو معده، تنها به روند جراحی خلاصه نمی‌شود. بلکه این عمل یک فرآیند پرپیچ و خم است که از جلسه مشاوره و معاینه و انجام مراقبت‌های لازم قبل از عمل شروع می‌شود و تا انتهای دوران نقاهت، انجام مراقبت‌های لازم بعد از آن و اصلاح سبک زندگی ادامه دارد. بسیاری از افراد پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده را به این دلیل احساس می‌کنند که به مراقبت‌های لازم بعد از عمل توجهی ندارند و انتظار دارند چند ساعت جراحی، اوضاع زندگی و سلامت روحی و جسمی‌شأن را دگرگون کند!

دوران نقاهت بعد از عمل اسلیو معده حدود ۳-۴ هفته به طول می‌انجامد. الزامی است که در دوران نقاهت بعد از عمل اسلیو معده، فرد به‌دقت به توصیه‌های جراح خود عمل کند و ملاحظات لازم را در مورد مقدار تغذیه، و همچنین فعالیت‌های ورزشی رعایت نماید.

 انتخاب جراح نامناسب؛ تاثیر مستقیم در پشیمانی بعد از اسلیو

اگر جراح بی‌تجربه و نامناسبی را برای انجام جراحی چاقی انتخاب کنید، به احتمال بسیار دچار پشیمانی بعد از عمل اسلیو خواهید شد. جراحان ناوارد، تنها روش‌های قدیمی و غیر استانداردی که خودشان به آن مسلط هستند را برای بیمار پیشنهاد می‌کنند و با انجام عمل بی‌کیفیت، شدت عوارض را به طرز فجیعی بالا می‌برند. بهترین جراح اسلیو معده در تهران جراحی است که به روش‌های نوین جراحی چاقی مسلط بوده و سلامتی و رضایتمندی بیمار را اولویت کار خود قرار دهد. بهترین جراح اسلیو معده در تهران، فوق تخصص لاپاراسکوپی است و نهایت دقت و کیفیت را در تمام مراحل جراحی خود به‌کار می‌گیرد.

 دلایل شایع عدم رضایت و پشیمانی بعد از اسلیو

تا به اینجای نوشته در مورد مهمترین دلایل پشیمانی بعد از جراحی اسلیو معده دانستیم. اما دلایل دیگری نیز وجود دارند که در میان بیماران و زیباجویان، بسیار شایع هستند. اگر می‌خواهید عمل اسلیو معده را انجام دهید و یا اگر به‌تازگی این عمل را انجام داده‌اید، بد نیست این دلایل را بشناسید تا با شناخت کافی در مورد این‌ها، کمتر دچار پشیمانی بعد از آن شوید.

 دلایل شایع عدم رضایت و پشیمانی بعد از اسلیو
  • انتظارات غیر واقعی

اگر انتظارات غیر واقعی داشته باشید و بیش از حد رویایی فکر کنید، احتمالش زیاد است که دچار پشیمانی بعد از جراحی اسلیو معده شوید. جراحی اسلیو معده با توجه به شرایط بدن شما ثمربخشی نسبی را به‌دنبال خواهد داشت اما به‌هیچ عنوان تضمین نمی‌کند که شما را به شکل دلخواهتان درآورد‌. تنها می‌توانید پزشکی باتجربه را انتخاب نموده، به توصیه‌های وی عمل کنید و انتظارات خود راجع‌ به نتیجه عمل را با وی در میان بگذارید تا بتوانید نتیجه عمل را به تصویر ذهنی ایده‌آلتان نزدیکتر نمایید.

  •  اختلالات روحی

اختلالات روحی مرتبط با وسواس، کمال‌گرایی افراطی، و همچنین افسردگی موجب می‌شود که افراد رضایت کافی را از ظاهر خود نداشته باشند و پس از انجام هر اقدامی دچار تردید، پشیمانی و حسرت شوند‌. توصیه می‌شود چنین افرادی پیش از هرگونه تصمیم‌گیری برای عمل به روانشناس مراجعه کنند و از ایشان کمک بگیرند تا دچار پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده نشوند.

  • داشتن سابقه وسواس

اختلال وسواس نیز زیرمجموعه‌ای از اختلالات روحی است که پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده را موجب می‌شود. این اختلال باعث می‌شود فرد نتواند به‌خوبی با عوارض عمل و مدت زمان مورد نیاز برای لاغری کنار بیاید و مدام احساس ناکافی بودن کند. افراد دچار اختلالات روحی مثل وسواس به‌هیچ عنوان کاندیدای مناسبی برای این نوع عمل‌ها نیستند.

  •  کاندیدای اسلیو نبودن

از آنجایی‌که علت و شیوه چاقی در افراد مختلف متفاوت است، همه افراد دارای اضافه وزن به‌عنوان کاندیدای مناسب اسلیو معده شناخته نمی‌شوند. به‌عنوان مثال افرادی‌ که ریزه‌خوار هستند و عادت به ریزه‌خواری دارند، حتی اگر عمل اسلیو معده را انجام دهند، پس از مدتی دچار استپ و افزایش مجدد وزن خواهند شد. همچنین افرادی که شاخص توده بدنی کمتر از ۳۰ دارند، می‌توانند با رژیم غذایی و ورزش اقدام به کاهش وزن نمایند و درصورت انجام بیهوده عمل، ممکن است دچار پشیمانی بعد از عمل اسلیو شوند. از طرفی افرادی که رژیم غذایی ناسالم دارند، مواد غذایی سرشار از قند و یا فست‌فود زیادی مصرف می‌کنند، جزو کاندیدای مناسب این عمل محسوب نمی‌شوند.

 راه‌های جلوگیری از بروز پشیمانی بعد از جراحی اسلیو

پشیمانی بعد از عمل اسلیو اگرچه درمان خاصی ندارد؛ اما به‌خوبی قابل پیشگیری است. برای پیشگیری از بروز این پشیمانی تنها کافیست این چند نکته را رعایت کنید:

  1. در انتخاب پزشک جراح دقیق باشید و حتما به رزومه، سابقه کار و نمونه کارهای جراح توجه نمایید.
  2. ابتدا عادت‌های مضر خود از جمله عادت به استعمال سیگار و مصرف الکل و همچنین ریزه‌خواری را ترک کنید و سپس برای عمل اسلیو اقدام نمایید.
  3. اگر تصمیم به عمل اسلیو گرفته‌اید، سبک زندگی مناسبی داشته باشید و رژیم غذایی کارآمدی را برای خود تنظیم کنید.

سخن پایانی

در طول این نوشته تمام سعی‌مان این بود که دید شما را نسبت‌به عمل اسلیو معده بهبود دهیم تا با نگاه کامل‌تری که نسبت‌به انواع مشکلات پس از اسلیو معده پیدا می‌کنید، انتخاب آگاهانه‌تری داشته باشید و کمتر دچار عوارض و پشیمانی بعد از عمل شوید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *