دکتر ناصر ملک پور
کافئین بعد از جراحی چاقی

استفاده از کافئین بعد از جراحی چاقی

استفاده از کافئین بعد از جراحی چاقی از موارد ممنوعه به ویژه بلافاصله پس از جراحی است. کافئین در قهوه، چای، نوشابه، نوشابه های انرژی زا و شکلات وجود دارد. این خوراکی ها یک محرک هستند که اگر خیلی زود پس از جراحی چاقی مصرف شود، می تواند عوارض جانبی را تشدید کند یا کاهش وزن را متوقف کند. این مقاله به این موضوع می‌پردازد که چرا پس از عمل محدودیت‌های کافئین وجود دارد، چه زمانی استفاده مجدد از کافئین بی‌خطر است و چقدر می‌توانید در درازمدت از مصرف آن خودداری کنید.

استفاده از کافئین بعد از جراحی چاقی

چرا بعد از جراحی چاقی نمی توانید کافئین مصرف کنید؟

مصرف کافئین در مدت کوتاهی پس از جراحی چاقی می تواند عوارض جانبی ناخوشایندی مانند سندرم دامپینگ، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، کم آبی بدن و گرفتگی عضلات را تشدید کند. همچنین می‌تواند زخم‌ها، چسبندگی‌ها، تحریک یا التهاب معده و روده‌ها را در حالی که هنوز در حال بهبود هستند تحریک و تشدید کند.

علاوه بر این، کافئین محرکی است که می تواند تولید اسید در روده را افزایش دهد و همچنین ضربان قلب و فشار خون را افزایش دهد. این اثرات زمانی که با تغییرات تشریحی ناشی از جراحی که ظرفیت معده را کاهش می دهد، تقویت می شود. بهتر است در ابتدا از مصرف کافئین پرهیز کنید تا بدن شما به خوبی بهبود یابد.

چه مدت پس از جراحی چاقی می‌توان کافئین مصرف کرد؟

اکثر جراحان چاقی و متخصصین تغذیه توصیه می کنند حداقل تا 6 هفته پس از جراحی از مصرف کافئین کاملاً خودداری کنید. برخی ممکن است این محدودیت را تا 12 هفته بسته به روش و بهبود فردی شما افزایش دهند. بعد از اینکه رژیم بعد از عمل شما مراحل لازم را طی کرد، می توانید با احتیاط دوباره کافئین را در حدود 6 هفته به رژیم غذایی خود بازگردانید. در ابتدا بیش از 4 اونس قهوه یا چای کافئین دار در روز مصرف نکنید. به عوارض جانبی مانند فشار و اضطرار روده، گرفتگی عضلات، حالت تهوع و غیره توجه کنید و در صورت لزوم مصرف را کاهش دهید.

برخی از بیماران چاقی به مدت 3-6 ماه پس از جراحی به کافئین بسیار حساس هستند. به بدن خود توجه کنید و به آرامی کافئین را به رژیم خود اضافه کنید.

آیا مقدار معینی از کافئین بعد از جراحی چاقی برای مصرف وجود دارد؟

به عنوان یک قانون کلی، 200 میلی گرم کافئین (معادل 1-2 فنجان قهوه) مقدار متوسطی در نظر گرفته می شود که اکثر بیماران چاقی پس از بهبودی کامل پس از جراحی می توانند آن را مصرف کنند. با این حال، حساسیت از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. برخی ممکن است فقط بتوانند کمتر از 100 میلی گرم را تحمل کنند، در حالی که برخی دیگر می توانند بدون مشکل 300 میلی گرم یا بیشتر مصرف کنند. اگر حتی با مقادیر کمی از کافئین، سندرم دامپینگ، اسهال، حالت تهوع یا علائم دیگر پیدا کردید، بهتر است از آن به طور کامل اجتناب کنید.

نکاتی برای اجتناب از کافئین بعد از جراحی چاقی

در اینجا چند نکته برای کمک به کاهش مصرف کافئین در حین بهبودی پس از جراحی وجود دارد:

  • قهوه یا چای سیاه را با چای های گیاهی فاقد کافئین مانند بابونه، نعناع، ​​زنجبیل یا چای سبز جایگزین کنید.
  • اگر واقعا به طعم آن نیاز دارید، قهوه بدون کافئین را جایگزین کنید. فقط برچسب های آن را بررسی کنید زیرا قهوه بدون کافئین همچنان حاوی مقدار کمی کافئین است.
  • شیک های پروتئینی با طعم قهوه یکی دیگر از جایگزین های خوب بدون کافئین است.
  • از نوشابه، نوشابه های انرژی زا، شکلات و قرص های کافئینی که غلظت بالایی دارند خودداری کنید.

در مورد زمان و نحوه استفاده مجدد از نوشیدنی های معمولی کافئین دار از متخصص تغذیه خود راهنمایی بگیرید.

نکته مهم در مورد کافئین و جراحی چاقی

اجتناب کامل از کافئین برای حدود 6 هفته پس از جراحی چاقی به بدن شما اجازه می دهد تا بهبود یابد و به کاهش عوارض جانبی مانند سندرم دامپینگ کمک می کند. پس از آن، می توانید به آرامی کافئین را به رژیم غذایی خود بازگردانید. برخی از بیماران به مدت طولانی حساس باقی می مانند و متوجه می شوند که اصلا نمی توانند کافئین را تحمل کنند. برای تعیین اینکه چه چیزی برای شما مناسب است، با پزشک  خود مشورت کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *