دکتر ناصر ملک پور
بازگشت وزن بعد ازجراحی چاقی

آیا بازگشت وزن بعد از جراحی چاقی حقیقت دارد؟

یکی از نگرانی هایی که ذهن متقاضیان را به خود مشغول کرده است، بازگشت وزن بعد از جراحی چاقی است. پرسشی که مطرح می‌گردد این است که آیا امکان بازگشت وزن پس از چنین جراحی هایی وجود دارد؟ چه عواملی می‌تواند زمینه بازگشت وزن بعد از جراحی چاقی را فراهم سازند؟ به طور کلی عدم رعایت برخی مراقبت‌ها می‌تواند موجب بازگشت وزن شما پس از این جراحی ها شود که نباید به سادگی از کنار آن ها عبور کنید. در ادامه این نوشتار به این پرسش ها پاسخ خواهیم داد. تا انتها ما را همراهی کنید.

جراحی چاقی و بازگشت وزن اولیه

بازگشت وزن بعد از جراحی چاقی

نکته ای که در مورد بازگشت وزن بعد از جراحی چاقی وجود دارد، این است که برای تمامی افراد اتفاق نمی‌افتد. کاهش وزن بعد از جراحی چاقی به گونه‌ای است که شما طی 6 ماه اول تا حد قابل توجه ای وزن خود را از دست می‌دهید. این روند کاهش وزن حدود دو سال طول می کشد تا زمانی که به وزن ایده آل خود دست یابید.
با پایان جراحی چاقی (اعم از جراحی اسلیو معده و بای پس معده) پزشکان متخصص رژِیم های غذایی خاصی را تجویز می نمایند که باید برنامه های غذایی خود را براساس این رژیم ها پیش ببرید. فراموش نکنید که عدم توجه به این رژیم ها موجب بازگشت وزن بعد از جراحی چاقی می شود.

شما با در نظر گرفتن این رژیم‌ها می‌توانید به طور مرتب و پیوسته وزن خود را کاهش دهید. این امر بدان معنا است که در کنار جراحی باید از ورزش و رژیم های غذایی مناسب و مقوی استفاده کنید تا نتایج اثربخشی را شاهد باشید. توصیه می کنیم حتما به دستورالعمل های پزشک خود توجه کنید تا با بازگشت وزن مواجه نشوید.
به طور معمول بازگشت وزن در صورت عدم رعایت این مراقبت ها در حد چند کیلو است و به هیچ عنوان به وزن اولیه خود یعنی پیش از جراحی چاقی باز نخواهید گشت.

میزان شیوع بازگشت وزن پس از انجام جراحی چاقی

افرادی که از چاقی بیش از حد رنج می برند و تاکنون نیز موفق به کاهش وزن خود به واسطه رژیم های غذایی نشده اند، همواره دغدغه های زیادی برای کسب نتایج رضایت بخش از جراحی چاقی دارند.
بازگشت وزن بعد از جراحی چاقی معمولاً شیوع بسیار زیادی ندارد و این موضوع می تواند به شما امید و انگیزه بالایی برای درمان بدهد. اگر بخواهیم اشاره ای به میزان بازگشت وزن بعد از این جراحی داشته باشیم باید بدانید تنها 20 درصد از افرادی که جراحی چاقی را انجام می دهند ممکن است بازگشت وزن اولیه داشته باشند.
همان گونه که در بخش قبل نیز بیان شد دلایل مختلفی موجب بازگشت وزن می شوند و این 20 درصد عمدتا به همین دلایل این شرایط را تجربه می کنند. در ادامه به بررسی این دلایل و تاثیرات آن ها در بازگشت وزن بعد از جراحی چاقی خواهیم پرداخت.

قبل و بعد عمل لاغری
قبل و بعد جراحی چاقی

دلایل اصلی بازگشت وزن بعد از جراحی

از عمده دلایلی که موجب بازگشت وزن پس از جراحی های چاقی می شوند موارد زیر را می توان تشریح نمود که هرکدام اهمیت بسیار بالایی دارند.
وزن سابق
برخی افراد شاخص توده بدنی آن ها پیش از انجام جراحی بسیار بالا است. به بیان ساده تر می توان گفت چنین افرادی پیش از جراحی کاهش وزن بسیار کمی داشته اند و به واسطه روش های دیگر به هیچ نتیجه خاصی دست نیافته اند. انجام جراحی لاغری برای چنین افرادی ممکن است در آینده موجب بازگشت مقدار از وزن آن ها شود. بنابراین میزان شاخص توده بدنی و وزن سابق فرد را می توان یکی از دلایل مهم بازگشت وزن بعد از جراحی چاقی دانست.
مصرف الکل و دخانیات
اگر شما نیز جزء افرادی هستید که به مصرف الکل و یا استعمال دخانیات اعتیاد دارند باید بدانید این موارد می توانند اثرات منفی بسیار زیادی بر نتایج جراحی چاقی داشته باشند. به موجب اعتیاد به هرگونه مواد مخدر و یا الکل امکان بازگشت وزن شما پس از جراحی افزایش قابل توجه ای خواهد یافت. به همین جهت توصیه داریم این موارد را کنار گذاشته و به این طریق از بروز عوارض جراحی چاقی پیشگیری نمایید.
افسردگی بعد از جراحی چاقی
این روزها افراد بسیار زیادی با افسردگی بعد از جراحی چاقی دست و پنجه نرم می کنند و از وضعیت روانی بد خود رنج می برند. البته این امر برای تمام افرادی که جراحی چاقی انجام داده اند صدق نمی کند؛ اما برخی بیماران احساس شادی ندارند و این موضوع موجب تمایل آن ها به غذا خوردن می شود.
فراموش نکنید که چنین شرایطی به راحتی موجب بازگشت وزن بعد از جراحی چاقی خواهد شد. توصیه داریم وضعیت روانی خود را کنترل کرده و از هرگونه استرس و یا نگرانی دوری کنید.
ریزه خواری
از دیگر عوامل بازگشت وزن پس از جراحی چاقی می توان به ریزه خواری اشاره نمود. اگر با ریزه خواری آشنایی داشته باشید می دانید که به معنای مصرف وعده های غذایی کوچک بین وعده های غذایی اصلی است. این وعده های غذایی عمدتا کالری بالایی دارند و می توانند مانع از کاهش وزن شما شوند.

راهکارهای پیشگیری از بازگشت وزن بعد از جراحی چاقی

حال که با دلایل بازگشت وزن آشنا شدید قصد داریم تا اشاره ای به راهکارهای پیشگیری از بازگشت وزن بعد از جراحی چاقی داشته باشیم.
در گام اول توصیه می کنیم حتما به بهترین جراح چاقی در تهران برای درمان خود مراجعه نمایید. دکتر ناصر ملک پور با سوابق درخشان خود از بهترین پزشکان فعال در این حوزه است که به واسطه شماوره های مفیدی وی می توانید به نتایج خوبی دست یابید.
راهکارهای پیشگیری از بازگشت وزن به صورت زیر هستند.

  • جایگزین کردن عادات سالم بر عادات ناسالم و تغییر سبک بد زندگی خود
  • استفاده ار رژیم های غذایی سالم و پیشگیری از ریزه خواری
  • رعایت دستورالعمل های پزشک
  • افزایش فعالیت های فیزیکی و قرار دادن زمان مناسبی برای ورزش در برنامه های روزانه


کلام آخر
با توجه به مطالبی که بیان شد می توان به این نتیجه دست یافت که دلایل مختلفی موجب بازگشت وزن بعد از جراحی چاقی می شوند. به طور اجمالی این دلایل شامل ریزه خواری، عدم توجه به رژیم های غذایی سالم، اعتیاد به مواد مخدر و الکل و وضعیت روانی بد می شوند که نباید نسبت به تاثیرات منفی آن ها بی توجه بود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *