دکتر ناصر ملک پور
بستن رگ اشتها

بستن رگ اشتها در لاغری موثر است؟

بستن رگ اشتها تا چندی پیش به عنوان یکی از راه حل‌های کاربردی جهت لاغری و کاهش وزن مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما آیا واقعا بستن رگ اشتها موجب لاغری و کاهش وزن خواهد شد؟ 

آمبولیزاسیون در شریان گاستریک چپ که شریان اصلی معده و از شاخه های شریان سلیاک می‌باشد، امروزه تحت عنوان بستن رگ اشتها مطرح می‌شود. در این روش با کاهش خونرسانی به معده، کاهش سطح هورمون گرلین که هورمونی موثر در اشتها است، صورت می‌پذیرد. 

در این مطلب قصد داریم برای شما پاسخ این سوال را روشن کنیم که چرا این روش عوارض بسیار زیادی از جمله عملکرد نامناسب معده را برای فرد به همراه دارد. بهتر است قبل از تصمیم گیری برای انجام این روش، آگاهی خود را نسبت به آن افزایش دهید، پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

همانطور که اشاره شد “بستن رگ اشتها” به این معنا است که شریان گاستریک چپ که شریانی اصلی در معده است، آمبولیزاسیون (آمبلیوتراپی یا رَگ‌بَندی) می‌شود و کاهش خونرسانی به معده از طریق آن انجام می‌شود. 

این روش با استفاده از اندوواسکولار، که یک روش درمانی برای بررسی  و ارزیابی نواحی از بدن که تحت تاثیر رگ های خونی اصلی هستند، انجام می‌شود. در این جراحی ابتدا پزشک وارد تنه شریان سلیاک شده سپس در شریان گاستریک چپ کاتتر تعبیه کرده و با مواد امبولیزان یا مسدود کننده عروق، شریان را می‌بندد. لذا با کاهش خونرسانی به معده، کاهش سطح هورمون گرلین صورت می‌گیرد و اشتهای بیمار کم می‌شود. در نتیجه آنچه که گفته شد به این جراحی بستن رگ اشتها گفته می‌شود.

هنگامی که رگ اشتها بسته می‌شود، پرشدن معده و احساس گرسنگی کاهش می‌یابد که باعث می‌شود فرد کمتر غذا بخورد. این می‌تواند برای کاهش وزن مفید باشد، زیرا کاهش مصرف کالری، در نهایت لاغری و کاهش وزن را به همراه دارد. 

در واقع اگر به جای این عمل از تغذیه مناسب و تنوع غذایی صحیح برخوردار باشید، می‌توانید به طور موثر و سالم وزن کم کنید. اما افرادی که اکنون به دلیل تغذیه نامتعادل و ناکافی دارای اضافه وزن و مشکل چاقی هستند، می‌توانند از جراحی‌های متابولیک نظیر جراحی اسلیو معده استفاده کنند.

در معده هم مثل هر ارگان دیگری کاهش خونرسانی باعث رگ‌زایی و تشکیل شریان‌های کوچک تحت عنوان کلترال خواهد شد و حداکثر ۶ ماه بعد مجددا خونرسانی ناحیه مذکور تقریبا به حالت عادی برمی‌گردد. با بازگشت اشتها و وزن چالش مهم بعدی برای بیمار انتخاب روش جراحی چاقی در این افراد خواهد بود که احتمال عوارض بیشتری مطرح می‌باشد. البته باید خاطرنشان بود تحت شرایط خاصی که نیاز به کاهش وزن محدود در فردی با ممنوعیت جراحی وجود دارد، بستن این رگ ممکن است راهگشا باشد. بنابراین قبل از تصمیم گیری و یا استفاده از عمل بستن رگ اشتها، بهتر است با بهترین جراح چاقی در تهران مشورت کنید. بستن رگ اشتها به عنوان یک روش ایمن برای لاغری معرفی نشده است.

بنابراین بستن رگ اشتها می‌تواند در فرایند لاغری تأثیر مثبتی داشته باشد، زیرا باعث کاهش مصرف کالری و کنترل اشتها می‌شود اما اینکه گاهی برخی پزشکان اظهار دارند که می‌توانند، رگ اشتها را به طور دائم ببندند، اصلا امکان پذیر نیست.

همانطور که دانستید، بستن رگ اشتها به طور کلی روش موثری برای کاهش وزن نخواهد بود و در این میان هستند روش‌های دیگری همچون جراحی بای پس معده که می‌توانند نتایج دائمی با عوارض کمتری برای بیمار داشه باشند. ضمنا بهتر است بدانید اینکه بتوانید از سایر تکنیک‌های تهاجمی همچون بای پس معده استفاده کنید، تنها با مشورت و تایید پزشک امکان‌پذیر است. در زیر برخی از عوارضی که بستن رگ اشتها می‌تواند برای بیمار داشته باشد را عنوان می‌کنیم:

  • نفخ
  • یبوست
  • اسهال
  • اختلالات خواب
  • ضعف سیستم ایمنی
  • کاهش سطح انرژی و خستگی
  • افزایش خطر اختلالات تغذیه ‌ای
بستن رگ اشتها برای لاغری

کلام آخر

همانطور که دانستید که بستن رگ اشتها روش مفیدی برای کاهش وزن و ایجاد لاغری نیست. این روش با نام فریب‌زننده‌ای که دارد ممکن است باعث سواستفاده از عدم آگاهی عمومی در راستای کسب درآمد باشد.

در نهایت باید بدانید این موضوع قریب به ده سال قبل مورد توجه واقع شده بود اما به دلیل نتایج ناامید کننده، موقت و حتی منجر به عارضه تقریبا کنار گذاشته شد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *