دکتر ناصر ملک پور
تفاوت لاپاراسکوپی و لاپاراتومی

تفاوت لاپاراتومی و لاپاراسکوپی در چیست؟

تفاوت لاپاراتومی و لاپاراسکوپی که هر کدام دو روش مختلف جراحی هستند، در کاربرد و مزایا گسترده است. اصلی‌ترین تفاوت لاپاراتومی و لاپاراسکوپی در کاهش دوران نقاهت و عوارض کمتر برای بیمار است. شخص بیمار بر اساس نوع بیماری، پیچیدگی وضعیت جسمانی خود و همچنین طبق نظریه پزشک معالج، بر طبق یکی از این روش‌ها درمان خود انجام می‌دهد. در حال حاضر پزشکان در موارد بسیاری از جراحی به روش لاپاراسکوپی استفاده می‌کنند.

تفاوت لاپاراتومی و لاپاراسکوپی

  • یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های لاپاراتومی و لاپاراسکوپی طول و اندازه برش در جراحی است که در اولی یک برش بزرگ به اندازه ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متر در بدن ایجاد می‌شود که پزشک از این طریق بتواند اندام‌های داخل شکم را ببیند. ولی در روش دوم به جای یک برش بزرگ، چندین برش کوچک به اندازه ۱ تا ۲ سانتی‌متر ایجاد می شود.
  • تفاوت دیگر میان لاپاراتومی و لاپاراسکوپی مدت زمان عمل بوده که مدت زمان لاپاراسکوپی در مقایسه با لاپاراتومی طولانی‌تر است. در کنار طولانی‌تر شدن مدت زمان، ریسک برخی خطرها کمی بالا می رود.
  • میزان هزینه در جراحی به روش لاپاراسکوپی نسبت به لاپاراتومی کمتر است. بیمار هزینه‌های پرداختی کمتری را بابت  مدت زمان بستری به بیمارستان پرداخت می‌کند.

شاید به این مطلب نیاز داشته باشید: بهترین جراح لاپاراسکوپی در تهران با تجربه هزاران عمل موفق!

لاپاراتومی و لاپاراسکوپی چه تفاوتی در کاربرد دارند؟

در مورد تفاوت لاپاراسکوپی و لاپاراتومی از نظر کاربردی می‌توان گفت که پزشکان از اولی به عنوان روشی هم برای درمان مثل لاپاراسکوپی روده و هم تشخیص انواع بیماری‌ها مانند تشخیص علت بدخیمی اندام‌های لگنی، درد های شکمی و همچنین خونریزی های غیرعادی استفاده می‌کنند. اما کاربرد جراحی به روش لاپاراتومی یا جراحی باز بیشتر در مورد انجام عمل‌های اضطراری و بزرگتر خواهد بود.

تفاوت لاپاراتومی و لاپاراسکوپی در مزایای آن ها چیست؟

  • تفاوتی که لاپاراتومی و لاپاراسکوپی در مزایا دارند بسیار است، اما اولین مزیت برش‌های بسیار کوچک نسبت به یک برش چند سانتی‌متری در روش سنتی است که همین کوچکی زخم باعث می‌شود خونریزی و درد  کمتر باشد.
  • کمتر بودن تعداد بخیه‌ها نسبت به جراحی باز به حفظ زیبایی پوست و عدم ماندگاری جای بخیه‌ها کمک می‌کند.
  • یکی از تفاوت مزایای لاپاراتومی نسبت به لاپاراسکوپی عدم محدودیت در انجام آن برای بیماران است ضمن اینکه جراحی باز لخته شدن خون، واکنش‌‌های آلرژیک، آسیب به اندام‌های داخلی  را نخواهد داشت.

بیشتر بدانید: بهترین جراح چاقی در تهران با نمونه کار واقعی را بشناسید!

تفاوت لاپاراتومی و لاپاراسکوپی

تفاوت میان عوارض لاپاراتومی نسبت به لاپاراسکوپی چیست؟

در این بخش به بررسی تفاوت لاپاراتومی و لاپاراسکوپی از لحاظ عوارض پس از جراحی می‌پردازیم:

  1.  درد بعد از جراحی یک عارضه طبیعی بعد از هر عمل بوده که در روش باز برای بیمار بیشتر است، ضمن اینکه بخیه و جای زخم به علت زیاد بودن طول برش‌ها، تعداد بیشتری دارد.      
  2. تفاوت لاپاراتومی و لاپاراسکوپی در چسبندگی بعد از عمل که یکی از عوارض احتمالی است که کمتر بودن احتمال بروز آن در  روش اول به دلیل قرار نگرفتن در معرض هوا است.
  3. در عمل لاپاراتومی به علت بزرگی جای زخم و طولانی بودن دوران نقاهت، احتمال بروز عفونت در قسمت بخیه‌ها بیشتر است. حال آن که عفونت ناشی از عمل لاپاراسکوپی به علت تماس کمتر پزشک با بیمار، ریسک بسیار کمی داشته و از این تفاوت مهمی از لاپاراسکوپی و لاپاراتومی است.

لاپاراتومی و لاپاراسکوپی چه تفاوتی در نقاهت بعد عمل دارند؟

در مقایسه تفاوت لاپاراتومی و لاپاراسکوپی در زمینه نقاهت بعد از عمل باید گفت که معمولا در روش لاپاراسکوپی، خونریزی کمتر، تروما خفیف‌تر بوده و در مقایسه با جراحی باز فرد مدت کمتری را در بیمارستان بستری خواهد بود.  همچنین به علت وجود برش های کوچک، بیمار در دوران نقاهت درد کمتری را احساس می‌کند و در نتیجه دوره درمان بسیار راحت‌تری را می‌گذراند.

بررسی جراحی اسليو معده و ۸ حقیقت مهم درباره آن!

همچنین در جراحی باز به علت خطرات بالاتر عوارضی مانند عفونت، خونریزی و زخم‌های بزرگتر، لازم است فرد مدت طولانی‌تری را در بیمارستان بماند. کاملا مشخص است که بهبود یافتن چندین برش کوچک در بدن بسیار آسان‌تر و سریع‌تر از یک جای زخم بزرگ است و در فرآیند لاپاراسکوپی، بیمار شاهد بهبودی سریع جای زخم و برش در بدن خود خواهد بود. پس نتیجه می‌گیریم مدت زمان نقاهت پس از جراحی لاپاروسکوپی در مقایسه با لاپاراتومی بسیار کوتاه‌تر بوده و فرد می‌تواند پس از گذشت مدت زمانی کمی، فعالیت اولیه خود را شروع کرده و به زندگی عادی برگردد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *