دکتر ناصر ملک پور
درمان دیابت با جراحی های چاقی

درمان دیابت با جراحی چاقی چقدر حقیقت دارد؟

درمان دیابت با جراحی چاقی به عنوان یک رویکرد موثر برای کسانی که با چاقی و دیابت نوع 2 به صورت همزمان مواجه هستند، مطرح می‌شود. این روش درمانی با کاهش حجم معده، اقدام به کنترل وزن بیش از حد و بهبود کنترل گلوکز خون می‌کند. هرچند که تصمیم به انجام جراحی نیازمند مشاوره و ارزیابی دقیق توسط تیم پزشکی است، اما می‌توانید آن را به عنوان راهی برای بهبود وضعیت دیابت و کنترل وزن در نظر بگیرید. 

درمان دیابت با جراحی چاقی واقعا امکان‌پذیر است؟

در همین ابتدا باید بگوییم درمان دیابت با جراحی چاقی امکان‌پذیر است. یعنی انجام این جراحی می‌تواند در کنترل دیابت تاثیرگذار باشد. این نوع جراحی‌ها بر اساس تحقیقات انجام شده می‌توانند بهبود قابل توجهی در کنترل دیابت نوع 2 داشته باشند؛ بخصوص در افرادی که از اضافه وزن بسیار بالا رنج می‌برند. اما در جواب اینکه اینکه چطور جراحی به درمان دیابت کمک می‌کند، باید به موارد زیر اشاره کرد:

در واقع جراهی‌های همچون جراحی اسلیو معده که در گروه این جراحی‌ها قرار دارند، با کاهش التهاب به درمان دیابت کمک می‌کنند. التهاب می تواند باعث مقاومت به انسولین و افزایش قند خون شود که در نتیجه کاهش آن بهبود دیابت را به همراه دارد.

با تغییر در هورمون های روده بهبود حساسیت به انسولین و کاهش قند خون امکان‌پذیر می‌شود.

در نهایت مهم‌ترین دلیلی که انواع جراحی چاقی مثل بای پس به درمان دیابت کمک می‌کند، کاهش وزن است. کاهش وزن نیز به افزایش حساسیت به انسولین کمک بزرگی می‌کند.

آیا درمان دیابت با جراحی چاقی دائمی است؟

این احتمال وجود دارد تاثیرات درمان دیابت با جراحی چاقی به صورت دائمی نباشد، اما در بسیاری از موارد این جراحی می‌تواند به مدت طولانی به کنترل دیابت کمک کند. البته مهم است به یاد داشته باشید که این تاثیرات برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد. عواملی مانند نوع جراحی و سوابق پزشکی برای هربیمار نیاز به بررسی دارند تا بتوان در این مورد اظهار نظر کرد.

مهم‌ترین نکته‌ای که معمولا از چشم بیماران دور می‌ماند انتخاب جراحی است که بتواند این جراحی را به صورت حرفه‌ای برای بیماران خود انجام دهد. درمان دیابت با جراحی چاقی نیاز دارد تا تمام مراحل، از مشاوره گرفته تا جراحی توسط بهترین جراح چاقی در تهران انجام شود.

درمان دیابت نوع دو با جراحی چاقی چه مزایایی دارد؟

در ادامه برخی از اصلی‌ترین مزایای درمان دیابت نوع دو با جراحی چاقی را بررسی می‌کنیم:

  1. تغییر در متابولیسم: تغییرات در ساختار گوارش و متابولیسم ناشی از جراحی می‌تواند به بهبود کنترل دیابت کمک کند.
  2. بهبود حساسیت به انسولین: در بسیاری از موارد بعد از جراحی، حساسیت به انسولین افزایش می‌یابد و این امر باعث کاهش نیاز به داروهای کنترل قند خون می‌شود
  3. کاهش خطر عوارض دیابت: با کنترل دیابت، خطر عوارض جدی نظیر مشکلات قلبی، عصبی، و کلیوی کاهش می‌یابد. این موارد همچنین شامل کنترل اختلالاتی اعم از ناتوانی‌های حرکتی، اختلالات دید و مشکلات عروقی نیز می‌شود.
  4. کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2: افرادی که در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 هستند و به دلیل اضافه وزن جراحی انجام می‌دهند، خطر ابتلا به این نوع دیابت را در خود کاهش می‌دهند.

درمان دیابت با جراحی چاقی برای چه افرادی امکان‌پذیر است؟

درمان دیابت با جراحی چاقی معمولاً برای افرادی که از روش‌های دیگر در کنترل وزن ناامید شده‌اند و با مشکلات جدی اثرات جانبی چاقی و دیابت مواجه هستند، پیشنهاد می‌شود. معیارهای مشخصی برای انتخاب افراد مناسب برای این درمان وجود دارد.

  • شاخص توده بدنی (BMI) بالا: افراد با BMI بالا (معمولاً بیشتر از 35) برای این درمان مناسب هستند.
  • عدم کسب نتیجه رضایت بخش از درمان‌های دیگر: اگر افراد با روش‌های درمانی دیگر در کاهش وزن و کنترل دیابت موفق نشده‌اند و نتواسته‌اند وزن خود را کاهش دهند، این روش می‌تواند در نظر گرفته شود.
  • هرچند که جراحی می تواند به افرادی که کاندید مناسبی برای انجام آن به حساب می‌آیند، کمک کند، اما این تصمیم نیازمند مشاوره دقیق با پزشک و تیم متخصص است.

آیا درمان دیابت با جراحی چاقی عوارضی دارد؟

مهم است که هر فرد قبل از تصمیم به درمان دیابت با جراحی چاقی، با چندین پزشک متخصص در این زمینه مشورت کند تا روش مناسب برای وی انتخاب شود و اطلاعات دقیقی در مورد مزایا، محدودیت‌ها و خطرات این جراحی‌ها دریافت کند. چرا که این درمان همچون سایر جراحی‌ها، ممکن است با عوارضی همراه باشد. از جمله این عوارض می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش وزن بسیار زیاد
  • افزایش خطر خونریزی، عفونت و لخته شدن خون
  • مشکلات گوارشی و تغذیه ای

خلاصه

درمان دیابت با جراحی چاقی به عنوان یک درمان موثر برای کسانی که با این دو مشکل به صورت همزمان درگیر هستند، مناسب است. این روش جراحی، راهکارهای مختلفی دارد و انتخاب درمان مناسب با مشورت متخصص انجام می‌شود. از مزایای این درمان می‌توان به بهبود حساسیت به انسولین، کاهش مصرف داروهای قند خونی و کاهش عوارض مرتبط با دیابت نام برد. این اقدام ممکن است برای افرادی که به روش‌های درمانی دیگر پاسخ نداده‌اند یا با مشکلات جدی به علت چاقی و دیابت روبرو هستند، انجام شود. 

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *