دکتر ناصر ملک پور
درمان فشار خون با جراحی چاقی

درمان فشار خون با جراحی چاقی دائمی است؟

درمان فشار خون با جراحی چاقی به عنوان یک روش جدید و مؤثر در مدیریت فشار خون مطرح شده است. این جراحی نه تنها منجر به افت وزن فیزیکی می‌شود بلکه با تأثیر برعوامل مستقیم و غیرمستقیم مرتبط با فشار خون، اثرات مثبتی بر روی سلامت قلب و عروق دارد.

همانطور که احتمالا می‌دانید یکی از اختلالات شایع همراه با چاقی، فشار خون است که همواره موجب تهدید سلامت افراد می‌شود. انواع جراحی چاقی می‌تواند موجب کنترل فشار خون شود. این جراحی‌ها به این علت مورد توجه قرار گرفته‌اند که علاوه بر درمان چاقی مفرط، یک روش نسبتاً سریع در کنترل فشار خون هستند. عوارض احتمالی افزایش فشار خون که به صورت نهفته بروز پیدا می‌کند، در طولانی مدت بسیار خطرناک است. بنابراین این روش با مشورت متخصص، می‌تواند مفید واقع شود. در این مقاله به بررسی عمیق‌تر ارتباط میان چاقی و فشار خون، نحوه تأثیر انواع این جراحی‌ها بر کنترل فشار خون می‌پردازیم. تا انتهای این مطلب را بخوانید.

درمان فشار خون با جراحی چاقی چگونه انجام می‌شود؟

معمولاً برای درمان فشار خون، روش‌‌های مختلفی در نظر گرفته می‌شود. از درمان‌‌های دارویی تا تغییر سبک زندگی و ورزش، همه می‌تواند در کنترل فشار خون مؤثر باشند. اما در افرادی که فشار خون بسیار بالا و مقاوم به درمان‌های دارویی دارند و چاقی نیز یک مشکل جدی در این افراد به حساب می‌آید، ممکن است جراحی چاقی توصیه شود. در این خصوص درمان فشار خون با جراحی چاقی به همراه سایر راهکار‌های درمانی می‌تواند بهبود فشار خون را تسریع کند.

به عنوان مثال جراحی‌ بای پس معده و اسلیو معده از جمله جراحی‌های مؤثر در کنترل چاقی برای درمان فشار خون افراد است. درجواب این سوال که درمان فشار خون با جراحی چاقی چگونه انجام می‌شود، باید گفت:

  • زمانی که فردی تحت درمان با این روش قرار می‌گیرد، چربی‌های اضافی بدن وی کنترل می‌شود و این باعث می‌شود هورمون لپتین پایین بیاید. بنابراین از آسیب به رگ‌های خونی در بدن جلوگیری می‌کند.
  • همچنین وقتی وزن کم می‌کنید، قلب شما برای پمپاژ خون فشار کمتری را تحمل می‌کند. به این ترتیب اختلال فشار خون کنترل شده و هدف از درمان محقق می‌شود.
  • از طرفی وجود چربی در اطراف کلیه‌‎ها می‌تواند منجر به اختلالات هورمونی و فشار خون در غدد فوق کلیوی و کلیه‌ها شود.

کاهش وزن با این روش با کنترل این سه فاکتور بالا موجب درمان فشار خون در افراد می‌شود. توجه داشته باشد در “درمان فشار خون با جراحی چاقی” مراجعه به بهترین جراح چاقی اهمیت بالایی دارد. اگر جراحی برای شما به گونه‌ای انجام شود که نتیجه لازم را از آن دریافت نکنید، نمی‌تواند درمان فشار خون را برایشما به همراه داشته باشد. بنابراین باید بهترین جراح چاقی در تهران را بشناسید و برای مشاوره به ایشان مراجعه کنید.

درمان فشار خون با جراحی چاقی برای چه افرادی مناسب است؟

 این درمان، برای افرادی توصیه می‌شود که از مشکل چاقی و فشار خون به صورت همزمان رنج می‌برند و از درمان‌‌های دارویی و سایر درمان‌‌های غیر تهاجمی برای کنترل فشار خون نتیجه نگرفته‌‌اند. این بیمارن شرایط زیر را دارا هشتند:

  • افراد مبتلا به چاقی مفرط (شاخص توده بدنی (BMI) بالای 40)
  • افراد مبتلا به فشار خون بالا که با دارو درمانی کنترل نشده باشد
  • افراد مبتلا به فشار خون بالا که دارای سایر عوامل خطر قلبی عروقی مانند بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت نوع 2 یا کلسترول بالا باشند

درمان فشار خون با جراحی چاقی دائمی خواهد بود؟

از آنجایی که هدف روش‌های جراحی اکثرا کاهش حجم معده است، پس از جراحی ایجاد تغییرات وزن به صورت دائمی انجام می‌شود. همچنین چاقی که یک عامل مستقیم بر فشار خون است، می‌تواند با کاهش وزن کنترل شود. اما عوامل دیگر نیز ممکن است در بروز فشار خون دخیل باشد که نیاز به کنترل دارد. بنابراین ممکن ‌است به صورت همزمان نیاز به درمان‌های دیگر نظیر استفاده از درمان‌های دارویی نیز باشد. اما اینگونه می‌توان گفت که با بهره بردن از این روش، تناسب اندام به دست می‌آید که خود یک عامل مؤثر در کنترل فشار خون است.

طبق تحقیقات انجام شده در کشور آمریکا، درمان اضافه وزن با جراحی متابولیک در بیش از 75 درصد افراد موجب کنترل فشار خون شده است که این مورد خود نشان از موثر بودن درمان فشار خون با جراحی چاقی دارد.

درمان فشار خون با استفاده از جراحی چاقی

سخن آخر

فشار خون بالا یکی از مشکلات شایع در افراد چاق است. کنترل فشار خون برای جلوگیری از عوارض جدی، از تغییرات سبک زندگی تا مصرف دارو‌ها، متنوع است. اما در برخی موارد، درمان فشار خون جراحی چاقی یا همان متابولیک به عنوان یک راه حل مؤثر مطرح می‌شود. تاثیرات انجام این روش درمانی بر سلامت فرد گسترده است و تنها شامل کنترل این مورد نمی‌شود.

برای آنکه بدانید کاندید مناسبی برای این جراحی هستید یا خیر، لازم است با متخصص در ارتباط باشید. همچنین برای بهره بردن از بهترین روش جراحی چاقی برای کنترل فشار خون لازم است با متخصص مشورت کنید تا بهترین راهکار درمان را پیش بگیرید. 

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *