دکتر ناصر ملک پور
درمان کبد چرب با جراحی های چاقی

درمان کبد چرب با جراحی چاقی چگونه انجام می‌شود؟

درمان کبد چرب با جراحی چاقی، یک راه حل کارآمد برای بهبود وضعیت کبد است. انواع جراحی چاقی، که شامل روش‌های مختلفی مانند بای پس معده و گاسترکتومی می‌شود، اصلی‌ترین هدف آن کاهش قابل توجه در وزن است. در این مقاله سعی داریم اطلاعات بیشتری در خصوص نقش و اهمیت جراحی چاقی در بهبود وضعیت کبد چرب ارائه کنیم. اگر با چاقی مفرط دست و پنجه نرم می‌کنید و همزمان به کبد چرب مبتلا هستید این مطلب را بخوانید.

درمان کبد چرب با جراحی چاقی

قبل از این که به سراغ صحبت در مورد “درمان کبد چرب با جراحی چاقی” برویم باید بدانید کبد چرب یک اختلال است که در آن مقدار زیادی چربی در بافت کبد تجمع پیدا می‌کند. این اختلال ممکن است از نوع خفیف یا شدید باشد و به مشکلات جدی برای بیماران منجر شود. درمان‌های متفاوتی برای این بیماری وجود دارد که تغییر سبک زندگی اولین آن‌ها است. باید بدانید کبد چرب به عنوان یک اختلال رایج در افراد چاق یا دارای اضافه وزن بیشتر شناخته می‌شود و از آن جایی که جراحی چاقی می‌تواند به کاهش قابل توجه وزن منجر شود، این کاهش وزن به بهبود وضعیت کبد چرب کمک می‌کند.

ارتباط درمان کبد چرب با جراحی چاقی چیست؟

درمان کبد چرب با جراحی چاقی با توجه به موارد زیر صورت می‌پذیرد:

کاهش وزن: جراحی منجر به کاهش وزن قابل توجهی می‌شود و ساختار معده یا مسیر گوارشی را تغییر می‌دهد. این کاهش وزن برای افراد مبتلا به کبد چرب مفید است زیرا به کاهش چربی اضافی در کبد کمک می‌کند.

بهبود متابولیسم: جراحی متابولیسم بدن را تغییر داده و نحوه پردازش و ذخیره چربی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این تغییر متابولیک می‌تواند به کاهش تجمع چربی در کبد کمک کند.

تأثیر بر سندرم متابولیک: چاقی اغلب با سندرم متابولیک، یک مجموعه از شرایط شامل فشار خون بالا، قند خون بالا، نرمال نبودن سطح کلسترول و چربی اضافی در ناحیه شکمی است. جراحی  می‌تواند این شرایط را بهبود بخشد و به طور غیرمستقیم بر کبد تاثیر بگذارد.

کاهش التهاب: بیماری کبد چرب با التهاب مرتبط است. کاهش وزن حاصل از جراحی می‌تواند به کاهش نشانه‌های التهاب در کبد کمک کند.

تأثیر بر مقاومت انسولین: جراحی می‌تواند مقاومت به انسولین را بهبود بخشد که معمولاً در افراد چاق و مبتلا به بیماری کبد چرب مختل شده است. افزایش عملکرد انسولین می‌تواند به مدیریت بهتر متابولیسم چربی در کبد کمک کند.

لازم به ذکر است برای اینکه بتوانید درمان موثری را تجربه کنید بهتر است تا این جرحی را توسط بهترین جراح چاقی در تهران انجام دهید. انواع جراحی‌های چاقی متفاوت هستند و تنها بهترین جراح است که می‌تواند برای شما تعیین کند کدام نوع برای شما انتخاب مناسبی است. جالب است بدانید محبوبیت این جراحی‌ها تنها به دلیل کاهش وزن نیست. به عنوان مثال درمان دیابت با جراحی چاقی یکی دیگر از مزایایی است که در درمان دیابت نوع دو برای بیماران در نظر گرفته می‌شود.

درمان کبد چرب با جراحی چاقی

بهترین جراح اسلیو معده در تهران کیست؟ چگونه بهترین جراح اسلیو معده در تهران را پیدا کنم؟

مزایای درمان کبد چرب با جراحی چاقی

نتایج یک تحقیق نشان داده است که این نوع جراحی‌ها ممکن است باعث کاهش چشمگیر در حجم کبد در افراد مبتلا به کبد چرب شود. همچنین، این تحقیق نشان داد که انواع این نوع جراحی می‌تواند خطر ابتلا به NAFLD را در افراد چاق کاهش دهد.

از سایر تحقیقات بدست آمده است که جراحی چاقی می‌تواند منجر به کاهش سطح آنزیم‌های کبد در خون گردد که به بهبود عملکرد کبد کمک می‌کند. در نهایت باید گفت درمان کبد چرب با جراحی چاقی مزایای زیر را دارد:

  • کاهش قابل توجهی حجم کبد
  • کاهش خطر ابتلا به NAFLD (بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) یک بیماری است که در آن مقدار زیادی چربی در کبد تجمع می‌یابد. این بیماری می‌تواند خفیف یا شدید باشد و یا می‌تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی، مانند سیروز و سرطان کبد شود.)
  • بهبود عملکرد کبد

نتیجه‌گیری

درمان کبد چرب با جراحی چاقی یکی از راهکارهای موثر برای بهبود وضعیت کبد است. اهمیت تغییرات در سبک زندگی و پیگیری دقیق پس از جراحی از مواردی است که نباید پس از جراحی فراموش شود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *