دکتر ناصر ملک پور
سرگیجه بعد از عمل اسلیو

علت سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده چیست؟

سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده می‌تواند یکی از عوارض انجام این عمل بشمار آید. همانطور که می‌دانید تمامی عمل‌های جراحی عوارضی را بعد از عمل برای بیمار خواهند داشت که برخی از آن‌ها طولانی‌مدت و برخی دیگر کوتاه‌مدت خواهند بود. در این مطلب قصد داریم در مورد علت‌‌های سرگیجه بعد از عمل جراحی اسلیو معده صحبت کنیم و راه‌هایی برای درمان آن بازگو کنیم.

اگر خود یا اطرافیانتان این جراحی را تجربه کرده‌اید و با سرگیجه بعد از آن دست و پنجه نرم می‌کنید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

سرگیجه بعد از عمل اسلیو

همانطور که پیش‌تر اشاره شد سرگیجه یکی از عوارض شایع بعد از جراحی اسلیو است. این حالت ممکن است همراه با ضعف خود را در بدن فرد نشان دهد. افراد بعد از جراحی اسلیو حتی زیر نظر بهترین جراح اسلیو معده در تهران، ممکن است سرگیجه را  در زمان انجام کارهای روزانه یا قدم زدن تجربه کنند. با شناخت دلایل این سرگیجه‌ها که موقت هم هستند، می‌توان سریعتر جهت بهبود آن‌ها اقدام کرد.

علت‌های سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده

عدم تعادل مواد شیمیایی

در روزهای ابتدایی بعد از جراحی به دلیل تغییر رژیم غذایی بیمار، مواد شیمیایی در بدن به تعادل کافی نرسیده‌اند. به این ترتیب ممکن است این عدم تعادل خود را به صورت سرگیجه در بدن نشان دهد. اگر سرگیجه‌ بعد از جراحی اسلیو معده مربوط به این مورد باشد، نیازی به نگرانی نیست، چرا که بعد از گذشت چند روز سیستم بدن به رژیم جدید عادت کرده و مواد مغذی بدن به تعادل می‌رسد.

نبود تعادل در الکترولیت‌ها

با کاهش مقدار الکترولیت‌های بدن همچون پتاسیم، سدیم و کلر، احتمال بروز سرگیجه در بیمار زیاد خواهد شد. برای رفع این مورد بیمار باید مایعات کافی، خصوصا آب را دریافت کرده تا بدن بتواند الکترولیت‌ها را به تعادل برساند.

بیشتر بدانید: آیا می‌دانید عمل اسلیو معده با روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود؟ آیا می‌دانید بهترین جراح لاپاراسکوپی در تهران کیست؟

افت قند خون

سرگیجه  بعد از عمل اسلیو همراه با لرزش و کاهش هوشیاری یکی از عوارض این عمل است که به دلیل افت قند خون اتفاق می‌افتد. افت قند خون واکنشی یا هایپو گلیسمی معمولا پس از صرف غذا اتفاق می‌افتد. قبل از عمل به دلیل وزن بالا، بدن افراد انسولین بیشتری تولید می‌کند. بعد از عمل طبیعی است که بدن نسبت به تولید انسولین حساسیت پیدا کند و مقدار آن زودتر در بدن پایین بیاید، که این موضوع ممکن است منجر به افت قند خون شود.

علت‌های سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده

افت فشار خون

از آن جایی که وزن اضافه در بدن فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک را برای افزایش فشار خون افزایش می‌دهد، کاهش وزن باعث کاهش فشار خون شده که سرگیجه بعد از عمل اسلیو را به همراه خواهد داشت.

بهترین جراح چاقی در تهران را بشناسید!

عوارض جانبی دارو

برخی دارو‌های مصرفی تجویز شده ممکن است عوارضی را با خود به همراه داشته باشند که سرگیجه هم می‌تواند یکی از آن‌ها باشد. توجه داشته باشید در روزهای ابتدایی بعد از عمل سرگیجه می‌تواند از عوارض بیهوشی باشد.

درمان سرگیجه بعد از عمل اسلیو

  • دستورالعمل‌های بعد از عمل را در دوران نقاهت جدی بگیرید.
  • رژیم تغذیه‌ای خود را رعایت کنید و تا حد امکان ویتامین‌های مورد نیاز بدن را به میزان کافی تامین کنید.
  • آب کافی بنوشید.
  • وعده‌های غذایی را متعادل مصرف کنید تا ترکیب کاملی از مواد مغذی باشد.
  • آهسته راه بروید، خصوصا در روزهای ابتدایی.
  • صه صورت ناگهانی از جای خود بلند نشوید.
  • قند خون خود را کنترل کنید.
  • با جراح خود در تماس باشید.

کلام آخر

آنچه در این مطلب گفتیم راهنمایی مختصری بود تا بتوانیم شما را از نگرانی در مورد سرگیجه‌های بعد از عمل در بیاوریم و راهنمایی کنیم. سعی کنید موارد گفته شده را در نظر داشته باشید و اگر سرگیجه‌های بعد از اسلیو برای شما شدت پیدا کرد، به پزشک خود اطلاع دهید. در غیر این صورت با توجه به دلایلی که در این مطلب هم اشاره شد، نیازی به نگرانی نیست.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *