دکتر ناصر ملک پور
بهترین سن برای انجام جراحی چاقی

بهترین سن برای انجام جراحی چاقی

آیا می‌دانید که سن مناسب جراحی چاقی چه سنی است؟ ابتدایی‌ترین سوالی که برای افراد متقاضی جراحی چاقی پیش می‌آید، همین سوال است. ممکن است برخی از افراد در سنین پایین نیز مایل به انجام جراحی‌های چاقی باشند. در این سنین به دلیل این که بدن هنوز به رشد کافی نرسیده است، امکان جراحی شدن وجود ندارد.
برای انجام جراحی چاقی باید با کمترین سن و بیشترین سن آشنایی کامل داشته باشید. سپس در سن مناسب جراحی چاقی این جراحی را انجام دهید. معمولا سنین بیست تا پنجاه سال را سنی مناسب برای انجام چنین جراحی‌های لاغری می‌دانند.

در ادامه این مطلب در مورد شرایط سنی جراحی چاقی، حداقل و حداکثر سن برای انجام این عمل صحبت خواهیم کرد.

نمونه کار جراحی چاقی دکتر ملک پور
قبل و بعد لاغری

حداقل سن مناسب برای جراحی چاقی

افرادی که به هر دلیلی چاقی و تجمع چربی در بدن را تجربه کرده‌اند و هم اکنون می‌خواهند لاغر شوند، باید با حداقل سن مناسب برای جراحی چاقی را داشته باشند. به عقیده بسیاری از پزشکان افراد تنها وقتی که سن بلوغ را پشت سر می‌گذارند،یعنی بهد از 14 سالگی قادر به انجام جراحی‌های زیبایی خواهند بود.‌
شاید تصور کنید که سن فقط یک عدد است اما چنین نیست. چرا که رشد جسمانی بدن تا حدود زیادی به سن و سال بستگی دارد. حال اگر فردی زیر سن 18 سال باشد، ممکن است توانایی لازم بدنی برای جراحی شدن را نداشته باشد. پس نمی‌توان در سنین پایین از جراحی چاقی استفاده کرد. از سوی دیگر، پزشکان هم با توجه به تعهد نامه‌های پزشکی خود هیچ گاه افزادی را که سن کمی دارند را جراحی نمی‌کنند.

اصلی‌ترین دلیلی که باعث شده است پزشکان از جراحی افرادی با سن کم سر باز بزنند، رشد و تغییرات مدام فرم بدن در سنین پایین است. فرقی هم ندارد که متقاضی جنسیت مونث دارد یا جنس مذکر است. در هر صورت هیچ فردی نباید در سنین کم عمل شود‌ مگر در موارد خاص.

حداکثر سن برای جراحی لاغری

افرادی که زیر 75 سال سن دارند هر زمان که بخواهند می‌توانند برای جراحی چاقی اقدام کنند. در افرادی که بیشتر از ۶۵ سال سن دارند و شرایط جسمانی آن‌ها مساعد نیست، انجام جراحی‌های لاغری امکان پذیر نخواهد بود.

در این موارد ممکن است بدن میزان استقامت پیشین خود را نداشته باشد و در مواجهه با این جراحی واکنش خوبی نشان ندهد. در برخی مواقع پزشکان افرادی را که در شرایط جسمانی نرمال پس از ۶۵ سال به سر می‌برند را جراحی می‌کنند اما عوامل آن را بر عهده خود بیمار واگذار می‌نمایند.

در برخی لز افراد مسن ممکن است فشار خون، دیابت و برخی از بیماری‌های بدن مانع کاهش وزن بشود اما باز هم جای امیدواری وجود دارد. کافی است زیر نظر بهترین جراح چاقی در تهران نکات مختلف در مورد اثر بخشی جراحی چاقی را انجام دهید.
عمل چاقی که در سنین زیر ۶۵ سال انجام می‌شود، تاثیرات شگفت انگیزی دارد. این عمل می‌تواند امید به زندگی را در افراد چاق بهبود دهد و بیماری‌های که ناشی از چاقی هستند را تا حد زیادی کاهش دهد.

بهترین سن برای انجام جراحی اسلیو معده

نگرانی‌های انجام جراحی چاقی در سن بالا

کسانی که سنشان بالا است و می‌خواهند جراحی چاقی را انجام دهند، باید احتیاط کنند. چرا که جراحی شدن در سن مناسب جراحی چاقی برای آن‌ها امکان پذیر نیست و سن آن‌ها زیاد است. این افراد پس از جراحی ممکن است با بروز عوارضی غیر عادی مواجه شوند یا روند بهبودی در بدن آن‌ها سرعت کمی داشته باشد.

به منظور بهبود شرایط شما باید در جلسات مشاوره پزشکی قبل از انجام جراحی شرکت کنید. در این جلسات ابتدا سن و سال بیمار بررسی شده و شرایط جسمانی او آنالیز می‌شود. حال اگر بدن بیمار شرایط مناسبی را برای عمل داشت، پزشک یک زمان خاص را برای جراحی بدن این فرد تعیین خواهد کرد.

یکی از نگرانی‌هایی که برای جراحی چاقی در سنین بالا وجود دارد، نگرانی از بابت میزان کاهش وزن است. ممکن است کربوهیدرات و چربی بدن افراد در سن بالا به خوبی تجزیه نشود یا از بین نرود. از طرف دیگر، ممکن است مواد معدنی در بدن افراد کاهش یابند و ویتامین‌ها نیز کم شوند.

با این حال افراد نباید تصورات منفی نسبت به جراحی چاقی داشته باشند و تا حد امکان سعی کنند که در سن مناسب اقدام به جراحی کنند. اگر چنین نیست، در سنین بالا با رعایت نکات مراقبتی این جراحی را انجام دهید و مراقب جسم خود باشید.

بهترین سن برای جراحی چاقی چه سنی است؟

همه ما می‌دانیم که اگر جراحی‌های مختلف در سن مناسب انجام شوند تاثیرات بهتری را از خود بر جای خواهند گذاشت. جراحی چاقی نیز از این قاعده کلی جدا نیست. اگر شما در بهترین و یا مناسب‌ترین سن برای جراحی چاقی اقدام کنید، قطعاً تاثیرات مطلوب آن را بر روی جسم خود مشاهده خواهید کرد.

به عقیده بسیاری از جراحان سن ۲۰ تا ۵۰ سالگی بهترین سن برای انجام جراحی چاقی است. در این سن متابولیسم بدن به گونه‌ای است که می‌تواند سریعا با این جراحی کنار بیاید و جراحت‌های ناشی از جراحی را ترمیم کند.

با این وجود نه تنها بدن سریع بهبود پیدا می‌کند بلکه جراحت‌ها به سرعت از بین خواهند رفت. به همین دلیل است که شما باید با حداقل و حداکثر سن برای جراحی چاقی آشنا باشید تا در بهترین سن برای انجام این جراحی آماده شوید. در این رابطه می‌توانید از پزشکان متبحر و باتجربه نیز کمک بگیرید.

نمونه کار عمل چاقی دکتر ملک پور

سخن پایانی

ما در این مطلب در مورد سن مناسب جراحی چاقی با شما صحبت کردیم. افرادی که هنوز به دوره بلوغ نرسیده‌اند اصلا نمی‌توانند این جراحی را انجام دهند. چرا که هنوز بدن آن‌ها در مرحله رشد خود قرار دارد. افرادی هم که سن ۶۵ و ۷۰ را دیده‌اند، ممکن است از انجام جراحی چاقی نتایج خوبی نگیرند.
همانطور که گفته شد بهترین سن برای این جراحی افرادی هستند که در سن ۲۰ تا ۵۰ سالگی به سر می‌برند. این افراد به دلیل این که بدن آن‌ها متابولیسم خوبی دارد، صد در صد نتایج مطلوبی را هم کسب خواهند کرد. افراد مسن با رعایت برخی نکات می‌توانند جراحی چاقی را انجام دهند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *