دکتر ناصر ملک پور
شرایط انجام جراحی چاقی

شرایط انجام جراحی چاقی را بدانید!

شرایط انجام جراحی چاقی یکی از اصلی‌ترین فاکتورهایی است که قبل از رفتن به سراغ این جراحی، باید آن را در نظر بگیرید. در حقیقت جراحی چاقی با ایجاد تغییر در سیستم گوارشی باعث کاهش وزن خواهد شد. این دسته از جراحی‌ها می‌توانند به راحتی کالری دریافتی را محدود کنند و یا باعث کاهش جذب مواد غذایی شوند. بنابراین اصلی‌ترین شرایط لازم برای انجام جراحی چاقی داشتن سیستم قلبی و تنفسی سالم است.

به این نکته توجه داشته باشید امروزه روش‌های متعددی برای جراحی چاقی به وجود آمده است. این در حالی است که تمامی افراد دارای اضافه وزن شدید، برای این عمل‌های جراحی  کاندید مناسبی نخواهند بود. داشتن شرایط لازم برای جراحی چاقی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بیمار قبل از آن که به سراغ این جراحی برود باید از یک فرآیند سخت‌گیرانه مانیتورینگ و نظارت کامل پزشک رد شود.

حداقل وزن در شرایط انجام جراحی چاقی

یکی از اصلی‌ترین شرایط انجام جراحی چاقی داشتن شاخص توده بدنی مناسب است. شاخص بی ام آی یک معیار استاندارد است که اضافه وزن فرد را تعیین می‌کند. تعیین BMI بهترین روشی است که پزشک می‌تواند اضافه وزن بیماران خود را تشخیص دهد.

در این راه پزشک ابتدا وزن را با توجه به کیلوگرم محاسبه کرده و در صورت یک کسر قرار می‌دهد، سپس قد فرد را بر حسب متر محاسبه کرده و ضرب در خودش می‌کند و در مخرج کسر قرار می‌دهد. حاصل این تقسیم نشان دهنده عدد بی ام آی فرد می‌باشد. به صورت کلی افرادی که BMI بالاتر از 40 داشته باشند، شرایط لازم برای انجام جراحی چاقی را دارند. لازم به ذکر است در صورتی که عدد به دست آمده کمتر از این باشد، فرد نمی‌تواند به جراحی چاقی فکر کند.

به عنوان مثال برای انجام عمل لاغری با روش جراحی بای پس معده فرد باید شاخص توده بدنی 40 و یا بالاتر داشته باشد. این عمل جراحی امروزه با هدف کاهش وزن صورت می‌گیرد و برای افرادی که چاقی مفرط دارند مناسب است. در طی عمل بای پس معده جراح مسیر عبور مواد غذایی از مری را به روده تغییر خواهد داد.

افرادی که قصد انجام این دسته از عمل‌ها را دارند به هیچ عنوان نباید به الکل، سیگار و هیچ نوع مواد مخدری اعتیاد داشته باشند. همین امر نیز باعث شده است که بهترین جراح چاقی در تهران قبل از آن که دست به تیغ شود وضعیت جسمی و روحی فرد را به صورت دقیق و کامل بررسی خواهد کرد. بررسی وضعیت اولیه سلامت بیمار یکی از ویژگی‌های مهم بهترین جراح چاقی در تهران است.

حداقل سن در شرایط انجام جراحی چاقی

 بهترین جراح اسلیو معده در تهران قبل از آن که برای شما انواع جراحی‌های لاغری را تجویز کند در خصوص شرایط انجام جراحی چاقی بررسی‌های لازم را انجام می‌دهد. یکی از سوالاتی که بسیاری از افراد می‌پرسند در خصوص سن مناسب برای انجام این دسته از عمل‌ها می‌باشد. افرادی که 18 سال به بالا هستند به راحتی می‌توانند به سراغ انجام عمل‌های چاقی بروند. محدوده سنی که در شرایط لازم برای انجام جراحی چاقی در نظر گرفته شده است از 18 سال تا 60 سال می‌باشد.

حداقل سن در شرایط انجام جراحی چاقی

ممکن است حال برای شما این سؤال به وجود آید که چرا افرادی که کمتر از 18 سال دارند و افرادی که بیش از 60 سال دارند نمی‌توانند این عمل جراحی را انجام دهند؟ پاسخ مشخص است! شرایط لازم برای این عمل جراحی به این صورت است که فرد قبل از عمل باید به برخی از اصول تغذیه‌ای و ورزشی پایبند باشد، در نتیجه افراد کمتر از 18 سال نمی‌توانند به صورت کامل به این قوانین پایبند بمانند و نتیجه عمل جراحی با شکست مواجه خواهد شد. این در حالی است که برخی از کودکان در این دوره با چاقی رو به رو می‌شوند و بعد در دوران دیگر زندگی به صورت خودکار وزن کاهش پیدا می‌کند. در خصوص افرادی که بیش از 60 سال دارند نیز این عمل خطرناک به شمار می‌رود و ممکن است برای سلامتی آن‌ها تهدید جدی به شمار روند.

 سوابق بیمار در شروط لازم برای جراحی چاقی

شرایط لازم برای جراحی چاقی تنها در خصوص سن مناسب و وزن مناسب نخواهد بود. سوابق بیمار یکی از اصلی‌ترین عواملی است که پزشک باید مورد بررسی قرار دهد. افرادی که دارای شاخص توده بدنی بالاتر از 40 هستند بدون شک با بیماری‌هایی که به چاقی مرتبط هستند اعم از فشار خون زیاد، دیابت نوع 2، آپنه خواب و… رو به رو می‌شوند. افرادی که با این بیماری‌ها رو به رو می‌شوند بعد از بررسی توسط پزشک ممکن است توانایی انجام عمل لاغری را داشته باشند. انجام این جراحی در افراد می‌تواند باعث افزایش کیفیت زندگی آن‌ها شود. افرادی که به چاقی مفرط مبتلا شده‌اند با برخی از بیماری‌های روانی رو به رو می‌شوند. برخی از مشکلات و اختلالات روانی که با سلامت بیمار ارتباط مستقیم دارد عبارت‌اند از:

  • اختلال در خوردن غذا
  • سوء مصرف مواد
  • اختلالات اضطرابی
  • افسردگی
  • اسکیزوفرنی
  • اختلال دو قطبی شدید

لازم به ذکر است داشتن این دسته از بیماری‌ها نشانه آن نیست که شما شرایط انجام جراحی چاقی را نداشته باشید، اما ممکن است پزشک معالج شما بخواهد که تا درمان تمامی این بیماری‌ها عمل جراحی را به تاخیر بیندازد.

نتیجه گیری

شرایط لازم برای انجام جراحی چاقی بسیار ساده است. مواردی که در بالاتر به آن‌ها اشاره کردیم شرایط عمومی انجام این عمل به شمار می‌روند. به زبان ساده‌تر شما می‌توانید با استفاده از مواردی که در بالاتر به آن‌ها اشاره کردیم متوجه شوید که کاندید مناسبی برای این عمل جراحی هستید یا خیر. در صورتی که شما شرایط انجام جراحی چاقی را داشته باشید می‌توانید به سراغ مرحله اصلی بروید.  

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *