دکتر ناصر ملک پور
مصرف مکمل و پروتئین بعد از جراحی چاقی برای بدن ضروری است.

مصرف مکمل و پروتئین بعد از جراحی چاقی

مصرف مکمل و پروتئین بعد از جراحی چاقی برای تامین مواد مورد نیاز بدن ضروری است. اکثر افرادی که برای این جراحی اقدام می‌کنند، داشتن بدنی خوش فرم را در نظر دارند. در این راستا بعد از عمل به جهت تسریع در بهبود بافت‌ها و رسیدن به بدنی با عضلات سفت‌تر، نیاز به مصرف مکمل و پروتئین برای افراد در نظر گرفته می‌شود.

در این مقاله قصد داریم در مورد مصرف مکمل و پروتئین بعد از جراحی چاقی صحبت کنیم و فواید آن را در کنار مدت زمان لازم مصرف بازگو کنیم. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. 

مصرف پودر پروتئین بعد از جراحی چاقی

اگر شما هم به فکر کاهش وزن هستید باید دقت کنید مصرف مکمل و پروتئین بعد از جراحی چاقی یکی از موضوعاتی است که حتما باید مورد توجه قرار بگیرد. پس از جراحی چاقی علاوه بر ورزش باید رژیم غذایی مشخصی نیز داشته باشید تا بتوانید بهترین نتیجه ممکن را دریافت کنید.

طبیعی است که میزان مواد غذایی و به طور کلی مواد مورد نیاز بدن بعد از جراحی چاقی کاهش پیدا می‌کند؛ از همین جهت نیاز است تا بخشی از کمبودهای موجود را به وسیله مصرف مکمل و پروتئین جبران نمود. حال چرا بر مصرف مکمل و پروتئین بعد از جراحی چاقی تاکید می‌شود؟ دلیل آن است که اگر شما در وعده‌های غذایی خود دچار سیری کاذب شوید و میل برای صرف وعده غذایی بیشتر نداشته باشید؛ برای تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن، نیاز است تا در سبد تغذیه خود پروتئین و مکمل‌های غذایی را در اولویت قرار دهید.

بعد از جراحی چاقی باید به مصرف مکمل و پودر پروتئین توجه کنید تا مواد مورد نیاز بدن را به خوبی تامین کنید.

فواید مصرف مکمل و پروتئین بعد از جراحی چاقی

یکی از مواد غذایی بسیار مهم و ضروری بعد از جراحی چاقی پروتئین است که نقش بسیار زیادی در بهبودی بدن و ترمیم بافت ها و همچنین عضله سازی خواهد داشت. به طور کلی مصرف مکمل و پروتئین بعد از جراحی چاقی به موارد زیر کمک‌های بسیار زیادی خواهد کرد:

1. بهبود محل جراحی

پروتئین یکی از موادی است که تاثیر بسیار زیادی در افزایش سرعت بهبود محل‌های درمان و زخم‌های ایجاد شده خواهد داشت.

2. حفظ نمودن توده‌های عضلانی

همانطور که می‌دانید در ورزش بدن‌سازی نیز یکی از مکمل‌های بسیار مهم پروتئین است که نقش اصلی را در عضله‌سازی ایفا می‌کند. بعد از جراحی چاقی نیز به علت آن که بدن تا حد زیادی تحلیل می‌رود لازم است تا از تحلیل بیشتر عضلات جلوگیری نمود و همچنین با مصرف پروتئین به عضله‌سازی مجدد بدن کمک کرد.

3. تقویت سیستم ایمنی بدن

بدون شک همه ما بر این باور هستیم که مصرف مکمل و پروتئین بعد از جراحی چاقی می‌تواند تاثیر بسیار بالایی در حفظ سیستم ایمنی بدن داشته باشد؛ چرا که در حالت عادی نیز این مواد برای این امر ضروری هستند.

4. افزایش متابولیسم بدن

یکی از راه‌هایی که می‌تواند بر متابولیسم سالم بدن کمک کند و کاهش وزن اصولی را به همراه داشته باشد مصرف پروتئین به میزان کافی است.

از چه زمانی شروع به مصرف پروتئین کنیم؟

برای پاسخ به این سوال شما باید قبل از هر چیزی وضعیت خود را مورد بررسی قرار دهید، که البته برای اینکار پزشک باید به شما کمک کند. میزان و مدت زمان مصرف پروتئین و سایر مکمل‌های مورد نیاز به وضعیت جسمانی فرد و آمادگی وی بستگی دارد؛ از همین جهت نمی‌توان یک نسخه را برای تمامی افراد تجویز نمود. از اولین روز بعد عمل، رژیم غذایی بعد از جراحی چاقی برای فرد آغاز شده و باید مطابق با خواسته های پزشک مکمل ها و غذاهای خود را مصرف کند.

چیزی که کاملا واضح و غیر قابل حذف است، مصرف مکمل و پروتئین بعد از جراحی چاقی است که تمامی افرادی که این جراحی را پشت سر می‌گذارند باید مصرف این داروها را آغاز نمایند. به طور کلی می‌توان گفت که مقدار پروتئین روزانه مورد نیاز برای افرادی که جراحی چاقی را پشت سر گذاشته‌اند در حدود 60 تا 120 گرم است. البته این مقدار برای افراد مختلف متفاوت خواهد بود و به وضعیت بیمار بستگی دارد. 

تا چه زمانی مصرف پروتئین را ادامه دهیم؟

مدت زمان مصرف مکمل و پروتئین بعد از جراحی چاقی تا حد بسیار زیادی به وضعیت جسمانی فرد بیمار بستگی دارد. باید به این موضوع توجه کنید که علاوه بر پروتئین جراح معالج مکمل‌های دیگری همچون ویتامین ب و ویتامین د برای شما تجویز خواهد نمود که مدت زمان مصرف آن را نیز خود پزشک جراح مشخص خواهد کرد.

پزشک معالج با توجه آزمایشات صورت گرفته و همچنین وضعیت کلی فرد مشخص می‌کند بیمار چه مدت باید از پروتئین و سایر مکمل‌های مورد نیاز استفاده نماید. از همین جهت این بازه زمانی می‌تواند از چند ماه و حتی یکسال یا بیشتر متغیر باشد.

چگونه مصرف پودر پروتئین بعد از عمل اسلیو را در رژیم غذایی خود بگنجانید؟

برای آن که بتوانید مصرف مکمل و پروتئین بعد از جراحی چاقی را به بهترین شکل به انجام رسانید باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • در ابتدا باید به آرامی شروع کرده و روزهای اول با وعده‌های کوچک مصرف پروتئین را آغاز کنید تا بدن به دریافت آن عادت نماید.
  • بعد از مصرف به واکنش بدن خود نسبت به پودر پروتئین توجه نمایید وهرگونه ناراحتی و یا حساسیت را به پزشک خود اطلاع دهید زیرا مصرف این پودرها برای همه افراد مناسب نیست.
  • پودر را با سایر مواد غذایی همچون آب و یا شیر ترکیب کرده و مصرف نمایید.
  • میزان مصرف روزانه پروتئین خود را در دفترچه یادداشت وارد نمایید تا پیشرفت خود را در نظر داشته باشید و بتوانید به هدف نهایی خود دست پیدا کنید.

آیا مصرف پودر پروتئین بعد از عمل اسلیو بی خطر است؟

مصرف مکمل و پروتئین بعد از جراحی چاقی نه تنها خطرناک نیست بلکه مزایای بسیاری نیز به همراه خواهد داشت. لازم است بدانید که پودر پروتئین برای بهبود زخم‌های ایجاد شده و ترمیم بافت‌ها، کمک به عضله‌سازی، جلوگیری از عظله‌سوزی، افزایش متابولیسم بدن، کمک به پایداری بدن و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن تجویز می‌شود و با توجه به این موارد قطعا خطری به همراه نخواهد داشت. نکته مهم مقدار مصرف مجاز است که این موضوع را پزشک معالج مشخص خواهد کرد.

بهترین زمان برای مصرف پودر پروتئین بعد از عمل اسلیو چه زمانی است؟

در درجه اول باید بدانید که مصرف پودر پروتئین تاثیر بسیار بالایی بر بهبود شما خواهد داشت. حال اینکه مصرف این مکمل از چه تاریخی بعد از جراحی شروع شده و تا چه زمانی ادامه داشته باشد به تشخیص جراح بستگی دارد. به طور کلی معمولا پس از جراحی مدت زمانی را به بیمار فرصت می‌دهند تا سیستم گوارشی فرد بهبود پیدا کند. پس از آن پزشک به صورت یکنواخت روزانه مقدار مشخصی مصرف مکمل و پروتئین بعد از جراحی چاقی را تجویز خواهد کرد.

 همانطور که خواندید در این مطلب در مورد مصرف مکمل و پروتئین بعد از جراحی چاقی صحبت کردیم. دریافتیم با توجه به اینکه بعد از این عمل مصرف مواد غذایی بیمار نسبت به قبل آن کاهش پیدا می‌کند، باید از مکمل‌ها و مواد پروتئینی به میزان کافی بهره ببرد. توجه کنید میزان و مدت مصرف زیر نظر جراح مشخص خواهد شد. اگر شما هم قصد انجام جراحی چاقی را دارید می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهترین زمان مصرف مکمل و پروتئین با بهترین جراح چاقی در تهران مشورت کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *