دکتر ناصر ملک پور
کاهش سرطان با جراحی چاقی

کاهش خطر ابتلا به سرطان با جراحی چاقی 

کاهش خطر ابتلا به سرطان با جراحی چاقی در افرادی که این جراحی‌ را انجام داده‌اند، نسبت به سایر افراد با شرایط مشابه که جراحی نکرده‌‌اند، 25 درصد بوده است. جالب‌تر این است که خطر ابتلا به سرطان‌های مرتبط با چاقی، برای زنانی که این جراحی را انجام داده‌ادند، 41 درصد بوده است.

چاقی یک نگرانی جهانی در زمینه سلامت است که با افزایش خطر ابتلا به انواع مختلف بیماری‌ها، از جمله سرطان، ارتباط دارد. با پیشرفت‌های پزشکی، تلاقی بین جراحی چاقی و کاهش سرطان، به عنوان یک حوزه پژوهشی جذاب ظاهر شده است. این مقاله به بررسی رابطه پیچیده بین جراحی چاقی و کاهش امکان ابتلا به سرطان می‌پردازد و اینکه چگونه این مداخله جراحی که اصلی‌ترین هدف آن مدیریت وزن است، ممکن است به نتایج غیرمنتظره در زمینه پیشگیری از سرطان منجر شود. در این مطلب قصد داریم در مورد تاثیرات فیزیولوژیک این جراحی صحبت کنیم تا روشن شود که چگونه این مداخله برای کاهش وزن به کاهش ابتلا به برخی از انواع سرطان‌ها کمک کنند.

چگونه جراحی چاقی خطر سرطان را کاهش می‌دهد؟

چندین مطالعه اثر بالقوه جراحی چاقی را در برابر کاهش خطر کلی سرطان‌هایی مانند روده بزرگ، مری، معده و سرطان‌های مرتبط با چاقی نشان داده است. 

به عنوان مثال یک مطالعه در سال 2022 در مجله JAMA Network Open نشان داد که جراحی چاقی با کاهش 22 درصدی خطر مرگ ناشی از سرطان مرتبط است. این مطالعه گروه بزرگی از افراد را به‌مدت 10 سال مورد بررسی قرار داد و نشان داد کسانی که جراحی کاهش وزن انجام داده‌اند، نسبت به کسانی که این جراحی را انجام نداده‌اند، کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان هستند.

در پاسخ به این سوال که جراحی چاقی چگونه خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد باید گفت، کاهش وزن می تواند سطح هورمون‌هایی را که با رشد سرطان مرتبط هستند، مانند انسولین و استروژن را کاهش دهد. ضمن اینکه انواع جراحی برای کاهش وزن می‌تواند نحوه جذب مواد مغذی توسط بدن را تغییر دهد که به بهبود متابولیسم و کنترل سطح قند خون کمک می‌کند.

بیشتر بدانید: آیا می‌دانید انواع جراحی چاقی با روش لاپاراسکوپی برای بیماران انجام می‌شود؟ آیا بهترین جراح لاپاراسکوپی در تهران با تجربه هزاران عمل موفق را می‌شناسید. برای شما که به دنبال کاهش وزن از طریق جراحی چاقی هستید، مراجعه به بهترین جراح لاپاراسکوپی در تهران و دریافت مشاوره از ایشان ضروری است. 

توجه به این نکته ضروری است که جراحی چاقی درمانی برای سرطان نیست و برای افرادی که قبلاً به سرطان مبتلا شده اند توصیه نمی‌شود. با این حال، برای افرادی که چاق هستند و در معرض خطر بالای سرطان هستند، می تواند یک راه مطمئن و موثر برای کاهش خطر ابتلا به آن باشد.

اگر از چاقی مفرط رنج می‌برید و به دنبال جراحی هستید، نیاز است تا بهترین جراح چاقی را انتخاب کنید تا بهترین نتایج را از دریافت کنید. برای رسیدن به بهترین جراح چاقی در تهران کافیست با شماره مطب دکتر ناصر ملک‌پور تماس بگیرید و وقت مشاوره از ایشان دریافت کنید.

به طور کلی، جراحی چاقی یک روش ایمن و موثر است که می تواند خطر ابتلا به سرطان را برای افرادی که چاق هستند و در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان هستند، کاهش دهد. با این حال، مهم است که قبل از تصمیم گیری، خطرات و مزایای آن را به دقت بسنجید.

کاهش ابتلا به سرطان با جراحی چاقی

جراحی چاقی خطر ابتلا به کدام سرطان‌ها را کاهش می‌دهد؟

“کاهش خطر ابتلا به سرطان با جراحی چاقی” در انواع کنسرهای زیر قابل توجه بوده است:

  • سرطان کبد
  • سرطان کولورکتال: یکی از مطالعات نشان داده است بیماری که تحت جراحی اسلیو معده قرار می‌گیرد، در مقایسه با فردی با شرایط مشابه که این جراحی را انجام داده است، احتمال ابتلا به سرطان کولورکتال در وی به میزان قابل توجهی کمتر است. ضمنا با توجه به اینکه این نوع جراحی با مداخله در اندام‌های داخلی بدن انجام می‌شود، نیاز است تا توسط یک جراح اسلیو معده ماهر و مجرب انجام شود. تنها پزشکی که با تجربه خود می‌تواند بیماران را در این عمل یاری دهد، بهترین جراح اسلیو معده در تهران است.
  • سرطان پانکراس
  • سرطان کیسه صفرا
  • سرطان سینه: جراحی چاقی با کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه، به ویژه در زنان مبتلا به چاقی مرتبط است. یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز 32 مطالعه نشان داد که جراحی چاقی با کاهش بروز سرطان سینه در میان سرطان‌های دیگر مرتبط است. 
  • سرطان آندومتر
  • سرطان تخمدان 
مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *