دکتر ناصر ملک پور
درمان چاقی

انواع راه‌های درمان چاقی؛ مهم‌ترین روش‌ها

راه‌های درمان چاقی جهت کاهش وزن متعدد هستند که می‌تواند به افرادی که دچار اضافه وزن هستند با توجه به نوع و میزان چاقی، کمک نماید تا به وزن ایده‌آل برسند.اصلی‌ترین روش‌های درمان چاقی شامل تغییر در رژیم غذایی، تغییر سبک زندگی، استفاده از دارو و در نهایت جراحی است.

با توجه به اینکه در اغلب موارد، چاقی یک بیماری چند عاملی است بنابراین معمولاُ چند روش در کنار هم برای کاهش وزن استفاده می‌شود. به طور کلی نمی‌توان یک روش لاغری را برای تمام افراد چاق معرفی کرد؛ بلکه هر فردی با توجه به شرایط جسمانی و سلامتی خود باید از یک و یا چند روش متناسب جهت کاهش وزن استفاده کند.

انواع راه‌های درمان چاقی

یکی از دلایل اصلی چاق شدن، مصرف و دریافت کالری بیشتر نسبت به نیاز بدن فرد است. کالری‌های اضافی به مرور زمان تبدیل به چربی در قسمت‌های مختلف بدن و افزایش وزن می‌شود. در نتیجه به عنوان اولین برنامه جهت کاهش وزن به بیماران توصیه می‌شود که تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کنند. تغییر رژیم غذایی روشی است که در کنار سایر روش‌های درمان چاقی نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.

نکاتی که در رژیم غذایی درمان چاقی باید در نظر گرفته شود:

  • مصرف غذاهای فرآوری شده و آماده که دارای قند و چربی بالا هستند را کاهش دهید.
  • مصرف غلات کامل و غذاهایی که فیبر بالایی دارند مانند میوه و سبزیجات را افزایش دهید.
  • از چربی‌های سالم استفاده کنید.
  • به رژیم انتخابی خود پایبند باشید. رژیم غذایی بسیار کم کالری می‌تواند در کوتاه مدت منجر به کاهش وزن شود اما در طولانی مدت اکثر افراد دوباره به وزن اولیه خود باز می‌گردند.
  • رژیم غذایی کاهش وزن خود را از یک متخصص تغذیه دریافت نمایید. تغییر رژیم غذایی برای هر فردی باید متناسب با وزن و وضعیت سلامتی او باشد. هرگونه تغییر در رژیم غذایی می‌تواند منجر به کمبودهای تغذیه‌ای و بیماری‌های مزمن شود.

بیشتر بدانید: تاثیر استرس بر چاقی و راه‌های کنترل آن!

در صورتی که شرایط جسمانی شما مساعد است، ورزش کردن یکی از راه‌های درمان چاقی و از روش‌های مناسب جهت کاهش وزن است.

شروع فعالیت بدنی می‌تواند با قدم‌های کوچک باشد، به عنوان مثال:

  • تند راه رفتن
  • شنا
  • استفاده از پله به جای آسانسور

متخصصین توصیه می‌کنند که هر فردی با وزن نرمال به 150 دقیقه ورزش با شدت متوسط و دو جلسه فعالیت تقویت کننده عضلات در طول هفته نیاز دارند. افرادی که دچار اضافه وزن و چاقی هستند حداقل باید 300 دقیقه ورزش با شدت متوسط و یا شدید را در برنامه‌ی هفتگی خود بگنجانند.

تمرینات ورزشی جهت لاغری باید تحت نظر یک مربی ورزشی انجام شود تا به نتایج دلخواه برسید.

مصرف برخی از داروها می‌تواند با سرکوب اشتها یا کاهش جذب چربی در کاهش وزن موثر باشند و به عنوان یکی از راه‌های درمان چاقی باشد که در این مطلب از اسم آن‌ها نام نخواهیم برد، چراکه داروهای لاغری باید توسط پزشک و تنها در صورتی تجویز شوند که روش‌هایی مانند رژیم غذایی و ورزش منجر به کاهش وزن نشده باشد. همچنین در افرادی که چاقی منجر به ایجاد مشکلات سلامتی و بیماری زمینه‌ای برای فرد شده باشد، باید با دقت بیشتری در نظر گرفته شود.

راه‌های درمان چاقی

جراحی چاقی به عنوان آخرین روشی است که در آن بخشی از معده یا روده‌ی کوچک برداشته می‌شود تا جذب کالری کاهش یابد و یا اینکه بیمار مانند گذشته غذا مصرف نکند. هر کدام از این جراحی‌ها با توجه به شاخص توده بدنی فرد تنها در صورتی که پزشک تشخیص دهد، برای فرد امکان انجام دارد.

به عنوان مثال در جراحی اسلیو معده که با نام گاسترکتومی نیز شناخته می‌شود، بخش‌هایی از معده جهت کوچک شدن حجم آن برداشته می‌شود و تنها یک قسمت آن به شکل موز باقی می‌ماند در نتیجه حجم غذایی که در معده می‌تواند قرار بگیرد کاهش می‌یابد.

جراحی بای پس معده نیز که در آن روده به دو قسمت تقسیم می‌شود، قسمت پایینی به کیسه‌ی معده‌ی کوچک متصل می‌شود و در نتیجه غذایی که مصرف می‌شود، قسمت اعظم معده و روده کوچک را دور می‌زند و میزان کالری کمتری جذب بدن می‌شود.

لازم به ذکر است جراحی چاقی یک گزینه تهاجمی‌تر از سایر روش‌ها برای مواردی که چاقی شدیدتر باشد، ارائه می دهد.

خلاصه

چاقی با اینکه به تنهایی به عنوان یک بیماری محسوب نمی‌شود اما می‌تواند منجر به بروز بیماری‌هایی مانند افزایش فشار خون، دیابت نوع 2، مشکلات تنفسی، سندرم متابولیک، مشکلات قلبی و سایر بیماری‌های زمینه‌ای شده و لذا به همین ترتیب به عنوان مادر بیماری‌ها شناخته می‌شود. 

افراد چاق معمولاُ اعتماد به نفس ضعیفی دارند و از ظاهر خود خجالت می‌کشند؛ بنابراین بهترین روش برای افزایش سلامتی و بهبود اعتماد به نفس این است که همواره وزن خود را در محدوده‌ی نرمال نگه دارید. در این مقاله به مهمترین روش‌های درمان چاقی اشاره شد اما باید به این نکته توجه نمائید که انتخاب روش مناسب باید تنها توسط پزشک متخصص و تصمیم به اقدام برای جراحی تنها با نظر بهترین جراح چاقی در تهران و با توجه به سن، وضعیت سلامتی و شرایط جسمانی انجام شود. 

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *